10 důvodů, proč byste měli studovat biologii

V tomto článku jsem shromáždil 10 důvodů, proč studovat biologii za předpokladu, že pro ni máte vášeň nebo ji můžete rozvíjet. Zahrnuje všechna odvětví biologie, přičemž každý obor je stejně důležitý. Článek je poněkud dlouhý – má něco přes 2000 slov, takže si možná budete muset vzít nějakou svačinu.

Pokud uvažujete o studiu biologie, ale jen si nejste jisti, jakou funkci pro vás biologie má, tento článek by vám měl pomoci se rozhodnout. Zde je 10 důvodů, proč byste měli zvážit studium biologie.

Obsah

Široký výběr oborů

Biologie patří mezi obory s nejširším záběrem. Jako milovníci biologie zjistíte, že existuje tolik zajímavých biologických oborů, že možná budete váhat, který z nich si vybrat. Dlouhý seznam možností také znamená, že při přijímacím řízení budete čelit menší konkurenci. Jak je vidět v tomto článku Biologie online, existuje až kolem 50 různých oborů biologie. Stručně popíšu několik nejoblíbenějších možností, ale každý obor můžete prozkoumat hlouběji a zjistit, co obnáší.

Biotechnologie

Biotechnologie je studium technologií pro použití při úpravě živých organismů s cílem zlepšit jejich produktivitu pro člověka. Toto studium se využívá v oblasti domestikace zvířat, pěstování rostlin a využití genetických modifikací k vytvoření nových lepších plemen pro určité účely. Biotechnologie vidí širokou škálu aplikací v oblasti genetického inženýrství a buněčných nebo tkáňových technologií.

Pokrok biotechnologie zlepšil život lidí v oblasti medicíny, potravinářství a zemědělství. Pokud jste nadšenci do výzkumu a chcete studovat obor založený na biologii, měla by vám biotechnologie vyhovovat. Biotechnologové čerpají značné finanční prostředky na výzkum od vlád a organizací vzhledem k náročnosti tohoto oboru na výzkum. Pokud jste tedy dobří a ocitnete se ve správném prostředí, budete se věnovat výzkumu, po kterém jste kdy toužili, a možná jednou překonáte rekord s objevem, vynálezem nebo inovací, které vás proslaví na místní nebo mezinárodní úrovni.

Biologie

Biologie je studium života a živých organismů z hlediska fyzikální struktury, evoluce, fyziologických mechanismů, chemických procesů, vývoje a molekulárních interakcí. V podstatě to je to, co jako biolog budete dělat. Jedná se o velmi široký obor, který při pochopení některých složitých skutečností využívá různé další vědy, jako je matematika, fyzika a chemie. Biotechnologie, biologie je také obor náročný na výzkum.

Studovat biologii je zábava

Vždy je vzrušující poznávat základní součásti své existence a existence ostatních živých tvorů kolem vás. Část tohoto vzrušení je způsobena šíří záběru biologie, protože o životě se toho dá vědět opravdu hodně. Opět platí, že většina toho, co se učíte, je praktická – od návštěvy laboratoře nebo místní řeky pro vzorky až po účast na pěstování a řízení některých organismů, vše je praktické. Účastníte se také dobrodružných výprav do lesa nebo jiných přírodních stanovišť, abyste poznali nové živé organismy.

V oblasti biologie dochází k neustálým novým objevům, a to v takové míře, že žádný člověk nemůže znát vše, co se týká byť jen desetiny biologie. Bude opravdu zábavné zabývat se stále novými věcmi v oboru, který vás baví.

Biologie má širokou oblast využití

Pro své přežití spotřebováváme nekonečné množství biologických produktů. Hospodářská zvířata jsou pro člověka důležitým zdrojem potravy a používáme je jako suroviny pro výrobu některých výrobků. Například mléčné farmy produkují mléko, hovězí maso, kůži, olej a další výrobky.

Přestože se živíme hospodářskými zvířaty, zvířata se zase živí jinými živými tvory, zejména rostlinami. Rostliny pak zase ke svému přežití potřebují některé prvky a živé organismy. Biologie proniká do všech živých věcí, které jsme zmínili výše, a navíc do neživých věcí, jako je humus a hnůj. Biologie aktivně zkoumá tyto rozsáhlé oblasti tak, aby nám umožnila lépe jim porozumět. Díky hlubokým znalostem rostlin a živočichů jsme schopni zlepšit jejich produktivitu a naučit se lepší způsoby, jak je spravovat a pečovat o ně. Podrobněji popíšu, jak hluboce a široce biologie prospěšně pronikla do našeho života a životního prostředí.

Potraviny a nápoje

Máme na výběr z nekonečného množství přírodních i hotových potravin a nápojů. Od jejich pěstování až po zpracování a balení probíhá spousta biologických procesů.

Oblečení a textil

Nikdo se nemůže pohodlně pohybovat nahý – to nedělají ani blázni, s výjimkou výjimečně nemocných lidí, kteří si říkají přírodovědci a čas od času se pohybují nazí. Velká většina z nás však nosí oblečení. Přemýšleli jste někdy o tom, jak vznikly ty krásné šaty, které vlastníte? S největší pravděpodobností ne.

K výrobě věcí, které si oblékáme, se používají různé suroviny. Od bavlny po len, látky, fosilní paliva, biologie hraje hlavní roli v pochopení a využívání těchto surovin pro použití v textilním průmyslu.

Existuje mnoho dalších aspektů biologie, které se projevují v našem životě, například v oblastech „krásy a osobní péče“, „dopravy a volného času“, budov, paliv, „zdravotnictví a medicíny“ a tak dále.

Velký podnikatelský potenciál

Existuje něco, čemu se obecně říká bio-podnikatel. Tento termín vznikl díky obrovským podnikatelským možnostem v biologii. Existuje mnoho způsobů, jak se stát bio-podnikatelem – ve skutečnosti více než sto možností. Na téma bio-podnikání byly napsány knihy. Příkladem může být kniha „Jaká je vaše bio strategie“ od Johna Cumbera a Karla Schmiedera.

Protože možností, jak začít podnikat v oblasti bio, je příliš mnoho na to, aby se daly spočítat, proberu jen některé, abyste si udělali představu o tom, jaké vyhlídky se před studentem biologie otevírají.

Otevřete si obchod s léky

Některé předměty z biologie vám umožní legálně si otevřít provozovnu chemie. I když se budete muset naučit něco o prodeji léků, nebude to mnoho a s největší pravděpodobností snáze získáte licenci pro svůj provoz.

Založit firmu nebo společnost

V závislosti na výši kapitálu, na který si můžete sáhnout, můžete založit společnost nebo firmu, která se zabývá:

  1. Genetickým inženýrstvím pro tvorbu široké škály výrobků včetně občerstvení, vůní, designových výrobků na zakázku, probiotik, která pomáhají střevnímu systému nebo čistí zuby, zatímco člověk spí, nebo buněk, které mohou pomoci léčit některé nemoci, například rakovinu.
  2. Vytváření společností, které syntetizují DNA a RNA pro genetické úpravy s cílem zlepšit určité aspekty živých organismů.

Větší vyhlídky na zaměstnání

Kariéra v biologii závisí na oboru biologie, který jste studovali. Zde je uvedena řada kariérních cest, které si můžete zvolit jako absolvent biologických věd.

Výzkumný biolog

Jedná se o nejrozsáhlejší oblast uplatnění biologie vzhledem k potřebě výzkumu ve všech oblastech oboru. Budete studovat živé organismy v životním prostředí, abyste objevili nové přínosné poznatky o tom, jak mohou tyto organismy prospívat nebo ovlivňovat náš blahobyt. Některé výzkumy se budou týkat i neživých věcí nebo těch, které nejsou ani živé, ani mrtvé. Mezi běžné oblasti výzkumu může patřit výzkum zdraví a nemocí, neurologie, genomika, mikrobiologie a farmakologie atd. Jako výzkumný pracovník můžete pracovat v akademických institucích, vládních a soukromých výzkumných laboratořích nebo si dokonce založit vlastní výzkumnou firmu.

Zdravotní biolog

Zdravotní biologové se podílejí na vývoji kampaní, jejichž cílem je najít léky na některé nemoci, jako je tuberkulóza, rakovina, Covid-19 atd. Jedná se o jeden z oborů biologie s největší náborovou kapacitou. Abyste se však kvalifikovali pro práci v mnoha těchto kampaních, musíte mít více než bakalářský titul. přesto je zde spousta míst pro vysokoškoláky, kteří mohou převzít dobře placenou práci. se správnou kvalifikací v biologii můžete pracovat jako lékař, zdravotní sestra, zubař a další. Biology najdete v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, v organizacích mírových sborů a mnoha dalších. Biologové zabývající se životním prostředím také pomáhají řešit zdravotní a environmentální problémy lidí, jako jsou změny klimatu, ochrana ohrožených druhů a zdrojů atd.

PŘEHLED – Toto budou nejžhavější povolání do roku 2027

Vysoké platové možnosti

Biologové nepatří mezi nejlépe placené pracovníky, ale ani mezi ty nejhůře placené. Jejich plat je považován za nadprůměrný, většina z nich pobírá alespoň kolem 54 000 USD ročně. To není špatné vzhledem k tomu, že práce biologů je většinou zábavná a dobrodružná pro ty, kteří mají pro tuto profesi vášeň. V závislosti na úrovni vašich dovedností si můžete vydělat i mnohem více. Chcete-li zvýšit své šance na vyšší výdělek, snažte se zvládnout dovednosti, jako je technické psaní, analýza dat, řízení projektů, analýza výzkumu a environmentální poradenství. Biologové se schopnostmi projektového managementu jsou placeni výše než ostatní.

To, kolik si jako biolog vyděláte, závisí také na vaší lokalitě. Ve vyspělých zemích můžete očekávat mnohonásobně vyšší výdělek než v rozvojových zemích. A dokonce i v rámci jedné země se může plat v závislosti na lokalitě lišit. Pokud se ocitnete v lokalitě, kde je po vašich dovednostech velká poptávka, vaše výdělkové možnosti se automaticky zvyšují.

Je to humanitární

Pokud patříte mezi lidi s dobrým srdcem, kterým krvácí srdce nad utrpením lidí a zvířat po celém světě, pak vás pravděpodobně bude bavit povolání biologa. Hodně jsem mluvil o tom, že biologie zkoumá téměř každý aspekt našeho života, aby nám pomohla žít lépe.

Jelikož jste od přírody lidumil, v profesi biologa pravděpodobně najdete mnoho podobně smýšlejících lidí. Vaše touha zmírnit utrpení lidí vám dodá další odvahu a ochotu pracovat přesčas, když se snažíte najít lék na nějakou nemoc nebo se snažíte pochopit, jak určité podmínky životního prostředí ovlivňují náš svět.

Když se při své práci řídíte pouze platem, pravděpodobně ji nebudete dělat dobře. Když však máte osobní zájem na úspěchu něčeho, zejména toho, pro co jste tak zapálení, pak vás žádný neúspěch nepřiměje vzdát se. Neúspěch vás bude pouze motivovat k usilovnější práci a přehodnocení vašeho přístupu.

V různých komunitách po celém světě najdete pracovníky v oblasti životního prostředí a zdravotnictví, kteří se snaží pomoci místním obyvatelům vyrovnat se s určitými problémy nebo žít lepší život.

Pomůže vám chránit sebe a vzdělávat ostatní

Dalším velkým důvodem pro studium biologie je množství bezpečnostních informací, kterými vás obohatí. Biologové jsou natolik informovaní o svém okolí, že mají tendenci žít zdravější život než průměrný Joe. Znalosti o patogenech, bakteriích, plísních a dalších přenašečích nemocí vás nutí brát hygienu vážněji a také vás odrazují od toho, abyste se věnovali prostředí, které je pro zdraví příliš rizikové, nebo v něm žili.

Biologie pomůže nejen vašemu osobnímu zdraví, ale také máte možnost poučit ostatní, například přátele a rodinu, o potenciálně škodlivých rizicích některých živých i neživých věcí kolem nich. Například majitel psa nemusí vědět, že psí výkaly nebo líbání psa na vás může přenést salmonelu. Rodina nebo přítel se také mohou dozvědět, jak skladovat věci, jako je maso, drůbež a ryby, aby se minimalizovalo riziko, že je nakazí bakterie.

Zkrátka biologie pomáhá vám i vašim blízkým vést zdravější život.

Lehčí požadavky ve třídách

Požadavek na studium biologie je snazší získat než u mnoha jiných předmětů. Většina studentů má odpor k matematice, fyzice a v podstatě ke všem předmětům, které vyžadují intenzivní numerické výpočty. Důvodem může být povaha těchto předmětů, která vyžaduje důkladné pochopení jednoho nebo více pojmů, aby člověk mohl pochopit jiný předmět.

Biologie má v rámci středoškolských předmětů lehké předpoklady. To mnoha lidem usnadňuje přijetí na vysoké školy ke studiu oborů souvisejících s biologií. I když to s sebou nese nevýhodu, že studentů může být relativně příliš mnoho.

Dostupnost stipendií

Vzhledem k humanitní povaze biologie podporuje mnoho vlád, organizací i jednotlivců po celém světě biology ve školách a výzkumných programech. Jen stěží byste našli stipendijní organizaci, která by ve své nabídce neměla kurzy související s biologií.

Některé kurzy, které mají stipendijní podporu, mohou být spojeny s předběžnými podmínkami. Mnoho zdravotnických nebo environmentálních kurzů bude akceptovat diplom z biologie jako předpoklad pro studium na magisterské nebo doktorské úrovni.

Vyjmenoval jsem několik velmi silných faktorů, které by měly přesvědčit každého, kdo uvažuje o studiu biologie, že to stojí za to. To v žádném případě nečiní ostatní obory méněcennými nebo méně relevantními. Mým cílem bylo dokázat, že studium biologie nebo příbuzných oborů se dlouhodobě vyplatí. Máte spoustu výhod k tomu, abyste z něj udělali skvělou kariéru. Od lehkých předpokladů po bohaté možnosti studia, zaměstnatelnost, podnikatelský potenciál a další, absolventi biologie již mají mnoho z toho, co potřebují k tomu, aby se v životě prosadili. Jen pokud to neumějí využít.

Přihlaste se ke stipendiu UNICAF

Tento příspěvek byl naposledy upraven 2. prosince 2020 14:44

Přihlaste se k odběru novinek Odhlásit se od odběru novinek

.