Alternativy hysterektomie

Co je to hysterektomie?

Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy (a někdy i dalších reprodukčních orgánů) ženy ze zdravotních důvodů. Odstraněn může být také děložní čípek, vejcovody, vaječníky a dokonce i část pochvy. Jedná se o běžnou operaci:

Proč se hysterektomie provádí?

Pokud má žena invazivní rakovinu děložního čípku, vaječníků nebo dělohy, může jí lékař předepsat hysterektomii, aby jí zachránil život. V takto závažné situaci nemusí existovat jiná alternativa. Kromě toho je hysterektomie někdy jedinou možností pro ženy s velmi velkými děložními myomy nebo cystami vaječníků, pokročilými případy pánevního zánětlivého onemocnění a některými komplikacemi během těhotenství.

Operace se však používá také k léčbě mnoha stavů, jako je nadměrné menstruační krvácení nebo středně velké děložní myomy, pro které jsou k dispozici méně invazivní postupy. Pokud vám lékař doporučil hysterektomii kvůli problému, který neohrožuje život, je důležité vědět, že můžete mít i jiné možnosti.

Proč bych měla hledat alternativy k hysterektomii?

Jste-li v plodném věku, asi nejdůležitějším důvodem je, že byste již nemohla mít dítě. Ženy, které si chtějí tuto schopnost zachovat, by měly zjistit, zda mají jiné možnosti než hysterektomii.

Ačkoli si lékaři dříve mysleli, že ženské reprodukční orgány jsou cenné pouze pro početí a těhotenství, nejnovější výzkumy ukazují, že hormony produkované vaječníky mohou být prospěšné pro vaše zdraví i poté, co projdete menopauzou.

Nakonec zvažte možnost, že se váš sexuální život může poněkud změnit. Podle různých studií uvádí 10 až 40 % žen, které podstoupily hysterektomii, určitou ztrátu sexuální touhy nebo funkce po hysterektomii. (Jedna nedávná studie však zjistila jen malý rozdíl v sexuálním uspokojení mezi ženami, které hysterektomii podstoupily, a těmi, které ji nepodstoupily). V některých případech se zdá, že pokles libida souvisí se změnami hladiny hormonů a s absencí dělohy, jejíž stahy při orgasmu zřejmě způsobují větší uspokojení.

Jak poznám, zda jsem vhodnou kandidátkou na alternativní léčbu?

Pokud máte děložní myomy, menstruační krvácení, které je neobvykle silné a trvá déle než týden, chronické pánevní bolesti, výhřez dělohy nebo endometriózu, pravděpodobně můžete kromě hysterektomie prozkoumat i jiné způsoby léčby. Ty budou pravděpodobně zahrnovat farmakologickou léčbu a méně invazivní formy chirurgického zákroku.

Jaké jsou alternativy k hysterektomii?

Záleží na vašem stavu. Zde jsou některé možnosti:

  • Myomy. Odhaduje se, že třetina hysterektomií se provádí kvůli léčbě myomů (nenádorových vláknitých výrůstků v děloze). Jednou z alternativ, pokud myomy nezpůsobují žádné skutečné problémy, je přístup „počkej a uvidíš“: Každých šest měsíců podstoupíte pánevní vyšetření, aby váš lékař mohl sledovat jejich vývoj.

Pokud však trpíte značnými bolestmi, možná budete chtít podstoupit chirurgické odstranění myomů. V takovém případě by pro vás mohla být nejlepší volbou myomektomie: Tento zákrok umožňuje chirurgovi odstranit myomy a zároveň opravit vaši dělohu a ponechat ji neporušenou. Můžete také vyzkoušet hormonální léčbu; užívání syntetického progestinu nebo přírodního progesteronu často zmírňuje krvácení související s myomy. Někteří lékaři předepisují GnRH (hormony uvolňující gonadotropin) ke zmenšení myomů, aby nebyla nutná operace, ale obecně by se neměly užívat po dobu delší než šest měsíců. Vzhledem k tomu, že hormonální léky GnRH vyvolávají jakousi umělou menopauzu, budou vám pravděpodobně předepsány pouze v případě, že se menopauze blížíte. Dobrou zprávou je, že po dosažení menopauzy se myomy začnou přirozeně zmenšovat.

Relativně novou metodou léčby myomů bez chirurgického zákroku je embolizace děložních tepen (nazývaná také embolizace děložních myomů). Při tomto zákroku lékař provede malý řez v třísle a zavede katétr do tepny nad myomem. Prostřednictvím katétru jsou do tepny vstřikovány drobné částice. Částice pak zablokují průtok krve do myomu a způsobí jeho zmenšení. Embolizace tepny se sice používá již více než 20 let, ale teprve nedávno byla schválena pro léčbu myomů. Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv varuje, že tento zákrok není bez rizika – některé ženy uvádějí předčasnou menopauzu, pánevní infekci, komplikace v těhotenství a opožděnou diagnózu rakoviny dělohy. Přestože počet komplikací byl malý, jsou podle agentury významné.

Další léčbou, kterou můžete zvážit, je operace zaměřená na ultrazvuk. Skener magnetické rezonance pomáhá lékařům lokalizovat myomy a zaměřit na ně vysokofrekvenční zvukové vlny, které je zničí. Ultrazvuková operace se zatím jeví jako užitečná, neinvazivní léčba, její dlouhodobá účinnost však není známa, a protože se zatím nejedná o standardní léčbu, nemusí ji hradit vaše zdravotní pojišťovna.

  • Endometrióza. Existuje poměrně široká škála způsobů léčby endometriózy , bolestivého onemocnění, při kterém tkáň lemující dělohu prorůstá do sousedních oblastí. Můžete vyzkoušet farmakologickou léčbu (včetně GnRH a progesteronů); křeče a bolest může zmírnit také perorální antikoncepce. Někteří gynekologové také doporučují přidat do jídelníčku doplňky stravy s rybím tukem nebo sardinky, aby se menstruační křeče zmírnily. Pokud tyto postupy nezabírají, možná budete chtít nechat abnormální výrůstky odstranit chirurgem. Chirurg může také použít malé zařízení zvané laparoskop, aby se podíval na cysty a léze, které pak může odstranit nebo odpařit laserem.
  • Dysfunkční děložní krvácení. Ženy s nadměrným nebo dlouhotrvajícím menstruačním krvácením souvisejícím s problémy s ovulací mohou být léčeny chirurgickým zákrokem zvaným dilatace a kyretáž neboli D & C. Děložní hrdlo se rozšíří a děložní sliznice se vyškrábne. Další možností je farmakologická léčba, při níž lze použít progestiny, perorální antikoncepci nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen. Dalším přístupem je zničení děložní sliznice při procesu zvaném ablace endometria. Lze ji provést pomocí laserové operace nebo nového postupu známého jako „děložní balónková terapie“. Při této technice se balónek naplní tekutinou a zavede se do dělohy přes pochvu; poté se tekutina zahřeje, čímž se odstraní děložní výstelka.
  • Chronická pánevní bolest. Jednou z možností je farmakologická léčba, například pomocí NSAID nebo perorální antikoncepce. Kromě toho některé ženy hlásí úlevu při použití biofeedbacku, akupunktury nebo relaxačních technik, ačkoli nebyly provedeny žádné studie, které by potvrdily účinek.
  • Prolapsovaná neboli „pokleslá“ děloha> Při tomto stavu, kdy oslabené pánevní svaly umožnily děloze „uvolnit se“, můžete podstoupit zavedení pesaru, což je ordinační zákrok. Do pánevní oblasti se vám zavede zařízení zvané pesar, které udrží dělohu na místě.

Klinika Mayo. Děložní myomy. Červen 2009.

Klinika Mayo. Chronická pánevní bolest. Únor 2009.

Národní informační centrum pro zdraví žen. Děložní myomy. May 2008.

Rhodes JC, et al. Hysterektomie a sexuální fungování. JAMA 1999 Nov 24;282(20):1934-41.

Brigham Narins, editor. Svět zdraví:573-4. The Gale Group 2000.

Poma PA. Nechirurgická léčba genitálního prolapsu. Přehled a doporučení pro klinickou praxi. J Reprod Med 2000 Oct;45(10):789-97.

Dayal M, et al. Noncontraceptive benefits and therapeutic uses of the oral contraceptive pill. Semin Reprod Med 2001;19(4):295-304.

FDA povoluje zařízení k léčbě myomů. FDA Talk Paper T02-48. November 26, 2002.

National Womens Health Information Center. Hysterektomie. Červenec 2006.