Hongkong: Velká Británie nabízí občanství svým obyvatelům

Premiér Boris Johnson říká, že nový zákon porušuje vysokou míru autonomie Hongkongu
Titulek videa Premiér Boris Johnson říká, že nový zákon „porušuje vysokou míru autonomie Hongkongu“

Až třem milionům obyvatel Hongkongu bude nabídnuta možnost usadit se ve Velké Británii a nakonec požádat o občanství, uvedl Boris Johnson.

Premiér uvedl, že svobody Hongkongu jsou porušovány novým bezpečnostním zákonem a těm, kterých se to týká, bude nabídnuta „cesta“ z bývalé britské kolonie.

Přibližně 350 000 držitelů britských pasů a 2,6 milionu dalších oprávněných osob bude moci přijít do Spojeného království na pět let.

A po dalším roce budou moci požádat o občanství.

Držitelé britských zámořských pasů v Hongkongu získali zvláštní status v 80. letech 20. století, ale v současné době mají omezená práva a mají nárok na bezvízový vstup do Spojeného království pouze po dobu šesti měsíců.

Podle vládních plánů získají všichni britští zámořští občané a osoby na nich závislé právo zůstat ve Spojeném království, včetně práva pracovat a studovat, po dobu pěti let. V této době budou moci požádat o status usedlíka a po dalším roce požádat o občanství.

 • Britský azyl pro pracovníka konzulátu „mučeného v Číně“
 • HK zatýká desítky lidí, protože začíná platit zákon „proti protestům“
 • Rýsuje se politická bitva o vztahy Spojeného království s Čínou
 • Nový čínský zákon: Proč se Hongkong obává?

Premiérka uvedla, že úterní přijetí nového bezpečnostního zákona hongkongskými úřady je „jasným a závažným porušením“ společné čínsko-britské deklarace z roku 1985 – právně závazné dohody, která stanovila, jak budou chráněny některé svobody po dobu 50 let od převzetí suverenity Čínou v roce 1997.

„Nová cesta“

„Porušuje vysokou míru autonomie Hongkongu a ohrožuje svobody a práva chráněná společnou deklarací,“ řekl.

„Dali jsme jasně najevo, že pokud bude Čína pokračovat touto cestou, zavedeme pro osoby se statusem britského občana (zámoří) novou cestu ke vstupu do Spojeného království, která jim poskytne omezené povolení k pobytu s možností žít a pracovat ve Spojeném království a následně požádat o občanství. A přesně to nyní uděláme.“

Stálý tajemník ministerstva zahraničí sir Simon McDonald vyjádřil během setkání s velvyslancem země Liou Si-mingem „hluboké znepokojení“ vlády nad novým zákonem vůči Číně.

Prezentační šedá linka
Analytický box Nicka Eardleyho, politického zpravodaje

Vláda Spojeného království vyjadřuje obavy ohledně zákona o národní bezpečnosti a velmi veřejně se snaží tlačit na Peking, aby změnil názor.

To se zjevně nepodařilo – a tak ministři nyní plní svůj slib a umožňují příchod přibližně tří milionů britských zámořských občanů do Spojeného království. To je významný krok a vláda tím chce vyslat silný signál.

Na přehodnocení dalších prvků našich vztahů s Čínou však nyní bude vyvíjen větší tlak – v neposlední řadě na dohodu umožňující společnosti Huawei vybudovat části britských 5G struktur.

Mnozí toryovští poslanci proti tomu již nějakou dobu lobbují – a toto jejich obavy jen posílí.

Prezentační šedá linka

Ministr zahraničí Dominic Raab při informování poslanců o podrobnostech uvedl, že nebudou stanoveny žádné limity počtu ani kvóty a proces podávání žádostí bude jednoduchý.

„Jedná se o zvláštní, na míru šitý soubor opatření vypracovaný pro jedinečné okolnosti, kterým čelíme, a s ohledem na náš historický závazek vůči obyvatelům Hongkongu,“ řekl.

V rozhovoru pro pořad Peston televize ITV pan Raab připustil, že „bude jen málo věcí, které bychom mohli udělat, abychom… důsledně donutili“ Čínu umožnit britským zámořským občanům přijet do Spojeného království.

 • Co je to pas BNO?
 • Potřebné informace o hongkongských protestech
 • Co se skrývá za nabídkou hongkongského občanství?

Downing Street uvedla, že další podrobnosti o programu budou upřesněny „ve vhodnou dobu“.

Do té doby budou moci držitelé britských národních zámořských pasů v Hongkongu okamžitě cestovat do Spojeného království, a to po standardních imigračních kontrolách, uvedl oficiální mluvčí premiérky.

Také nebudou čelit platovým limitům pro získání víza, dodal.

V úterý vstoupil v platnost nový hongkongský zákon o národní bezpečnosti, který je zaměřen proti secesi, podvratné činnosti a terorismu s tresty až doživotního vězení.

řádek

Pro držitele pasů BNO zůstávají otázky

Grace Tsoi, BBC World Service, Hongkong

Narodila jsem se v Hongkongu před rokem 1997, kdy byl Hongkong předán zpět pod čínskou správu. To znamená, že jsem jako dítě měla britský národní zámořský pas (BNO).

Když se objevila zpráva, že držitelé BNO pasů mají po pěti letech života a práce ve Spojeném království nárok na britské občanství a po dalším roce stráveném v zemi získají status usedlíka, mnoho mých přátel bylo nadšeno. Říkají, že po vstupu zákona o národní bezpečnosti v platnost je pro Hongkongčany alespoň nějaké východisko.

Ale mnoho otázek zůstává. V současné době je 350 000 držitelů pasů BNO, ale na pasy BNO mají nárok asi tři miliony obyvatel Hongkongu – a zdá se, že to nezahrnuje závislé osoby narozené po roce 1997.

Bude Spojené království připraveno přijmout tolik obyvatel Hongkongu? Bude dostatek pracovních míst? Budou mít držitelé pasů BNO nárok na veřejné prostředky? A bude se na ně vztahovat NHS?“

Někteří také říkají, že je dobře, že existuje záchranný člun, ale chtějí opravdu opustit svůj domov?

line

Na základě nových pravomocí již bylo zatčeno několik lidí, včetně muže s vlajkou podporující nezávislost, když policie použila pepřový sprej, aby rozehnala některé demonstranty shromážděné u příležitosti 23 let od ukončení britské nadvlády.

Kritici tvrdí, že to fakticky ukončuje princip „jedna země, dva systémy“ zakotvený ve společné deklaraci. Čína kritiku svých kroků odmítá s tím, že jde o vnitřní záležitost.

Demonstrant za demokracii zvedá britské národní pasy (BNO) během protestu proti nové legislativě o národní bezpečnosti v čínském Hongkongu 1. června 2020.
Titulek obrázku: Britské národní zámořské pasy neudělují státní příslušnost ani automatické právo žít a pracovat ve Spojeném království

„Flagrantní útok“

Britská vláda se dostává pod rostoucí tlak, aby zaujala vůči Pekingu tvrdý postoj ze strany poslanců, kteří se obávají stále asertivnější regionální role Číny a bezpečnostních důsledků zapojení čínské firmy Huawei do britské sítě 5G.

Obyvatelé Hongkongu o kontroverzním bezpečnostním zákonu
Titulek videa Obyvatelé Hongkongu o kontroverzním bezpečnostním zákonu

Pan Raab uvedl, že si přeje pozitivní vztahy s Čínou, ale Peking „porušil svůj slib“ obyvatelům Hongkongu svým „hrubým útokem“ na svobodu slova a právo na pokojné shromažďování.

Labour prohlásil, že vítá opatření vlády, ale že nesmí docházet k diskriminaci osob, kterým je povolen vstup do Spojeného království na základě příjmu nebo jiných faktorů.

Stínová ministryně zahraničních věcí Lisa Nandyová uvedla, že Velká Británie má také povinnost brát ohled na blaho těch, kteří se nemohou přemístit nebo kteří si přejí zůstat v Hongkongu.

Vyzvala vládu, aby ve spolupráci se svými mezinárodními partnery prostřednictvím OSN prosadila vyšetření policejní brutality v Hongkongu, a rovněž vyzvala Spojené království, aby přehodnotilo své obchodní vztahy s Čínou.

„Příliš dlouho jsme ve vztahu k Číně neměli žádnou strategii doma a žádnou strategii v zahraničí. Doufám, že nám dnes dá závazek, že to znamená začátek zcela jiné éry,“ řekla.

line

Jste obyvatel Hongkongu s britským národním zámořským pasem? Podělte se o své názory, plány a zkušenosti na e-mailové adrese [email protected]

Prosím, uveďte kontaktní číslo, pokud jste ochotni hovořit s novinářem BBC.

 • WhatsApp: +44 7756 165803
 • Tweet:
 • Zasílejte obrázky/videa na [email protected]
 • Nahrajte své obrázky/videa zde
 • Přečtěte si prosím naše podmínky & a zásady ochrany osobních údajů

.