Jediný existující bar v Antarktidě! – Vernadsky Research Station

Pozadí: V rámci jedenáctidenní plavby po Antarktidě naše loď MS Expedition překročila antarktický kruh a zakotvila těsně u ostrova Galindez, zatímco my jsme pomocí malých člunů Zodiac přistáli na břehu a navštívili stanici Vernadsky.
Oficiálně je Vernadského výzkumná základna, pojmenovaná po sovětském mineralogovi Vladimíru Vernadském, ukrajinská antarktická stanice na Marina Pointu na severním cípu ostrova Galindez v Argentinských ostrovech v Antarktidě. Dříve se jednalo o britskou stanici (Base F), která byla zřízena na přilehlém Winterově ostrově v roce 1947 a jejíž hlavní chata nesla název „Wordie House“. V roce 1954 se základna přestěhovala na současné místo a v roce 1977 byla přejmenována na Faradayovu stanici. Patří jí zásluha za objevení „ozónové díry“ v antarktické atmosféře. Když byla základna v roce 1996 uzavřena, náklady na demontáž chatek byly považovány za příliš nákladné. A tak byla prodána a převzata Ukrajinou za symbolickou částku 1 libry (jedna britská libra). Jako jedna z nejdéle fungujících základen v Antarktidě byla stanice Vernadsky předmětem vědeckých výzkumů dlouhodobých teplotních trendů, které naznačují globální oteplování.
Stanici tvoří 9 budov stojících na skalních základech. Poblíž lodní rampy se nachází hnízdiště tučňáků Gentoo. Dvoupodlažní přístavba poskytuje v přízemí prostory pro spaní, sklad oblečení a kotelnu. Poté, co jsme si v převlékárně sundali boty, nás doprovodili po hlavní budově. V patře se nachází společenská místnost, knihovna, jídelna, obchod se suvenýry a kuchyně. U vchodu do obchodu se suvenýry je cedule hrdě hlásající, že jde o „nejjižnější obchod se suvenýry na světě“.
Také salonek je považován za nejjižněji položený veřejný bar na světě po vzoru britské hospody. Na baru je vystavena mince v hodnotě 1 libry, za kterou byla základna zakoupena. Nyní se za řadou dechovek zavěšených za hospodským pultem skrývá zajímavý příběh (viz foto níže). Zde si návštěvníci mohou koupit domácí, ve vaně destilovanou vodku za 3 dolary za panáka. Pokud nemáte hotovost, můžete vyměnit své krajkové prádlo. Je to tak!
V salónku si naši hostitelé zřídili také provizorní poštu, kde si můžete za 2 dolary koupit pohlednice, za 5 dolarů známky, za 8 dolarů obtisky a za 10 dolarů odznaky. Kromě Port Lockroy je to jedna z mála pošt, kde můžete poslat poštu z Antarktidy. Bude však trvat několik měsíců, než dorazí na místo určení. (V době psaní tohoto článku stále čekám.)
Pokud jste na své cestě došli tak daleko, navštivte toto místo. Celkově se všichni skvěle bavili. Já? No, já jsem se nedostala k pití vodky, protože jsem neměla podprsenku na výměnu. Poučení: Vezměte si náhradní. 😉 Známka A mínus.
.