Arab

Jedno z nejstarších a nejčistších plemen lehkých koní na světě, jehož původ sahá stejně daleko jako samotná civilizace. Na arabských koních jezdily historické osobnosti jako Čingischán, Napoleon, Alexandr Veliký nebo George Washington. Toto kompaktní a výkonné plemeno, které pochází z drsných pouštních podmínek Blízkého východu a vyznačuje se bezkonkurenční vytrvalostí, inteligencí, vytrvalostí, jemnou povahou a věrností, se vyvinulo jako přímý důsledek nelítostného klimatu a stalo se nezbytným nástrojem pro přežití a zároveň nejcennějším majetkem svého beduínského pána.

Arabové jsou navrženi pro výkonnost a dlouhověkost, jsou středně velcí (14,2 až 15,3 ruky), mají krátké spřežení a štíhlou svalovou hmotu. Jejich velká kapacita plic a efektivní metabolismus jim umožňují nosit těžká břemena na velké vzdálenosti v extrémním horku a s malým množstvím vody. Časem se evropští koně dočkali rozsáhlé infuze staleté čisté arabské krve, když těžkopádné robustní válečné koně středověku nahradili lehcí, rychlí a hbití jezdci disponující velkou vytrvalostí.

Vzhledem k tomu, že arab byl původním zdrojem kvality a rychlosti a zůstává na prvním místě v oblasti vytrvalosti a zdravého chování, přispělo toto plemeno buď přímo, nebo nepřímo ke vzniku prakticky všech moderních plemen koní. Dnes zůstává arab jedno z nejoblíbenějších a mimořádně všestranných plemen v Americe. Kromě toho, že arabové v podstatě dominují disciplínám vytrvalosti a soutěžního trailu po celém světě, těší se oblibě v celé řadě disciplín, včetně anglického a westernového potěšení, cuttingu, reiningu, skoků, drezury a jízdy. Křížením arabů s jinými plemeny vzniká anglo- a poloarab, který dává majitelům a vystavovatelům možnost kombinovat to nejlepší ze dvou konkrétních plemen a v podstatě vytvořit „vlastního“ výstavního koně podle svého výběru, který vyniká ve zvolené třídě nebo disciplíně.

Kontakt
Nicole Zerbee

859-225-6952

Komise
Arabian Committee