4 Adaptivní zařízení pro krmení kvadruplegiků

Samostatné stravování může být pro osoby s poškozením krční míchy (SCI) často problémem. Zvláště náročný je tento úkol pro kvadruplegiky a další osoby s omezeným nebo žádným ovládáním rukou. Nemusí tomu tak však být. K dispozici jsou adaptivní krmicí zařízení, která vám mohou pomoci získat zpět část nezávislosti a úspěšně se krmit bez asistence.

Některá z těchto zařízení jsou manuální, zatímco jiná jsou automatická, a jejich cena se značně liší. Bez ohledu na vaše finanční a fyzická omezení je však podstatné, že existuje zařízení, které může vyhovovat vašim potřebám.

Připravili jsme pro vás seznam některých užitečných adaptivních zařízení pro krmení kvadruplegiků.

Zařízení pro kvadruplegiky s určitou pohyblivostí rukou nebo paží

Manžety na ruce pro používání příborů

Manžety na ruce (a klipy, jak se jim někdy říká) jsou manuální zařízení, která se snadno používají a jsou účinná pro osobu s malou nebo žádnou obratností rukou. Na trhu je k dispozici několik variant pout na ruce a klipsů. Tyto pohodlné držáky na náčiní se snadno nasazují a jsou užitečné pro osoby, které mají problémy s ovládáním rukou.

Manžety na ruce jsou velmi levné (9-20 USD), takže si můžete dovolit zakoupit několik těchto předmětů, které můžete mít doma, ve vozidle a nosit s sebou v pouzdře na invalidním vozíku. Jsou také přizpůsobivé, pokud jde o typ nádobí, které používáte (plastové nádobí, kovové nádobí, dokonce i nádobí, které má šikmou nebo zakřivenou konstrukci).

Další výhodou těchto asistenčních pomůcek je, že v případě potřeby můžete snadno vyměnit jídelní náčiní za zubní kartáček nebo jiný drobný předmět, abyste mohli vykonávat jiné každodenní funkce.

Manžety a klipy na ruce jsou k dispozici na několika internetových stránkách, například:

  • Allegro Medical;
  • Betty Mills; a
  • Performance Health.

Podpěra zápěstí pro používání jídelního náčiní

Tento typ zařízení podobně jako manžeta na ruku nebo klip integruje jídelní náčiní do konstrukce podpůrné zápěstní ortézy. Některé konstrukce podpěr zápěstí jsou plnohodnotné ortézy, zatímco jiné se více podobají dlahám.

Zařízení na zápěstí jsou o něco dražší než manžety na ruce, ale rozhodně jsou stále cenově dostupné. Jejich cena se obvykle pohybuje od 20 do 30 dolarů.

Robotická zařízení pro kvadruplegiky s omezenou/žádnou pohyblivostí

Meal Buddy

Na trhu jsou nyní k dispozici robotická zařízení pro krmení ruky. Jsou sice dražší než manuální zařízení, o kterých jsme psali dříve v tomto článku, ale představují vynikající možnost pro osoby, které se chtějí krmit samy, ale nemají dostatečnou pohyblivost rukou nebo paží.

Adaptivní krmicí zařízení Meal Buddy se skládá z robotického ramene a tří misek, které se připojují k základně pomocí magnetických nástavců. Jeho možnosti aktivace pomocí tlačítka a sip-and-puff (volitelně) umožňují uživateli mít vše pod kontrolou. Můžete si zvolit rychlost, výběr misky, a dokonce naprogramovat polohu lžíce.

Kromě toho, že je zařízení vybaveno zásuvkou, má také možnost baterie a nabíječky, kterou můžete použít i při stolování s přáteli a rodinou.

Cena asistenčního zařízení Meal Buddy je přibližně 3 535 dolarů plus případné nástavce a další možnosti.

Obi

Ačkoli vypadá jako něco z budoucnosti, toto zařízení je k dispozici v současnosti. Zařízení pro krmení Obi, které se skládá z robotické ruky držící jídelní nádobu a čtyř integrovaných přihrádek podobných misce, poskytuje uživatelům s omezenou nebo žádnou pohyblivostí rukou nebo paží možnost důstojně a nezávisle si vychutnat jídlo.

K aktivaci zařízení mají uživatelé možnost použít tlačítka, přepínače a nástavec pro usrkávání a polknutí. Tyto spínače lze aktivovat pomocí:

  • Hlavy;
  • Ramena;
  • Ruce;
  • Nožky;
  • Nohy; nebo
  • Dýchání

Ačkoli tato zařízení nejsou levná, jsou nabízena prostřednictvím flexibilních možností platby. Zařízení si můžete zakoupit rovnou (5 950 USD), pronajmout si ho na 18 měsíců (235 USD/měsíc plus záloha 1 750 USD) nebo si ho pronajmout měsíčně (300 USD/měsíc plus záloha 1 250 USD).

K dispozici je řada pomůcek, které lidem s kvadruplegií pomáhají při vaření a dalších každodenních úkonech. Jednou ze skvělých webových stránek s nástroji určenými pro kvadruplegiky C5-C7 je QuadTools.com.