Lucy Burns

„Odpor proti tyranii je poslušnost Bohu“

Lucy Burns, vysoká, rusovlasá a s jasně modrýma očima, byla zuřivou bojovnicí za volební právo žen. Když v roce 1919 vedla průvod žen vlakovým nádražím, nesla transparent s výše uvedeným heslem. Všechny ženy si odpykávaly trest ve vězení za protesty na podporu volebního práva žen. Ženy z „vězeňského speciálu“, který projížděl po železnici po celé zemi, měly na sobě fádní, pytlovité šaty podobné uniformám, které musely nosit, když byly uvězněny. Bylo příhodné, že je Lucy vedla, protože strávila ve vězení více času než kterákoli jiná americká sufražistka.

Lucy Burnsová se narodila do početné irské katolické rodiny v Brooklynu ve státě New York v roce 1879. Poté, co v roce 1902 absolvovala jako nejlepší studentka Vassar College, navštěvovala Burnsová postgraduální studium v Evropě. Studovala na Oxford College, když se setkala s militantními „sufražetkami“ ze
Ženské sociální a politické unie (WSPU) vedené Emmeline Pankhurstovou a jejími dcerami. Lucy zanechala studia, aby se připojila k WSPU a účastnila se jejich konfrontačních demonstrací požadujících volební právo žen. Spolu s dalšími protestujícími byla několikrát zatčena. Na londýnské policejní stanici se v roce 1909 seznámila s Američankou Alicí Paulovou, která se rovněž připojila k akcím WSPU. Staly se z nich dobré přítelkyně. Alice v roce 1910 opustila Evropu, ale Lucy zůstala a vedla kampaň WSPU ve Skotsku.

Po návratu do Spojených států se Lucy spojila s Alice, aby vnesly novou energii do amerického hnutí za volební právo žen. V roce 1912 se přestěhovaly do Washingtonu, D. C., aby vedly kongresový výbor Národní asociace amerického ženského volebního práva (National Woman Suffrage Association – NAWSA). Úkolem výboru bylo usilovat o dodatek k americké ústavě, který by ženám přiznal volební právo. Než se Lucy a Alice ujaly vedení výboru, dosáhly jen velmi malých úspěchů. První akcí, kterou nové vedoucí představitelky výboru zorganizovaly, byl průvod ženského práva po Pennsylvania Avenue ve Washingtonu 3. března 1913, den před prezidentskou inaugurací Woodrowa Wilsona.

Přestože průvod pozitivně upozornil na hnutí za volební právo žen, Burns a Paul se brzy s vedením NAWSA nepohodli. Odtrhli se a v roce 1914 založili vlastní organizaci Congressional Union for Woman Suffrage (CU). V roce 1916 se z CU stala National Woman’s Party (NWP). Strategie, kterou Burns a Paul vypracovali pro CU i NWP, zahrnovala budování podpory pro dodatek prostřednictvím akcí, které by získaly celostátní publicitu. Lucy Burnsová se stala redaktorkou jejich publikace The Suffragist, která byla distribuována po celé zemi. Její úvodníky byly silné a dobře argumentované. Byla vášnivou a charismatickou řečnicí, která dokázala rozpálit velké publikum, ale v případě potřeby dokázala být i diplomatická a uklidňující. Měla zvláštní talent pro organizování velkých akcí, jako byla kampaň po celém Západě během volebního období v roce 1916.

Lucy se také stala vedoucí nejvýraznější a nejkontroverznější kampaně NWP. V lednu 1917 začaly ženy piketovat u Bílého domu a požadovaly, aby prezident Woodrow Wilson podpořil federální dodatek k ústavě. Piketující stály po celé měsíce u bran Bílého domu a držely velké transparenty s nápisy „Co uděláte pro rovnoprávnost žen?“ a „Jak dlouho musí ženy čekat na svobodu?“. Veřejné mínění se obrátilo proti piketérům, když pokračovali v protestech po vstupu USA do první světové války. Místo aby Lucy ustoupila, začala ještě více provokovat. Dne 20. června 1917 nesla spolu s Dorou Lewisovou transparent obviňující prezidenta, že klame svět, když mluví o demokracii. Začaly se shromažďovat davy a napadat piketující. Policie hrozila NWP zatčením, pokud budou v protestu pokračovat. Protestující však trvali na svém. O dva dny později byly zatčeny Lucy a Katherine Morayovy.

V průběhu několika následujících let čelily stovky žen zatčení za účast na protestech NWP. Lucy byla zatčena šestkrát a někdy si odseděla i několik měsíců ve vězení. Jeden z rozsudků zahrnoval „noc hrůzy“ v Occoquan Workhouse 14. a 15. listopadu 1917. Ženy byly po celou noc bity a mučeny. Vězeňští dozorci Lucy spoutali ruce nad hlavou a nechali ji tak celou noc. Lucy vedla vězeňkyně k hladovce na protest proti zacházení s nimi. Snášela brutální násilné krmení.

Lucy a ostatní členové NWP nepřestali protestovat ani po propuštění z vězení. Nepolevily v tlaku ani poté, co se Wilson v roce 1918 konečně vyslovil na podporu dodatku o volebním právu. Pokračovaly v boji za volební právo a plánovaly turné po celé zemi, aby vyprávěly své příběhy, včetně turné „Prison Special“ na začátku roku 1919. O několik měsíců později, v červnu 1919, Kongres dodatek schválil. Devatenáctý dodatek se stal součástí americké ústavy 26. srpna 1920.

Lucy Burnsová po vítězství v boji za volební právo žen odešla z veřejného života. Ačkoli Alice Paulová pokračovala v práci pro rovnoprávnost žen až do své smrti v roce 1977, Lucy se vrátila domů do Brooklynu. Vysvětlila: „Už nechci nic dělat. Myslím, že jsme to všechno pro ženy udělaly, obětovaly jsme pro ně všechno, co jsme měly, a teď ať si to vybojují ony samy. Já už bojovat nehodlám.“