Jak připravit omáčku aioli neboli ajoaceite

Jak připravit klasickou omáčku ajoaceite neboli aioli.

Již nějakou dobu doma připravujeme pravou all i oli, aioli neboli ajoaceite, ujišťuji vás, že když zkusíte arroz a banda v Denii s touto omáčkou, rýže hodně vyhraje.

Před pravdou, z lenosti, i když to stojí za to, jsme do domácí majonézové omáčky přidali 2 stroužky česneku. Má to svůj smysl, ale zdaleka to není klasické aioli.

Pokud chcete touto omáčkou doprovodit své recepty, její výroba něco stojí.

Ty s vajíčkem, majonézové omáčky lze připravit během chvilky, ale nechutnají stejně. Ani komerční omáčky, které jsem vyzkoušela, se jí nepřibližují, její chuť je výraznější, chutnější a jemnější zároveň.

Původ této omáčky, stejně jako většiny z nich, je mnoha lidmi zpochybňován. Z Andalusie, Sicílie, Katalánska, Valencie, Alicante nebo Baleárských ostrovů se snaží zpochybnit hrdost na to, že jsou vynálezci této omáčky, z níž pochází nám dobře známá majonézová omáčka.

Jeden z nejstarších receptů, který pochází z egyptských dob a který se stal tak slavným v některých oblastech středomořského pobřeží.

Již ve starém Egyptě se podávala tato emulze z česneku a oleje, případně doplněná medem. Římská říše jej převzala a jeho užívání se rozšířilo po celé říši.

Většinou v Hispánii, Galii a na Italském poloostrově. „Aillouse“ ve Francii, „ajiaceite“ v Kastilii, „ajoaceite“ v Aragonii, „ajolio“ v celé starověké Hispánii a končí názvem „All i Oli“ v oblasti Levanty.

Tuto omáčku můžeme smíchat s vlašskými ořechy, mandlemi, mlékem, vejcem, měkkým sýrem nebo i uzeným sýrem.

Dnešní omáčka je klasická a nejtradičnější, s česnekem, extra panenským olivovým olejem, citronem a špetkou soli. Doufám, že vás povzbudím, abyste si ji připravili doma, vaše představa o této omáčce se zcela změní.

Příprava omáčky aioli

 1. K přípravě této omáčky potřebujeme hmoždíř (nezbytný je mramorový nebo kameninový), abychom mohli emulgovat česnek. Skládá se ze stroužků česneku a hrubé soli, které se rozdrtí na pastu.
 1. Stroužky česneku oloupeme a rozdrtíme v hmoždíři smíchané se špetkou hrubé soli. Česnek dobře nasekejte dřevěnou paličkou, až získáte jemnou pastu.
 2. Poté jednou rukou pomalu vlijte do hmoždíře extra panenský olivový olej.
 3. Druhou rukou míchejte směs paličkou nad hmoždířem bez přestání. Vždy ve stejném směru otáčení. Postupně se olivový olej spojí s česnekem a postupně bude zvětšovat svůj objem.
 4. Nakonec to bude jako hustý krém, který zůstane kompaktní, i když hmoždíř nakloníme.
 5. Olivový olej přidáváme po troškách a dobře ho spojíme, než budeme pokračovat v přidávání. Tím dosáhneme požadované pasty.

Příprava aioli s vlašskými ořechy

 1. Začneme přípravou této aioli, vyladěnou tak, jak máte v některých receptech na blogu. Upozorňuji, že tyto verze s vejcem nejsou nejpurističtější (originální aioli neobsahuje vejce ani citron, jak jste viděli dříve), ale lze je připravit rychle jako majonézu a jsou velmi chutné.
 1. Všechny ingredience ořechového aioli vložte do mixéru. Nechte rameno mixéru dotýkat se dna mixéru a začněte mixovat, aniž byste s ním hýbali.
 2. Po krátké době začne emulgovat, v tu chvíli začneme jemně šlehat a končíme vertikálními pohyby shora dolů.
 3. Aioli přelijeme do mísy a přikryjeme potravinovou fólií. Uchovávejte ji v chladničce až do doby podávání. Je to ideální omáčka k fideuá nebo arroz a banda.

Co když se aioli krájí? Jak to mám vyřešit

 1. Pokud je omáčka nakrájená, měli bychom obsah hmoždíře vyprázdnit do hrnku. Misku dobře vyčistěte a postup přípravy zopakujte.
 1. Na závěr můžete přidat trochu citronové šťávy, aby byl pokrm sypký, jak vidíte na fotografii.
 2. K přípravě směsi můžete použít také mixér a vhodnou nádobu.
 3. Nejtradičnější je však ruční výroba pomocí mramorového nebo kameninového hmoždíře a dřevěného tlouku. Stejně jako to dělali naši předkové.

Omáčka Aioli je opravdu úžasná omáčka. Hodí se k suchým rýžovým pokrmům, grilovanému masu, zelenině, rybám, rýžovým pokrmům a vařeným nebo smaženým bramborám.

Nenechte si ujít všechny recepty, které máme na blogu na přípravu těch nejchutnějších omáček ke všem našim pokrmům.

Nenechte si ujít všechny recepty, které máme na blogu na přípravu těch nejchutnějších omáček ke všem našim pokrmům.