Brooks Robinson

Korai évek (1955-1959)Edit

A kisebb ligákban játszott néhány mérkőzést követően Robinson 1955. szeptember 17-én lépett először pályára az Orioles színeiben a Memorial Stadiumban a Washington Senators ellen a hatodik helyen. Négy ütésből két találatot ért el, a negyedik inningben Chuck Stobbs ellen szerezte első ütését, majd a nyolcadik inningben a 3-1-es győzelemhez egy futást szerzett. Ezt követően a következő 18 ütésénél nem talált be, mielőtt a szezon utolsó két meccsére leült volna. “Azok az amerikai ligás dobók úgy állítottak be, mintha az lennék, aki voltam – egy fiatal, zöld, éretlen tizennyolc éves, akinek szerencséje volt az első napon a Washington ellen” – gondolkodott később. A szezon után az Orioles a Willard Blueshoz, egy kolumbiai téli ligás csapathoz igazolta, ahová a Baltimore a legjobb prospectjeit küldte. Earl Wilson az egyik meccsen fejbe találta Robinsont egy dobással, de Robinsont megóvta a súlyos sérüléstől az új üvegszálas ütősisak, amelyet a csapat a játékosokon tesztelt.

1956-ban Robinson március 21-ig maradhatott az Orioles tavaszi edzésén, de a Baltimore megszerezte Bobby Adamset a harmadik bázisra, mert úgy gondolta, hogy a 18 éves Robinson még nem áll készen a major ligára. Az év nagy részét a Class AA San Antonio Missions csapatánál töltötte, ahol augusztusban egy bázisra csúszás közben elszakadt a porc a jobb térdében. A sérüléstől kezdetben azt tartották, hogy műtétre lesz szükség, de a pihenés és a meleg csökkentette a duzzanatot, és csak néhány mérkőzést hagyott ki. A kisebb ligás szezon után Baltimore-ba került, ahol 15 mérkőzésen lépett pályára, és korát meghaladó mezőnyjátékos-képességről tett tanúbizonyságot, bár csak 227 pontot ért el.

Robinson 1957-ben a későbbi Hall of Famer George Kell-lel versengett a Baltimore mindennapi harmadik bázisemberének posztjáért, bár Kell boldogan mentorálta a fiatalabb játékost. Mindketten bekerültek a kezdőcsapatba (Robinson a harmadik bázison, Kell az elsőn), de két héttel a szezon után Robinson teljesen elszakította a porcát a térdében, miközben kitért, hogy elkerülje az első bázison történő jelölést. Az egész májust kihagyta, június nagy részét pedig San Antonióban töltötte rehabilitációval, de amikor visszatért, visszaszerezte a kezdő pozíciót. Augusztus 2-án ismét fejbe vágta egy dobás, ezúttal Ned Garver. A hibás dobás enyhe agyrázkódást és egy 10 öltést igénylő sebet okozott Robinson bal szeme fölött, de öt nap múlva a labdajátékos újra teljes értékű volt. Augusztus 14-én Pedro Ramos dobott neki egy dobást, amit ő az első major ligás hazafutásává alakított. 50 mérkőzésen .239 pontot ért el. A kihagyott idő miatt az Orioles ismét téli baseballt játszatott vele, hogy folytassa a fejlődését. Ezúttal Havannában kilenc hazafutással vezette a ligát.

Amikor az Orioles 1958 áprilisának végén a New York Yankees ellen játszott, Yogi Berra azt mondta, hogy Robinson “nagy jövő előtt áll”, miután a harmadik bázisjátékos leugrott, hogy elkapjon egy Gil McDougald földlabdát, felállt, és mégis kidobta Berrát, aki megpróbált pontot szerezni. Támadásban Robinson áprilisban 0,406 pontot ért el. A szezon közepe felé a lendülete megzavarodott, és túl sok pattintott labdát kezdett el ütni. Augusztusban a visszaesés miatt kezdett játékidőt veszíteni Dick Williamsszel szemben. Szeptember 28-án Hoyt Wilhelmnek segített egy no-hittert dobni azzal, hogy három fantasztikus mezőnyjátékot mutatott be, miután a nyolcadik inningben lecserélte Williamst a harmadik bázison. “Nem volt túl sok fényes pont az 1958-as szezonomban, de Wilhelm no-hitterénél való közreműködésem volt a legnagyobb számomra” – emlékezett vissza Robinson. 145 mérkőzésen 463 ütésből három hazafutással .238-at ütött, ami gyenge támadószám, de a védekezése sokkal lenyűgözőbb volt. “Szerintem Brooks védekező harmadik bázisjátékosként egy osztályban van önmagával” – mondta Paul Richards, az Oriole menedzsere.

Az 1958-as szezont követően Robinson hat hónapot szolgált az Arkansas-i Nemzeti Gárdában, ami megkímélte őt attól a kockázattól, hogy az Egyesült Államok hadseregében behívják, és két évig folyamatosan szolgálnia kelljen. A szolgálat miatt nem volt optimális baseball-formában, és nem sokkal az 1959-es szezon kezdete után Robinsont a Pacific Coast League AAA osztályú Vancouver Mounties csapatához küldték. Május 17-én egy ijesztő pillanatot élt át, amikor a Capilano Stadion kispadjára esett, hogy elkapjon egy labdát, és a jobb bicepsze horogra akadt, aminek következtében elszakadtak az inak, és súlyos vérzést okozott. A sérülés éppen csak elkerülte az idegszakadást, ami véget vetett volna a karrierjének, de így is csak 25 mérkőzést kellett kihagynia. Beteljesítve ígéretét, amit Robinson leigazolásakor tett, Richards visszahívta őt a szezon első All-Star meccse előtt. A minorsban eltöltött idő segített az ütésén; Doug Wilson életrajzíró azt írta, hogy “már nem tudta legyőzni a nagy ligás dobókat”. 88 mérkőzésen .284-et ütött, és Richards szerint “a szezon utolsó öt hetében ő volt az Amerikai Liga legjobb játékosa.”

Mindennapi játékos, MVP (1960-1965)Edit

Robinson 1963-ban

1960-ra Robinson kétségtelenül az Oriole harmadik basemanje volt. Az évet a hatodik helyen kezdte az ütősorban, de felemelkedett a harmadik helyre, miután júniusban .333, júliusban pedig .351 pontot ütött. Júliusban beválasztották a Major League Baseball All-Star Games 18 egymást követő mérkőzéséből az elsőre; 1960-62 között, amikor évente két mérkőzést játszottak, mindkét játékban részt vett. Július 15-én öt ütésből öt találatot jegyzett, és a Chicago White Sox ellen 5-2-re megnyert mérkőzésen öt pontot szerzett. Baltimore-ba érkezése óta először fordult elő, hogy az Orioles versenyben volt az AL-jelöltségért, a Yankees-szel és a White Sox-szal hármas versenyben, amikor szeptemberbe érkezett. A Yankees elleni szeptember eleji sorozat első meccsén Baltimore-ban Robinson szerezte az első RBI-t, majd a kilencedik játékrészben egy Milt Pappas lábáról lecsapott labdát mezőnybe dobott, és kidobta Hector Lopezt az első bázison. Ő szerezte az egyetlen futást a második mérkőzésen, amelyen az Orioles szeptember 3-án átvette az első helyet az AL-ben. A Baltimore megnyerte a sorozatot, de egy láz miatt Robinson a sorozat végén rövid időre kórházba került, és ütőhiba miatt visszaesett. Miután a hónap későbbi részében a New York elleni négymeccses sorozatban lesöpörték, a Baltimore a második helyen végzett. Robinson 152 mérkőzésen .294-et ütött és 14 hazafutást ért el. Harmadik lett az AL legértékesebb játékosának (MVP) szavazásán (Roger Maris és Mickey Mantle mögött), a Baltimore környéki sportriporterek és sportújságírók őt választották a legértékesebb Oriole-nak, és megnyerte az elsőt a 16 egymást követő Aranykesztyű-díjból a harmadik bázison.

1961 nagy részében Robinson volt az első ütő a Baltimore felállásában. 1961-ben tovább szilárdította védekező hírnevét; Bob Addie sportújságíró így számolt be róla: “A ‘fiatal öregek’ a sajtópáholyban kezdik a múlt nagy harmadik bázisembereihez hasonlítani a baltimore-i Brooks Robinsont”. Egyike volt annak a két játékosnak az AL-ben, aki a szezon minden mérkőzésén szerepelt, és 192 ütéssel (a második a ligában Norm Cash 193 ütése után) és hét hazafutással 287 pontot ért el.

Két egymást követő második hely után az Orioles 1962-ben a hetedik helyre esett vissza a ligában, de Robinson újabb remek évet zárt. Május 6-án és 9-én egymást követő mérkőzéseken Robinson grand slamet ütött, egyike annak a hat major ligás játékosnak, akinek ez akkoriban sikerült. Augusztusban három mérkőzésen keresztül nyolc találatot szerzett zsinórban. A Sports Illustrated “a liga legjobb harmadik bázisjátékosának” kiáltotta ki. Először ütött 0,300 fölé (.303), és 20 hazafutás fölé jutott (23), 86 RBI-t jegyzett, miközben másodszor is a legértékesebb Oriole-nak választották. Robinson támadásban kiválóan kezdte az 1963-as szezont, és mindkét ütésénél volt találata az akkori All-Star Game-en. Az All-Star szünet után a támadói teljesítménye összességében csökkent, mivel csak 0,219-et ütött, és 462 egymást követő mérkőzésből álló sorozatának is vége szakadt, amikor Billy Hitchcock menedzser a kispadra ültette abban a reményben, hogy javulni fog az ütésmutatója. Az év során 11 hazafutással és 67 RBI-vel 0,251 pontot ért el.

Robinson az 1964-es tavaszi edzésen extra időt töltött a támadással kapcsolatos gyakorlatokkal Gene Woodling ütőedzővel. Az edző arra bátorította Robinsont, hogy ne lendítsen a rossz dobásokra, és Robinson egy kicsit nehezebb ütőt kezdett használni. A Yankees ellen az év elején Wilson szerint “az év játékának” tartott játékát mutatta be, amikor Bobby Richardson ütőjéről keményen elütött földre dobott labdát próbált megállítani, és még a földön ülve dobta ki. Mivel az Orioles, a Yankees és a White Sox hármas versenyben volt a bajnoki címért, Robinson szeptember 7-től a szezon végéig .464 pontot és 28 RBI-t ütött, bár az Orioles ismét a Yankees mögött végzett. Az Orioles a szezon végén “Brooks Robinson-esttel” tisztelgett előtte, amelyről a labdajátékos azt mondta, hogy “mindig életem egyik legnagyobb pillanata marad”. Maxwell Kates, az Amerikai Baseballkutató Társaság munkatársa szerint “Robinson talán a legjobb szezonját futotta 1964-ben”. A Baltimore 163 meccses szezonjában két inning kivételével mindvégig játszott, Robinson .318-as ütésátlagot ért el 28 hazafutással. 118 RBI-vel vezette a ligát, és elnyerte az AL MVP-díjat. Az 1965-ös év nagy részében Robinson ismét 0,300 fölött teljesített, bár az év végére átlaga 0,297-re esett vissza. Ő vezette a Baltimore-t ütésátlagban és RBI-ben (80).

Világbajnok (1966-1971)Szerkeszt

1966-1970Szerkeszt

Az 1965-66-os holtszezonban az Orioles megszerezte a korábbi National League (NL) MVP-t, Frank Robinsont a Cincinnati Redstől; Frank a harmadik helyen ütött a felállásban, közvetlenül Brooks előtt. Az év felénél Brooksnak 70 RBI-ja volt. Az All-Star játékban, amelyet 41 °C-os (106 °F) körülmények között játszottak, több kiemelkedő védekező játékot mutatott be, és három találatot jegyzett, így ő lett a játék MVP-je, annak ellenére, hogy az AL 2-1-re kikapott. Augusztusban 28 meccsen keresztül küszködött, és mindössze három RBI-t szerzett. Ennek ellenére az Orioles szeptember 15-én megszerezte az AL bajnoki címet, először Robinson csapattagsága alatt. Robinson 157 mérkőzésen 23 hazafutással és 100 RBI-vel 0,269 pontot ért el, ez volt a második (és egyben utolsó) szezonja, amelyben legalább 100 RBI-t szerzett. Az AL MVP-szavazáson a második helyen végzett Frank mögött, aki abban az évben Triple Crown győztes lett; csapattársa, Boog Powell lett a harmadik.

1966-os baseballkártya Robinsonról

A Los Angeles Dodgers ellen a World Seriesben Frank és Brooks egymás után ütött hazafutásokat Don Drysdale-től az első játékban, amely 5-2-es győzelmet hozott. “Drysdale második dobása nekem egy magas gyors labda volt, és majdnem ugyanabban az ülésben parkoltam le a bal oldali pavilonban ,” emlékezett vissza Robinson. A 4. mérkőzésen az Orioles 1-0-ra vezetett az ötödik inningben, amikor Jim Lefebvre egy single-vel kezdett. A következő ütő, Wes Parker egy földre dobott labdát ütött, amit Robinsonnak ki kellett nyújtania, hogy elkapja. Miután megbotlott, Robinson a második bázisra dobta a labdát Davey Johnsonnak, aki az első bázisra dobta ki Parkert, és ezzel dupla játékot ért el. Az állás a meccs végéig 1-0 maradt, és az Orioles befejezte a Dodgers elleni négymeccses söprést, amivel Baltimore első World Series bajnoki címét szerezte meg. A kép, amelyen Robinson a levegőbe ugrik, miközben a dobóhoz fut, hogy gratuláljon Dave McNallynek a meccs után, az egyik legikonikusabb Oriole-fotó maradt. A szezon után több más baseballhírességgel együtt vietnami körútra ment, hogy meglátogassa a vietnami háború alatt ott állomásozó amerikai csapatokat.

1967 tavaszi edzésén Phil Niekro egy dobással fejbe találta Robinsont, ami enyhe agyrázkódást okozott. Robinson az év elején visszaesett, de június vége felé javult, és egy 10 meccses időszakban 39 ütés alatt 17 találatot ért el, köztük öt hazafutást. Az All-Star-gálán az ő hazafutása volt az AL egyetlen futása a 2-1-es, 15 győzelemig tartó vereség során. Augusztus 6-án pályafutása során negyedszer ütött tripladobást, ami Major League-rekord. “Nem bánnám, ha valaki megdöntené a négy tripladobás rekordomat” – mondta. Az év vége felé 51 ütésből 49-nél nem talált be. A 158 mérkőzésen 22 hazafutással és 77 RBI-vel 0,269 pontot ért el. 1968-ban mind a 162 mérkőzésen játszott az Oriolesban, és 17 hazafutással és 75 RBI-vel .253-at ütött.

1969 májusáig Robinson .216-ot ütött, és csak az év végére emelte átlagát .234-re. Earl Weaver menedzser a küzdelmeit a rossz dobásoknak tulajdonította, valamint a lassú tempónak, ami megakadályozta, hogy annyi mezőnyütést szerezzen. Augusztus 13-án három RBI-t szerzett az Oakland Athletics elleni 8-0-s győzelem során, köztük pályafutása 193. hazafutását George Lauzerique ellen, amivel megdöntötte Al Rosen rekordját az AL harmadik basemanek legtöbb hazafutása tekintetében. Robinson 23 hazafutással és 84 RBI-vel .234 pontot ért el, és az Orioles megnyerte az újonnan létrehozott AL East divíziót, így bejutott a posztszezonba.

A Minnesota Twins elleni AL Championship Series (ALCS) 1. mérkőzésén Robinson négy találatot szerzett a Baltimore 4-3-as győzelmében. A 3. mérkőzésen, a 11-2-es győzelemmel végződő 3. mérkőzésen Rod Carew ütőjéről egy keményen eltalált line drive-ot ütött, amivel az Orioles bejutott a világbajnokságra, ahol a New York Metsszel kell megmérkőznie. Az 1. mérkőzésen Rod Gaspar egy lassú, pattogó labdát ütött a harmadik bázis felé, amelyről Gaspar és Mike Cuellar dobó is azt hitte, hogy találat lesz. Robinson puszta kézzel elkapta a labdát, és az elsőre dobta, mielőtt az teljesen felállt volna, és ezzel Gaspar kiütötte, miközben az Orioles 4-1-re győzött. A második mérkőzésen hasonló játékkal akadályozta meg, hogy Jerry Grote találatot szerezzen, és egy RBI single-t szerzett Jerry Koosman ellen, de a Baltimore 2-1-re kikapott. A 4. mérkőzés kilencedik inningjében, amikor az Orioles 1-0-s hátrányban volt a Mets ellen, Robinson Tom Seaver ellen ütött, az első és harmadik sorban lévő futókkal és egy outtal. A labdát a jobb mező felé küldte, de Ron Swoboda elkapta a labdát; Wilson azt írta, hogy az elkapás “a World Series történetének egyik legjobb játéka”. A Baltimore 10 inningben 2-1-re kikapott, majd öt meccsen elveszítette a sorozatot.

Robinson 1970-ben nehezebb ütőt kezdett használni, aminek tulajdonította a jobb szezonkezdetet, mivel áprilisban .311-et ütött. Május 9-én elérte 200. hazafutását. A 2000. találatát június 20-án érte el, egy három futásos hazafutással, amely a Washington Senators elleni mérkőzésen a győzelmet jelentette. Szeptember 4-én a Red Sox ellen öt ütést, két hazafutást és négy RBI-t jegyzett a 8-6-os győzelem során. Szeptember 29-én a Senators elleni kettős mérkőzés első mérkőzésén megszerezte pályafutása 1000. RBI-jét Joe Coleman ellen, aki a 200. hazafutását is megengedte. Robinson 1966 óta a legmagasabb ütésátlagot (.276) és RBI-számot (94) érte el, és 18 hazafutást tett hozzá, miközben az Orioles ismét megnyerte az AL East-et.

1970-es utószezonSzerkesztés

Az ALCS-ben, a Twins ellen, Robinson .583 pontot ért el három futással és két RBI-vel, amikor a Baltimore befejezte a söprést, és a Cincinnati Reds ellen a World Series-be jutott. A World Series 1. mérkőzésén 3-3-as állásnál a hatodik inningben Lee May egy egylabdás labdát ütött el a hármason. A bázis mögött játszva Robinson elrugaszkodott, visszaadta a labdát, 180 fokot fordult, és egy ugrással az elsőre dobta a labdát, amivel épphogy megelőzte Mayt a zsákig. Évekkel később Jayson Stark az ESPN-től úgy vélte, hogy ez minden idők harmadik legjobb játéka. Gary Nolan ellen a hetedik inningben Robinson szóló hazafutása jelentette a győzelmet a Baltimore 4-3-as győzelmében. Mint kiderült, ez csak az első volt a sok remek játék közül, amelyet Robinson a sorozat során végrehajtott.

A második mérkőzésen Robinson az első inningben a közte és Mark Belanger shortstop között tátongó résbe ugrott, hogy egy Bobby Tolan által ütött földre dobott labdát elkapjon. Oldalról a másodikra dobott, és kiszorította Pete Rose-t. Aztán a harmadik inningben elkapott egy kemény line drive-ot May hátáról, megpördült és szinte azonnal a másodikra dobott, hogy egy dupla játékot indítson, amely véget vetett az inningnek. A Baltimore 6-5-re nyerte a mérkőzést. Robinson a harmadik meccs első inningjében elkapott egy Tony Pérez ütőjéről pattogó labdát a feje fölött, megelőzte Rose-t a harmadik bázisig, és az elsőre dobott, hogy dupla játékot indítson. A második játékrészben Tommy Helms lassú labdaszerzésénél Robinson részben megkerülte a labdát, mielőtt felvette volna, így jobb szögből dobhatott az elsőre. A hatodik inningben balra ugrott, hogy megfossza Johnny Bench-t egy ütéstől, és alig tudta megtartani a kemény line drive-ot. Támadásban két RBI-t szerzett a Baltimore 9-3-as győzelmében. A 4. mérkőzésen négy ütése és egy hazafutása volt, bár a Baltimore 6-5-re kikapott. Végül az 5. mérkőzésen a kilencedik játékrészben Bench ütőjéről egy line drive-ot fogott el hátrafelé, és a Baltimore 9-3-ra megnyerte a mérkőzést, amivel megszerezte második World Series-győzelmét.

Bár Robinson a sorozatban .429 pontot és két hazafutást ért el, a védekezése volt az, ami igazán kiemelkedő volt, mivel két dupla játékot indított, és 23 esélyt kapott, miközben több kiemelkedő játékot mutatott be. Teljesítményével elnyerte a World Series MVP-díját. A sorozat alatt a Reds menedzsere, Sparky Anderson így viccelődött: “Kezdem álmomban látni Brooksot. Ha elejteném ezt a papírtányért, egy ugrással felvenné, és kidobna az elsőnél”. “Soha életemben nem láttam még hozzá foghatót” – mondta Rose. “Ő minden idők legjobb harmadik bázisjátékosa” – mondta Pérez, aki ugyanezen a poszton játszott. “Egyszerűen csak élvezem nézni, ahogy játszik. Mindig a megfelelő helyen van.” Wilson azt írta, hogy Robinson kiemelkedő játéka a sorozatban, amelyet országosan közvetített a televízió, hozzájárult ahhoz, hogy a Baltimore területén kívüli baseballrajongók is értékeljék őt. A szezon után elnyerte a Hickok Beltet, amelyet évente adnak át az év legjobb profi sportolójának.

1971Szerkesztés

Az 1971-es szezon előtt Robinson 100 000 dolláros szerződést írt alá, ezzel csak egyike lett annak a 12 játékosnak, akik ekkora baseballfizetést kaptak abban az időben. Egymás után 50 mérkőzést játszott hiba nélkül, és az AL játékosok közül ő kapta a legtöbb szavazatot az All-Star Game-en. Július 28-án szokatlan módon három hibát vétett egy mérkőzésen, bár a Baltimore így is 3-2-re nyert. Wilson rámutatott: “az emberek szó szerint a Holdon jártak, mielőtt Brooks Robinson három hibát vétett volna egy meccsen”. 156 mérkőzésen 0,272 pontot ért el, 20 hazafutást ütött és 92 futást ért el, miközben negyedik lett az AL MVP-szavazáson.

Az Orioles sorozatban harmadszor nyerte meg az AL Eastet. Az ALCS 2. mérkőzésén az Athletics ellen Robinson hazafutást ütött Catfish Hunter ellen. A 3. játékban két RBI-t szerzett, és a sorozatban 0,364-et ütött, mivel a Baltimore legyőzte az Athleticset, és ezzel bejutott a World Seriesbe, ahol a Pittsburgh Piratesszel kellett megmérkőznie. A 2. mérkőzésen Robinson három RBI-t szerzett és ötször ért el biztos bázisra, ezzel csatlakozott Babe Ruthhoz és Lou Brockhoz, mint az egyetlen játékoshoz, akinek ez sikerült a World Seriesben. A nyolcadik inning során a mellkasára esett, miután Manny Sanguillén ütőjéről pattogó labdára ugrott, de még időben felállt, hogy kidobja a futót. A Baltimore 11-3-ra nyert. Miután a Pirates két futót szerzett a harmadik meccs első inningjében, Robinson elkapott egy kemény line drive-ot Bob Robertson ütőjéről, és a másodikra dobta a labdát, így dupla játékba került. A Baltimore 5-1-re veszítette el ezt a mérkőzést. A 6. mérkőzésen az Orioles a kiesés szélén állt, Robinson a 10. játékrészben Bob Miller ellen egy feláldozott labdát ütött, amely a győztes futást jelentette a 3-2-es győzelemhez. A sorozatban .318-at ütött, és más Orioles- és Pirates-játékosokkal holtversenyben a legtöbb RBI-t szerezte a sorozatban (öt), de a Pittsburgh hét játszmában legyőzte az Oriolest.

Későbbi évek (1972-1977)Edit

Robinson a Major League Baseball Players Association játékos-képviselőjeként szolgált az Oriolesnál töltött karrierje nagy részében. 1972-ben ő és Belanger azon 47 játékos között volt, akik az 1972-es Major League Baseball sztrájk mellett szavaztak. “Játszani akarok – mondta Robinson a riportereknek. “Minden játékos ezt akarja. Minden azon múlik, hogy a tulajdonosok hajlandóak-e engedményeket tenni. Szerintem a társaink is hajlandóak néhányat tenni, és ez tűnik a legjobb esélynek”. A sztrájk végül csak az 1972-es szezon 10 napján törölte a mérkőzéseket, de Robinsont kifütyülték az év első ütésénél a Memorial Stadionban.

1972-ben 153 mérkőzésen Robinson .250 pontot ütött. Nyolc hazafutása és 64 RBI-je 1961 óta a legalacsonyabb volt ezekben a kategóriákban. A szezon során nyilvánosan kritizálta Weavert, amikor Weaver azt javasolta, hogy az Oriole veteránjai közül néhányan már túl öregek a játékhoz. “Kínosnak találom ezt a megjegyzést” – mondta Robinson. “Nem élvezem, hogy olyan helyekre megyek, ahol azt hallom, hogy az emberek azt mondják, hogy túl öreg vagyok, vagy tudom, hogy ezt megköszönik”. Elismerte azonban, hogy Weaver nagyszerű menedzser volt, és néhány évvel később megjegyezte, hogy “ritkán kérdőjeleztem meg a tevékenységét”. Robinson így is elnyerte a Commissioner’s Awardot, amelyet évente adnak át annak, aki játékosként és emberként is a legjobban képviselte a baseballt.

Robinson utolsó szezonjában

Robinson 1973-ban két hazafutást ütött a nyitónapon, de ütésátlaga június közepére már .200 alatt volt. Még így is bekerült az All-Star Game-be, de a sportújságírók megjegyezték, hogy a kiválasztásának több köze volt a népszerűségéhez, mint az abban a szezonban nyújtott teljesítményéhez. Május 4-én megszerezte pályafutása 2417. találatát, amivel megdöntötte Pie Traynor rekordját a harmadik bázisjátékosok legtöbb találatát tekintve. Védekezésben két 5-4-3 tripladobást indított; egyet július 7-én az Athletics ellen, egyet pedig szeptember 20-án a Detroit Tigers ellen. A szezon utolsó két és fél hónapjában közel 300 pontot ért el. Az Orioles egy év kihagyás után visszatért a rájátszásba, és 155 mérkőzésen kilenc hazafutás és 72 RBI mellett .257-et ütött. Az Oakland elleni ALCS-ben 0,250-et ütött egy szerzett futással és két RBI-vel, amikor az Athletics öt meccsen legyőzte a Baltimore-t.

Bár Robinson 1974-ben a szokásosnál több hibát vétett, az All-Star szünetben 0,311-et ütött. Az év utolsó előtti meccsén Robinson az első helyről szerzett pontot Andy Etchebarren pinch-hit duplájával. Ez a futás jelentette a győzelmet a mérkőzésen, amely a Yankee-k későbbi vereségével együtt az Orioles AL East bajnokává tette a csapatot. Robinson hét hazafutással .288 pontot ért el. Az ütésátlaga 1965 óta a legjobb volt, bár az RBI-értéke 1959 óta a legalacsonyabb volt. Ted Patterson, az Oriole történésze azt írta, hogy 1974 volt “az utolsó stabil szezonja”. Az Orioles ismét az Athletics ellen játszott az ALCS-ben; az első mérkőzésen Robinson leugrott, hogy elkapjon egy Dick Green által ütött labdát, majd kidobta őt az elsőnél, és egy szóló hazafutással járult hozzá a Baltimore 6-1-es győzelméhez. A sorozatban, amelyet az Oakland négy meccsen nyert meg, csak 0,083 pontot ütött.

1975-ben Robinson fájó hüvelykujja és csökkenő képességei miatt 1960 óta először maradt le az All-Star-gáláról. Az ütésátlaga egy ponton .159 volt, és július 7-én 1958 óta először cserélték be pinch-hitterrel. 144 mérkőzésen 0,201 pontot ért el hat hazafutással és 53 RBI-vel. A pozitívum, hogy 11. alkalommal vezette az AL harmadik bázisú játékosok mezőnyszázalékát.

Az Oriolesnak volt egy fiatal harmadik bázisú játékosjelöltje, Doug DeCinces, és 1976. május 17-én Weaver tájékoztatta Robinsont, hogy DeCinces veszi át a helyét; bár Robinson még mindig jó mezőnyjátékos volt, csak .165-ös ütőeredményt ért el. Robinson cserét kért egy olyan csapathoz, amely több játékidőt adna neki, és majdnem a White Soxhoz került, de megvétózta az üzletet, mert a Chicago nem akart neki 1978-ig szóló szerződést adni. A 71 mérkőzésen 0,211-et ütött, három hazafutással és 11 RBI-vel. Az 1977-es volt az utolsó szezonja; ritkán kapott játékidőt. “Brooks utolsó nagy pillanata” Patterson szerint április 19-én volt, amikor a Baltimore 5-3-as hátrányban lévő Indians elleni mérkőzésen a 10. inning alján beugróként játszott. Két ember volt a bázison, és miután Robinson végigszámolt és több dobást is elhibázott, Dave LaRoche ellen egy walkoff home run-t ütött, amivel 6-5-re nyert az Oriole. Augusztus 5-én, az Anaheim Stadionban lépett utoljára pályára, amikor a nyolcadik inning elején Belanger helyére állt be, és kiesett. Rövid ideig azonban még egy mérkőzésen játszott, nyolc nappal később a Memorial Stadiumban az Athletics ellen. Al Bumbry helyére lépett be a balkezes Bob Lacey ellen. Amikor az Oakland menedzsere, Bobby Winkles lecserélte Lacey-t a jobbkezes Doug Bairre, Weaver lecserélte Robinsont a balkezes Tony Muserre, még mielőtt az ütés elkezdődött volna. Mivel az Orioles-nak szüksége volt még egy helyre a játékoskeretben, amikor Rick Dempsey visszatért a rokkantlistáról, Robinson augusztus 21-én, több mint egy hónappal a szezon vége előtt visszavonult.