10 důvodů, proč jsou biopotraviny tak drahé

(iStock)

Mohlo by se zdát, že biopotraviny budou stát méně než konvenční potraviny, protože při jejich výrobě se ušetří za chemikálie, syntetické pesticidy a antibiotika. Přesto jsou bioprodukty obvykle o 20 až 100 procent dražší než jejich konvenčně vyráběné ekvivalenty.

V ekonomice, která se pomalu zotavuje z recese, je to cena, kterou si mnoho Američanů nemůže dovolit, přestože většina z nich by raději kupovala biopotraviny. Pokud patříte k této většině, pravděpodobně vás zajímá, co se za touto cenou skrývá. Zde je 10 hlavních faktorů, které přispívají k vysoké ceně biopotravin:

1. Žádné chemikálie = více práce

Konvenční zemědělci používají všechny ty chemikálie a syntetické pesticidy, protože ve výsledku snižují náklady na produkci tím, že práci odvedou rychleji a efektivněji. Bez nich musí ekologičtí zemědělci najímat více pracovníků na úkoly, jako je ruční pletí, čištění znečištěné vody a sanace kontaminace pesticidy.

Dobře to vysvětlila Nadace pro výzkum ekologického zemědělství: „

2. Poptávka převyšuje nabídku

Maloobchodní prodej biopotravin vzrostl podle USDA z 3,6 miliardy dolarů v roce 1997 na 21,1 miliardy dolarů v roce 2008 a 58 procent Američanů tvrdí, že dávají přednost biopotravinám před neekologickými. Ekologická zemědělská půda však představuje pouze 0,9 % celkové světové zemědělské půdy a ekologické farmy obvykle produkují méně než konvenční farmy. Konvenční farmy mají zemědělskou půdu a zásoby, které jim umožňují udržet náklady na nízké úrovni, protože výrobci jsou schopni snížit náklady při výrobě produktu ve větším množství.

3. Vyšší náklady na hnojiva pro ekologické plodiny

Kaly z čistíren odpadních vod a chemická hnojiva možná nejsou něčím, co byste ve svých potravinách chtěli, ale konvenční zemědělci je používají, protože nestojí mnoho a jejich přeprava je levná. Ekologičtí zemědělci se těmto levným řešením vyhýbají, aby jejich plodiny zůstaly přírodní, a místo toho používají kompost a zvířecí hnůj, jejichž přeprava je dražší.

4. Střídání plodin

Namísto používání chemických prostředků na hubení plevele provádějí ekologičtí zemědělci důmyslné střídání plodin, aby udrželi půdu zdravou a zabránili růstu plevele. Po sklizni plodiny může ekologický zemědělec tuto plochu využít k pěstování „krycích plodin“, které dodávají do půdy dusík ve prospěch následujících plodin.

Konvenční zemědělci naproti tomu mohou využít každý akr k pěstování nejvýnosnějších plodin. Protože střídání plodin snižuje četnost, s jakou mohou ekologičtí zemědělci pěstovat ziskové plodiny, nejsou schopni produkovat větší množství, které je pro konvenční zemědělce nákladově nejefektivnější.

5. Zemědělci, kteří se zabývají ekologickým zemědělstvím, mají možnost pěstovat výnosné plodiny. Náklady na posklizňovou manipulaci

Aby se zabránilo křížové kontaminaci, musí být ekologická produkce po sklizni oddělena od konvenční. Konvenční plodiny se přepravují ve větším množství, protože konvenční farmy jsou schopny vyprodukovat více. S ekologickými plodinami se však manipuluje a přepravují se v menších množstvích, protože ekologické farmy obvykle produkují méně, což vede k vyšším nákladům. Kromě toho se ekologické farmy obvykle nacházejí dále od velkých měst, což zvyšuje náklady na dopravu.

6. Certifikace ekologického zemědělství

Získání certifikace USDA pro ekologické zemědělství není snadný – ani levný – úkol. Kromě běžných zemědělských operací musí zemědělské zařízení a výrobní metody splňovat určité normy, což může vyžadovat úpravu zařízení. Musí být najati zaměstnanci, kteří vedou přísné denní záznamy, jež musí být kdykoli k dispozici pro kontrolu. A ekologické farmy musí platit roční poplatek za kontrolu/certifikaci, který začíná na 400 až 2 000 dolarech ročně v závislosti na agentuře a velikosti provozu.

7. Náklady na krytí vyšších ztrát

Konvenční zemědělci používají určité chemikálie, aby snížili ztráty na úrodě. Například syntetické pesticidy odpuzují hmyz a antibiotika udržují zdraví hospodářských zvířat. Protože je ekologičtí zemědělci nepoužívají, jsou jejich ztráty vyšší, což zemědělce stojí více a zvyšuje náklady pro spotřebitele. Navíc bez všech chemických konzervačních látek přidávaných do konvenčních potravin se biopotraviny potýkají s kratší dobou skladování a trvanlivosti.

8. Lepší životní podmínky pro hospodářská zvířata

Vyšší standardy pro dobré životní podmínky zvířat znamenají také vyšší náklady pro ekologické farmy. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství může být ekologické krmivo pro skot a další hospodářská zvířata dvakrát dražší než konvenční krmivo.

9. Ekologické krmivo pro skot a další hospodářská zvířata může být dražší než konvenční krmivo. Biopotraviny rostou pomaleji

Čas jsou peníze. Nejenže jsou ekologické farmy obvykle menší než konvenční, ale také jim v průměru trvá déle, než vyprodukují plodiny, protože se zdržují používání chemikálií a růstových hormonů, které používají konvenční zemědělci.

10. Zemědělci, kteří se zabývají ekologickým zemědělstvím, se musí vypořádat se svými problémy. Dotace

Vládní dotace zaměřené na produkci snižují celkové náklady na plodiny. V roce 2008 činily povinné výdaje na zemědělské dotace 7,5 miliardy dolarů, zatímco programy pro ekologické a místní potraviny dostaly podle výboru pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů pouze 15 milionů dolarů.

Tipy na úsporu peněz

Do té doby se snažte získávat většinu biopotravin z farmářských trhů. Podpoříte tak místní zemědělce a potraviny nakoupíte za nižší cenu, protože se zbavíte prostředníka – prodejce. Podívejte se na stránky LocalHarvest.org. Můžete zadat své město nebo poštovní směrovací číslo a získat seznam všech farmářských trhů ve vašem okolí.

Je také důležité si uvědomit, že nemusíte kupovat všechny potraviny v bio kvalitě. Průvodce nakupujícího pesticidy organizace Environmental Working Group obsahuje seznam „Clean 15“, který obsahuje 15 druhů produktů s nejnižším obsahem pesticidů. Šetřete si peníze na ostatní bioprodukty a kupujte konvenční verze těchto produktů:

1.Cibule
2.Kukuřice
3.Ananas
4.Avokádo
5.Chřest
6.Sladký hrášek
7.Mango
8.Lilek
9.Cantaloupe – domácí
10.Kiwi
11.Zelí
12.Meloun
13.Sladké brambory
14.Grapefruit
15.Houby

Další z The Daily Meal:

Sportovní hvězdy se připravují na březnové šílenství

Kale je nová slanina

Tipy na výrobu lepších sušenek

Z čeho tloustnete?

Vynikající recepty na makaróny se sýrem