I jablka mají vedlejší účinky

Všeobecně není známo, že by se u jablečných plodů vyskytovaly nějaké vedlejší účinky, ani se to neočekává. Semena jablek by se však neměla jíst, protože obsahují kyanid a jsou jedovatá. Požití většího množství semen může způsobit smrt. Zde však existuje naděje, protože pravděpodobnost, že člověk zkonzumuje velké množství jablečných semen, je poměrně nízká. Při konzumaci semen se kynid uvolňuje v žaludku při jejich trávení, takže může trvat několik hodin, než se projeví příznaky otravy. Jablka mohou vyvolat alergickou reakci u lidí, kteří jsou citliví na rostliny z čeledi Rosaceae. Mezi ovoce, které patří do čeledi Rosaceae, patří meruňky, mandle, švestky, broskve, hrušky a jahody. Pokud je někdo alergický na některé z těchto druhů ovoce, bylo by vhodné se před konzumací jablek poradit s odborníkem.

Pití příliš velkého množství jablečné šťávy může vyvolat průjem, protože jablka a jablečná šťáva obsahují sorbitol, přirozeně se vyskytující, ale nestravitelný cukr. Některé uměle slazené jablečné šťávy mohou obsahovat i chemický sorbitol. Pokud má člověk sklony k tvorbě ledvinových kamenů, měl by se jablečné šťávě vyhýbat, protože obsahuje oxaláty, které mohou vyvolat tvorbu kalcium oxalátových kamenů.

Jablečný ocet se často užívá jako přírodní doplněk, který poskytuje mnoho potenciálních zdravotních výhod. Pokud se však užívá v nadměrných dávkách nebo po delší dobu, jistě se objeví některé nežádoucí účinky.

Jablečný ocet je velmi kyselý, takže poškozuje zubní sklovinu, zejména pokud se konzumuje neředěný. Časté užívání jablečného octa může oslabit zubní sklovinu. Aby se tomu zabránilo, měl by se ocet ředit vodou nebo pít brčkem, aby se omezil kontakt se zuby. Měli bychom si také vypláchnout ústa čerstvou vodou, abychom odstranili kyselinu ze zubů.

Příliš častá konzumace jablečného octa může vést k nízké hladině draslíku v krvi (hypokalémie) a nízké hustotě kostí. Proto bychom se měli držet nízkých dávek jablečného octa nebo se mu zcela vyhnout, pokud trpíme osteoporózou nebo užíváme léky snižující obsah draslíku.

Bylo zjištěno, že nadměrné dávky jablečného octa způsobují poškození kůže a krku. Abychom tomu zabránili, měli bychom ocet před pitím nebo aplikací na kůži vždy zředit vodou. Bezpečnější je užívat tekutý ocet místo tablet.

U některých lidí se objevuje alergická reakce na ocet, včetně příznaků, jako jsou otoky, kopřivka a potíže s dýcháním. Jablečný ocet může zhoršovat zažívací potíže a pálení žáhy. Než začnete užívat léky na srdce, diuretika, projímadla na předpis a inzulín, je vhodné se poradit s lékařem.