Listopad 2019 v Kjótu, Japonsko

V listopadu v Kjótu vrcholí podzimní barvy a navíc je tu plný kalendář speciálních akcí, noční osvětlení a několik festivalů v chrámech a svatyních. I přes velké davy lidí je to vynikající měsíc pro návštěvu Japonska a během listopadového výletu do Kjóta budete mít příliš mnoho možností, co sezónního podniknout.

V tomto příspěvku vám nabídneme přehled akcí, které se v Kjótu konají během listopadu 2019. Upozorňujeme, že přesná data uvedená níže se týkají loňského roku, protože většina chrámů a dalších míst ještě nezveřejnila své kalendáře akcí na listopad 2019. Rozvrhy se však obvykle mění jen s odchylkou několika dnů – pokud plánujete nyní, nezapomeňte se podívat později, až bude tento seznam plně aktualizován pro rok 2019.

Vlastně jsme se rozhodli vytvořit tento „kjótský kalendář“ při návštěvě Turistického informačního centra v Kjótu, kde jsme viděli letáky s akcemi, které jsme v jiných anglických seznamech speciálních akcí pro Kjóto neviděli. Kromě nich uvádíme také odkazy na webové stránky jednotlivých speciálních akcí v Kjótu. Tyto odkazy vám budou užitečné, pokud budete chtít sledovat termíny v roce 2019. Anglické zdroje, jako je tato stránka, jsou sice skvělé, ale většina chrámů své webové stránky pravidelně aktualizuje. Doporučujeme tyto stránky překontrolovat a ujistit se, že se sezónní akce nebo festivaly konají i den nebo dva před vaší cestou.

Například loni jeden z chrámů Higašijama náhle zrušil noční iluminaci, protože v oblasti byl spatřen divočák. Letos stále pokračuje odstraňování následků tajfunu Jebi a některé akce byly zrušeny, včetně říjnového festivalu ohně Kurama.

Další věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že náš kalendář jen poškrábe povrch zvláštních akcí a festivalů v Kjótu. Jak zdůrazňujeme na jiných místech webu, sezónnost je pro Kjóťany nesmírně důležitá. Nejde jen o čtyři roční období, ale o každou drobnou nuanci v kalendáři, změnu krajiny a podobně.

V podstatě existuje poměrně rozsáhlá japonská kniha s názvem Kjótské festivaly a události 365. V ní se dočtete, jak se Kjóto jmenuje. Navzdory anglickému názvu je kniha celá v japonštině, s nulovým překladem. Listoval jsem v ní v Maruzenu (nejlepším knihkupectví v Kjótu) a snažil se použít funkci rozšířené reality v aplikaci Google Translate s… nešťastným… výsledkem. Tedy pokud se v listopadu v některém z chrámů opravdu nekoná „Festival radostného zápachu“!“

Podotýkám, že pokud byste se během pobytu v Kjótu chtěli zúčastnit nějaké sezónní akce, určitě se nějaká koná, bez ohledu na datum vaší cesty. Pokud něco z níže uvedených akcí nevidíte, doporučujeme zastavit se v některém z turistických informačních center v Kjótu (jsou na vhodných místech na kjótském nádraží, v Higašijamě, v centru města atd. – najdete je pomocí Google Maps) a zeptat se. Zástupci tam mluví plynně anglicky a mají neuvěřitelné znalosti.

Když už jsme to řekli, zde jsou hlavní akce v Kjótu na listopad 2019:

19. října až 9. prosince – Světelná krajina Kodaidži – Jak uvádíme v našem obsáhlém příspěvku o chrámu Kodaidži, je to naše jednička v nočním osvětlení v celém Kjótu (v tomto příspěvku máme spoustu fotografií z této akce, ať to stojí za to). Je to také nejdéle trvající noční osvětlení, což je z velké části způsobeno tím, že nejde ani tak o podzimní barvy, jako spíše o high-tech projekční mappingovou show, osvětlený bambusový les a další. Vřele doporučujeme. Oficiální webové stránky.

25. září až 12. prosince – Zvláštní pohledy na chrám Šokudži – Šokudži je druhým z pěti předních zenových chrámů Rinzai v Kjótu, které byly postaveny během středověkého období Muromači, a je „živým chrámem“, který obvykle není přístupný veřejnosti. Během tohoto prodlouženého období je několik jeho budov přístupných veřejnosti. Vzhledem k jeho poloze bychom jej většině turistů nedoporučovali. Oficiální webové stránky.

Od 1. října do 25. listopadu – otevření Síně pokladů Ninnádži – Ninnádži, který se nachází v sousedství Rjóandži a skromnou procházkou od Zlatého pavilonu, je ohromující chrám na rozlehlém pozemku. Jeho Síň posvátných pokladů není běžně přístupná veřejnosti. Oficiální webové stránky.

1. října až 10. prosince – Podzimní otevření chrámu Rurikoin – Chrám Rurikoin, který je lidem mimo Japonsko poměrně neznámý, je mezi japonskými turisty nesmírně oblíbený. Tento chrám v severním Kjótu je proslulý tím, jak se v něm odráží listí a zabarvuje interiér chrámu, a proto očekávejte dlouhé fronty – a vysoké vstupné 2 000 jenů. Oficiální webové stránky.

October 26 to December 2 – Shorenin Temple Light Up – éterické modré osvětlení na zemi je vrcholem tohoto zážitku, podzimní barvy jsou druhořadé (spíše „třetiřadé“ po bambusovém háji). Chrám Šorenin máme rádi, protože se nachází mezi chrámy Čionin a Kodaidži, takže je snadnou zastávkou při noční prohlídce osvětlení v Higašijamě. Doporučujeme. Oficiální webové stránky.

October 27 to December 9 – Toji Temple Illumination – Obvykle nejsme velkými fanoušky ikonické kjótské pagody, ale během jejích jarních a podzimních večerních iluminací je to jiný příběh. Nejenže jsou odražené výhledy velkolepé, ale také se vám vzácně zpřístupní některé chrámové sály. I vzhledem k poměrně vysokému poplatku 1 000 jenů (ve srovnání s jinými iluminacemi) si myslíme, že to za ty peníze stojí. Doporučujeme. Oficiální webové stránky.

1.-10. listopadu – Gion Odari – Koná se v divadle Gion Kaikan a jedná se o veřejný tanec v podání kjótských geiko a maiko. Každý z městských okrsků gejš pořádá takovou akci, ale většina se koná na jaře v období rozkvetlých třešní. Jedná se o osamocenou událost předcházející srdci sezóny podzimních barev, přičemž vstupenky za 4000 jenů (nebo 4500 se zeleným čajem a sladkostí) na dvě představení se konají každý den ve 13:30 a 16:00. Vřele doporučujeme. Oficiální webové stránky.

2. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Čionin – Navzdory probíhajícímu projektu renovace se v Čioninu uskuteční každoroční noční osvětlení, při kterém se rozsvítí zahrada Yuzenen, hlavní brána a dva sály. Je to zajímavá možnost, pokud máte v Kjótu více dní, ale jinak bychom se raději drželi alternativ v Higašijamě.

3. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Eikando – Náš chrám č. 1 pro podzimní barvy v Kjótu (více v tomto příspěvku), doporučujeme navštívit Eikando jak ve dne, tak v noci na jeho večerní osvětlení (to vyžaduje zaplacení dvou samostatných vstupů), protože ve dne jsou otevřeny jiné oblasti než v noci. Vřele doporučujeme. Oficiální webové stránky.

3.-25. listopadu – Festival podzimního listí Kibune – podél železniční tratě Eizan, v okolí svatyně Kifune a podél cesty Kibune se každou noc rozsvěcují barvy podzimu. Chrámy Kibune a Kurama, které se nacházejí severně od města, mají nádherné podzimní barvy a Kuramadera je náš chrám č. 2 v Kjótu. Tato akce je zdarma, kromě jízdného na vlak. Vřele doporučujeme. Oficiální webové stránky.

8. listopadu – Festival Kanikakuni – Maiko a geiko přicházejí nabídnout květiny před pamětní sochu Isamu Jošijiho, slavného básníka a dramatika, který miloval Gion, na Širakawě. Je to oblíbená událost, při které se hledají gejši, a fotografové stojí u kanálu přibližně od 11 hodin dopoledne v naději, že zahlédnou účinkující, kteří se jim jdou poklonit.

9. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Konkai Komjódži – Tento geograficky významný, ale „skrytý“ chrámový klenot, známý spíše jako chrám Kurodani, otevírá přes den svou zahradu Šiun pro veřejnost a v noci nabízí noční osvětlení s živými vystoupeními koto. Oficiální webové stránky.

9. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Daikakudži – Jedná se o zcela jiný druh podzimního nočního osvětlení, protože jde především o projekční show na vodní plátno na velkém rybníku mimo vnitřní areál chrámu. Chrám Daikakudži máme rádi a tato akce je dobrou volbou po dni stráveném v Arašijamě. Oficiální webové stránky:

9. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Hogonin – Tento chrám je podchrámem slavného chrámu Tenrjúdži a nabízí zahradu ve stylu promenády s výhledem na horu Arašijama v pozadí. Oficiální webové stránky.

Polovina listopadu až začátek prosince – Osvětlení chrámu Unrjúin – Noční osvětlení chrámu Unrjúin patří k našim nejoblíbenějším (fotografie z akce najdete v tomto příspěvku), a to částečně proto, že je pod radarem – mnoho dalších turistů (pokud vůbec nějaké) zde neuvidíte. Doporučujeme. Oficiální webové stránky.

17. listopadu až 2. prosince – Osvětlení chrámu Kijomizudera – Jedna z nejoblíbenějších podzimních nočních iluminací v Kjótu, při které úbočí Kijomizudery vypadá naprosto úžasně pokryté ohnivě červeným momidži. Tuto událost milujeme a snažíme se ji navštívit každý rok na jaře a na podzim (viz naše fotografie v tomto příspěvku). Vřele doporučujeme. Oficiální webové stránky.

21. listopadu – bleší trh Kobo-san – Tento bleší trh u chrámu Tódži nabízí řadu starožitností a použitých věcí a přitahuje velké davy lidí. Pokud jste ve městě hlavně proto, abyste si prohlédli zdejší věžovitou pagodu, vyberte si jiný den.

23. listopadu – Den díkůvzdání práce – Nejde ani tak o „zvláštní událost“, kterou byste chtěli vidět, ale krátké upozornění: prodloužený víkend kolem Dne díkůvzdání práce je v Kjótu nejrušnějším obdobím v roce. Pokud se chystáte tento víkend navštívit Kjóto, radíme vám, abyste si našli méně známé aktivity. Vyhněte se oblíbeným chrámům, autobusům a kjótskému nádraží.

25. listopadu – bleší trh Tenjin-san – Tento velký bleší trh u svatyně Kitano Tenmangu, který se koná vždy 25. dne v měsíci, je neuvěřitelně populární a nabízí k prodeji nejrůznější starožitnosti, použité věci a potraviny. Jak píšeme v našem příspěvku o svatyni Kitano Tenmangu, blešího trhu jsme se zúčastnili loni v listopadu a byl to naprostý chaos.

Pokud plánujete cestu do Japonska, která zahrnuje i Kjóto, doporučujeme začít tím, že se seznámíte s naším Ultimátním průvodcem po Kjótu v Japonsku a naplánujete si všechny aspekty naší dovolené. Měli byste se také podívat na naše další příspěvky o Japonsku, kde najdete nápady na další místa k návštěvě!

Vaše myšlenky

Navštívili jste v Kjótu nějaké listopadové speciální akce? Jak se vám líbily? Doporučili byste je někomu, kdo Japonsko navštíví poprvé? Je něco, na co se tento měsíc v Kjótu těšíte? Chcete přidat nějaké vlastní myšlenky nebo tipy? Slyšet vaše názory na vaše zážitky je pro nás zajímavé a užitečné i pro ostatní čtenáře, takže se o své myšlenky nebo otázky podělte níže v komentářích!“

.