Austin Allegro:

Austin Allegro. Věčně vysmívané a téměř stálé místo v každém seznamu „nejhorších britských aut“. V roce 2018 slaví Allegro 45. narozeniny, takže možná nastal čas na přehodnocení. Jízda v čerstvém Allegru možná pomůže zjistit, zda si zaslouží svou pošramocenou pověst.

Projekt „ADO67“ společnosti British Leyland Motor Corporation se dostal ze startovacích bloků vývoje v roce 1968 a debutoval 17. května 1973 v Marbelle. Náhrada za velmi populární a oblíbené Austiny 1100 a 1300 – nejprodávanější britské vozy v letech 1963 až 1966 a neméně v letech 1968 až 1971 – Allegro přijalo perspektivnější a modernější tvar hatchbacku. Až na to, že neměl hatchback, ale pouze otevírací víko zavazadlového prostoru typu sedan. Vnitřní politika umožnila, aby větší Maxi mělo otevírací zadní dveře, nikoliv potenciálně prodejnější Allegro. Chyba číslo jedna.

Chybou číslo dvě bylo nepřijetí originálního elegantního vzhledu stylisty Harrise Manna pro nový rodinný sedan Austin. První skici diktovaly spíše hrabivý a klínovitý vzhled v podobném duchu jako Mannův větší a pozdější Princess, ale nutnost použít topení Morris Marina a zvětšené motory řady E Maxi o objemu 1 485 cm3 a 1 748 cm3 způsobily, že nové dítě British Leyland bylo elegantně nafouklé. Rozhodně však bylo velmi výrazné. A to ještě předtím, než v dubnu 1975 přišlo kombi s obráceným zadním oknem.

Se svými průduchy na zadních sloupcích, hranatými zadními světly, špičatou zádí a mírně hranatými podběhy zadních kol nepostrádá Allegro jistý smysl pro styl. Když už mluvíme o hranatých věcech – a potenciální chybě číslo tři – nemluvme o nechvalně proslulém „čtvercovém“ volantu. Stejně zmizel v době Allegra 2 z roku 1975.

OK, přiznáváme, že jsme zhýčkaní Allegrem 1100 De-luxe Toma Morleyho z roku 1976. Vozy „druhé fáze“, vyrobené v prvním roce výroby Allegra 2, se od dřívějších vozů lišily novou mřížkou chladiče a Tomův ledovcově bílý vůz je tak blízko původnímu Allegru, jak jen můžete najít. Gladys má najeto neuvěřitelných 23 000 km a je zcela bez poškození a bez renovace. Skoro se cítíte provinile, když nastupujete a spouštíte se na vinylová sedadla ze 70. let a pokládáte nohy na dobové gumové koberečky.

Jakmile se však usadíte, vaše oči si musí zvyknout na interiér v barvě Regal Blue, která trhá sítnici. A je ho tu opravdu hodně. Palubní deska, výplně dveří, sedadla, A-sloupky a dokonce i – kulatý – volant jsou potaženy nebo vyrobeny z jasně modrého vinylu nebo plastu. Ale to tomuto vozu jen přidává na retro přitažlivosti. Stejně jako jeho neokoukaný a upřímně řečeno dechberoucí stav. Je to opravdu klasika jako ze žurnálu.

Při jízdě Tomovo auto projíždí centrem města i venkovskými uličkami hladce a s pružinou v kroku (k čemuž přispívá naprostá absence špíny pod oblouky a nízký počet najetých kilometrů), jeho motor řady A o objemu 1098 cm3 s výkonem 45 koní vrní v rychle zapadajícím pátečním večerním slunci a jeho čtyřstupňová převodovka se projevuje dobře známým kvílením „BMC“. Je to sugestivní záležitost.

Ačkoli se „Gladys“ dnes používá jen na přehlídky, Tom uvádí, že „ona“ pravidelně dosahuje spotřeby kolem 50 mpg při jízdě, což je v současné době 70. let minulého století, poznamenané palivovou krizí, skutečně působivé. Dokonce i dnes, kdy je spotřeba paliva klíčovou prodejní vlastností moderního vozu, by se jen málo malých vozů s benzinovým motorem snažilo dosáhnout stejného výkonu. Ukazuje se, že s technikou Allegra to nakonec nebylo tak špatné.

Ale proč je Tom tak zaražený? „Miluji Allegro, protože to byl kdysi hodně haněný produkt 70. let a málokdo ho považoval za klasiku. Nyní je však kultovní klasikou a všude, kam přijede, vzbuzuje spoustu pozornosti.“ Jako organizátor akcí Klubu majitelů vozů Allegro se 20. května zúčastnil nedávné slavnostní akce „Allegro 45“ v Britském automobilovém muzeu v Gaydonu. Více než 40 nadšenců se poklonilo všemu, co se týká Allegra, a došlo i na krájení dortu samotným Harrisem Mannem.

„Byl to báječný den požehnaný sluncem a úžasným množstvím Allegro všech modelů a barev,“ řekl Tom. Harris Mann si skvěle popovídal s majiteli o jejich drahých Allegrech a během předávání cen byl také jmenován prezidentem klubu, což byl krásný způsob, jak akci završit.“ Byla to taková kvintesence anglické oslavy, že bychom si troufli odhadnout, že toho odpoledne nebylo žádné „All-aggro“…

A Tom není zdaleka jediným vyznavačem Allegra. Do jeho zániku v roce 1982 po deseti letech výroby – nahradil ho hranatý a hlasově syntetizovaný Austin Maestro – jich za 10 let našlo domov přes 642 000 (jeho nástupce jich za 12 let zvládl jen 605 000), mimo jiné díky rozšířené a neustále vylepšované modelové řadě. Allegro 3 přišlo v roce 1979 a přineslo větší nárazníky, přední spoiler, nové barvy, světla a lemy kol a také boční opakovače. V roce 1981 přišlo nové mini Metro s motorem řady A-Plus.

Mezi nenáročné modely patřil model 1750 HL na bázi Equipe se stříbrným lakem, žebrovanými koly z lehkých slitin a červenými a oranžovými bočními pruhy ve stylu Starskyho a Hutche a Vanden Plas 1500, jakýsi levný Rolls-Royce s nadměrnou chromovanou přední mřížkou a piknikovými přihrádkami z ořechového dřeva na zadních stranách předních sedadel. Dokonce i Innocenti prodával v Itálii verzi nazvanou Regent, která však vydržela jen 18 měsíců.

Je snadné „létající prase“ Austin hanět, ale jen málokterý vůz považovaný za „propadák“ si dokáže získat tak neochvějnou podporu, když se blíží k pátému desetiletí své existence. Ve skutečnosti je jejich „smolařská“ povaha činí ještě přitažlivějšími. Modely British Leyland jsou snadnou potravou, protože „propadáků“ bylo tolik, ale když se poškrábete za povrch dobře zdokumentovaného posměchu a špatné pověsti modelu Allegro, najdete skutečně kompetentní vůz, který se snaží dostat ven. Je to docela jingoisticky nakažlivé.

Alegro možná nebylo „novou hnací silou od Austinu“, jak slibovaly jeho reklamní materiály, ale díky své vyspělé technice – včetně debutu systému odpružení Hydragas – a prostornému interiéru bylo v 70. letech stálou oporou v žebříčcích nejprodávanějších vozů v Británii. Všechno nejlepší k 45. výročí modelu Allegro. Já? Jdu prohledat inzeráty a hledám čistý a nepoškozený Equipe…