Alkydové olejové barvy

Pravidla nebo alespoň některé návrhy osvědčených postupů.

Praktika převahy tuku nad štíhlostí je u alkydů menší problém, ale přesto byste se měli naučit toto tradiční pravidlo olejomalby. Alkydy můžete míchat s oleji, ale podobně jako v případě doporučení o překrývání tuku přes chudé nemalujte alkydovou barvou nebo barvou smíchanou s alkydovým olejem přes nemodifikovaný olej, zejména pokud má předchozí vrstva nějaké tělo. Tenká vrstva oleje jako podmalba by pravděpodobně byla v pořádku, protože by se vstřebala nebo začlenila do následné vrstvy.

Ignorování těchto postupů u olejových nebo alkydových barev a do jisté míry i u akrylových barev může mít za následek časem praskání nebo delaminaci v důsledku rozdílné rychlosti schnutí silnější / řidší barvy nebo nedostatku pojiva v řidší barvě snižující vazbu.

Věci, které je třeba zvážit při používání alkydů…

Tipy: K rozšíření…

  • K míchání s oleji stačí bílý alkyd…

  • Míchání olejů a alkydů

  • Použití jako podklad

  • Použití jako podmalba

  • Výběr, který. barvy zvolit oleje

  • Lakování

  • Udržování

  • Trvanlivost

Vlastnosti, které se mi líbí, ale musím vysvětlit….

Při vysychání se oleje stávají různě zpracovatelnými, jejich vlastnosti jsou pro některé techniky lepší a pro jiné méně užitečné. Například míchání je snazší, když barva trochu zaschne, protože se jakoby natáhne, myslím, než aby jen klouzala, stejně je tam odpor… Těžko to přesně popsat.

To je další výhoda oproti právě rychlému schnutí, protože to znamená, že různé techniky a možnost manipulace s barvou v těchto různých fázích se stávají dřív a tím se zlepšuje pohodlí.

Tato šance v době vytvrzování mění způsob, jakým lze barvu měnit, například když se téměř suchá Olejová barva seškrábne z plátna, zanechá podstatně jinou strukturu než mokrý olej. Dosažení tohoto efektu u olejomalby může trvat týden, než je barva hotová, zatímco u alkydů stačí hodina a umělec má tuto metodu k dispozici.

Napravte poškozený povrch alkydem.

Pokud se vám podaří z jakéhokoli důvodu zničit povrch (u mě je to obvykle z přepracování nebo přílišného drhnutí…), jsou alkydy skvělým nástrojem k nápravě. Můžeš zbrousit zpět nebo jen nanést bílou (nebo alternativní neprůhlednou barvu dle výběru) na nepovedený úsek, opatrně nanést barvu, obnovit původní vazbu textury a barva zaschne a může být hotová za den nebo dva v závislosti na složitosti.

Alkyd je dostatečně silný, aby vytvořil mírnou texturu, která může napodobit původní gesso na desce nebo dokonce na plátně, i když to je obtížnější napodobit.

Potenciální negativa.
  • Ztráta, pokud nespotřebujete všechnu barvu na paletě. I když se naučíte neodkládat mnoho… ve skutečnosti to považuji za dobrou disciplínu a strategii šetření.

  • Někdy se stane, že je vaše sezení z jakéhokoli důvodu přerušeno a barvy zaschnou dříve, než jste připraveni. Může to být na vaší paletě, ale horší je to pro mě opravdu na samotném malování. Tady se u mě projevuje úzkost a často setřu hodiny práce, kterou si nejsem stoprocentně jistá, místo abych ji nechala zaschnout a byla s ní nespokojená.

.