Marketing

Autor

Úplné bio
Susan Ward psala 18 let o malých firmách pro The Balance Small Business. Vedla poradenskou firmu v oblasti IT a navrhovala a prezentovala kurzy o tom, jak propagovat malé podniky.

Přečtěte si redakční zásady časopisu The Balance

Susan Ward

Aktualizováno 25. června 2019

Marketing je proces, kdy potenciální zákazníky a klienty zaujmete svými výrobky a/nebo službami a přesvědčíte je, aby si je vybrali místo výrobků a služeb konkurence.

Klíčové slovo v této definici marketingu je „proces“. Marketing zahrnuje výzkum, propagaci, prodej a distribuci vašich výrobků nebo služeb (čtyři P marketingu – Product, Price, Promotion a Place).

Je to rozsáhlé téma, a proto jsou o marketingu napsány celé svazky, a proto můžete absolvovat čtyřleté studium marketingu.

Ať už provozujete velkou korporaci nebo malou firmu, marketing zahrnuje vše, co děláte pro to, abyste potenciální zákazníky a váš výrobek nebo službu dostali dohromady.

Účelem marketingu je zvýšit prodej. Dobrý marketing může dostat potenciální zákazníky přes dveře nebo na webové stránky a dokonce dát potenciálnímu zákazníkovi do rukou produkt, ale není to úspěšný marketing, dokud si ho zákazník nekoupí.

6 Klíčů k úspěchu marketingu v malém podniku

1. Prvním klíčem k úspěchu marketingu malých firem je vědět, co skutečně prodáváte. Říká se, že lidé nekupují výrobky ani služby – kupují emoce a zážitky. Například Steakhouse Keg pohybuje spoustou steaků, ale podívejte se na jejich reklamy: Ve skutečnosti prodávají dobré chvíle s rodinou a přáteli. Proč Michelin léta používal dítě v pneumatice se sloganem „Protože na vašich pneumatikách toho tolik závisí“? Protože Michelin ve skutečnosti prodává bezpečnost, nejen pneumatiky. A kampaň s dítětem v pneumatice lidem říkala, že jedním ze způsobů, jak se mohou cítit jako dobří rodiče, je koupě pneumatik Michelin.

2. Jakmile zjistíte, co skutečně prodáváte, můžete se zaměřit na svůj trh. Jako malá firma si nemůžete dovolit plošný marketing; své marketingové sdělení musíte dostat přímo k potenciálním zákazníkům, ne ke všem. Cílený marketing vám umožní zaměřit se na ty, u nichž je největší pravděpodobnost, že si váš výrobek nebo službu koupí.

3. Poznejte rozdíl mezi marketingovou strategií a marketingovým plánem.

4. Když sestavujete marketingový plán pro své podnikání, soustřeďte se na základní věci. Toto jsou čtyři klíčové součásti každého marketingového plánu:

 • Produkty a služby: Co patří do této části, se bude lišit v závislosti na tom, zda vaše společnost vytváří originální produkt a vyvíjí jej od fáze nápadu až po prototyp a uvedení na trh, nebo uvádí na trh již plně vyvinutý produkt. Nezapomeňte také, že marketing služby se liší od marketingu produktu. Ať už ale prodáváte cokoli, tato část se zaměří na to, co je na vašem produktu nebo službě jedinečné, a bude obsahovat vaši jedinečnou prodejní nabídku.

 • Cenová politika: Výchozím bodem každé cenové strategie je analýza rentability. Chcete přece vydělávat peníze, ne o ně přicházet! Kromě toho je však ideální cena kombinací toho, jak chcete svůj výrobek nebo službu umístit, a toho, co snese trh. Více se dozvíte díky tomuto průvodci cenovou strategií.
 • Místo (distribuce): Podrobnosti o tom, jak a kde se vaše výrobky a/nebo služby prodávají. Jak uvidíte, když se podíváte na část marketingového plánu Prodej a distribuce, tato část popisuje metody distribuce, které budou použity, proces transakce mezi vaší firmou a zákazníky a vaši prodejní strategii.
 • Propagace: V této části marketingového plánu je popsáno, jak bude vaše společnost prezentovat vaše výrobky nebo služby kupující veřejnosti. Vaším úkolem zde bude zvolit propagační aktivity, které nejlépe osloví váš cílový trh, ale v rámci vašeho marketingového rozpočtu. Pomůže vám k tomu níže uvedená část věnovaná marketingovým nástrojům.

5. Investujte do průzkumu trhu. Právě průzkum trhu vám umožní zjistit, kteří zákazníci budou mít o vaše výrobky nebo služby největší zájem, a získat o nich konkrétní informace, poznat konkurenci a vypracovat konkurenční strategie, udržet si přehled o ekonomických trendech a dokonce najít nové trhy.

Naučte se provádět vlastní průzkum trhu.

6. Ujistěte se, že vaše marketingové kampaně jsou v souladu s vašimi marketingovými strategiemi a plány. Pro marketingový úspěch musíte mít konzistentní sdělení. Integrovaný marketing udrží váš marketing soustředěný a zvýší vaše prodeje.

14 typů marketingu

Vše, co upoutá pozornost lidí a přiměje je k nákupnímu rozhodnutí, je marketing, což znamená, že jako marketér pro svou malou firmu máte téměř nekonečnou škálu možností. Dítě v sukni z trávy, které drží u silnice ceduli s pizzou, je marketing. Stejně jako filmová upoutávka, kterou sledujete na svém chytrém telefonu, nebo věrnostní karta, kterou používáte ve svém oblíbeném obchodě s oblečením. Tento seznam tedy není v žádném případě vyčerpávající. Je to však seznam typů marketingu, které mnoho malých podniků úspěšně používá.

 • Reklama: Placené přesvědčovací sdělení identifikovaného sponzora. Reklama může mít mnoho forem od intersticiální reklamy na internetu přes plakáty na zdech. Zde je 19 reklamních nápadů pro malé podniky.
 • Affiliate marketing: Získávání provize z prodeje cizích produktů na vlastním blogu nebo webových stránkách. Velkou výhodou affiliate marketingu je, že vás zbavuje zátěže spojené s vytvářením, skladováním a odesíláním produktů. Vaším úkolem je co nejvíce zvýšit návštěvnost svých stránek, abyste mohli vydělávat rostoucí provize.
 • Branding/ Brand Marketing: Značka vaší společnosti je vnímání, které má spotřebitel, když si myslí nebo slyší o vaší společnosti, službě nebo výrobku. Marketing značky spočívá ve vytvoření žádoucího pozitivního vnímání v myslích vašich zákazníků, které je přiměje k tomu, aby si důsledně vybrali vaše výrobky nebo služby místo konkurenčních. Při budování silné značky postupujte podle následujících kroků:
 • Business Networking: Navazování vztahů s dalšími lidmi, kteří mohou být pro vaše podnikání přínosem, za účelem vzájemného prospěchu a podpory. Navazování obchodních kontaktů je pro mnoho malých podniků skvělým způsobem, jak si vybudovat zákaznickou základnu.
 • Obsahový marketing: Vytváření poutavého obsahu, který přiláká potenciální kupující k vašim produktům nebo službám, a následné strategické šíření tohoto obsahu na internetu, kde ho potenciální zákazníci uvidí, budou s ním komunikovat a dostanou se k vašim produktům nebo službám. Jako obsahový marketing se často používá blogování.

 • Zákaznický servis: Interakce se zákazníky způsobem, který nejen uspokojí jejich potřeby, ale i předčí jejich očekávání. Dobrý zákaznický servis nejenže přivádí zákazníky zpět, ale přitahuje i nové.
 • Přímý marketing: E-mailový marketing. Přímý poštovní marketing. Telemarketing. Všechno jsou to formy přímého marketingu, které oslovují přímo potenciální, stávající nebo minulé zákazníky osobně (například v telefonickém hovoru) nebo prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků (například v infomateriálu). Letáky, studené telefonáty, obcházení dveří, prodejní dopisy, kupony zasílané prostřednictvím e-mailu – to je kategorie marketingu, do které všechny patří. Pohotovostní režim pro mnoho malých podniků. Protože to funguje.
 • Exportní marketing: Hledání trhů pro vaše výrobky nebo služby mimo vaši zemi a vytvoření plánu, jak zaujmout globální spotřebitele vašimi výrobky nebo službami a úspěšně jim distribuovat vaše výrobky nebo služby, když se rozhodnou je koupit. Jedná se o jeden z typů marketingu, kde bude opravdu záležet na kvalitě vašeho průzkumu trhu, protože musíte znát nejen své potenciální zákazníky, ale i zvyklosti jiných zemí – a někdy podle toho upravit své výrobky.
 • MLM alias multilevel marketing alias síťový marketing: Nezávislí zástupci prodávají zboží a služby společnosti spotřebitelům a získávají a školí další zástupce, aby dělali totéž. Nazývá se Multilevel Marketing, protože zástupci získávají provize z prodeje svých zástupců i ze svého vlastního prodeje. Pokud vás MLM zajímá, ujistěte se, že znáte rozdíl mezi MLM a nelegálními pyramidovými systémy.
 • Online marketing: Využívání digitálních sítí (jako je internet a sítě mobilních telefonů) k prodeji výrobků a služeb. Stejně jako přímý marketing je tento typ marketingu obrovskou kategorií, do které patří např: SEO marketing, marketing na sociálních sítích, SMS marketing alias textový marketing a online reklamu. Nejzřetelnější forma online marketingu? Mít vlastní firemní webové stránky.
 • Public Relations (PR): Vytváření silného veřejného obrazu vaší společnosti tím, že přimějete média, aby o vaší společnosti, produktech nebo službách informovala pozitivně. To je velký rozdíl mezi reklamou a PR – za publicitu nemůžete zaplatit, musíte si ji zasloužit. A vaše společnost také nemá stejnou kontrolu nad sdělením jako v případě reklamy; musíte být připraveni vypořádat se i s negativní publicitou, pokud se objeví.
 • Referral Marketing: Vybudování zákaznické základny vaší firmy tím, že požádáte zákazníky, aby vám doporučili další možné zákazníky. Získávání doporučení od spokojených zákazníků může výrazně zkrátit váš prodejní cyklus a poskytnout vám kvalifikované potenciální zákazníky.
 • Veletržní marketing:
 • Word of Mouth Marketing: Využití exponátu na veletrhu nebo veletrzích k propagaci vašich výrobků a/nebo služeb: To znamená, že lidé předávají své pozitivní názory na vaši firmu dalším lidem, a tím je podněcují ke koupi vašich výrobků nebo služeb. Využití doporučení známých osobností a získání referencí jsou dva způsoby, jak můžete podpořit ústní marketing.

Marketingové strategie/osvědčené postupy

Každý den jsme bombardováni zprávami. Společnost Yankelovich, která se zabývá průzkumem trhu, odhaduje, že člověk žijící ve městě před 30 lety viděl až 2 000 reklamních sdělení denně, zatímco dnes je to až 5 000 sdělení. Jak docílit toho, aby se vaše marketingová sdělení prosadila v této změti? Toto je jen několik z mnoha zdrojů, které máme k dispozici, aby vaše sdělení bylo tím, které bude viděno a na které se bude reagovat:

 • Jak vytvořit efektivní prodejní a marketingovou strategii
 • Základy marketingu pro malé firmy
 • 6 jednoduchých marketingových strategií pro zvýšení vašeho podnikání
 • 101 marketingových nápadů pro malé firmy
 • Fokusní skupiny 101
 • 40 rozpočtových marketingových nápadů pro malé firmy
 • .

 • Jak zlepšit marketing v malém podniku
 • Určitý průvodce používáním sociálních médií pro malé podniky

Marketing jako kariéra

Obor marketingu nabízí mnoho různých kariérních příležitostí a je skvělou volbou pro lidi, kteří mají rádi výzvy a jsou dobří komunikátoři. Ačkoli práce vedoucího reklamního oddělení může být první pozicí, která vás napadne, když pomyslíte na kariéru v marketingu, je to doslova jen jedna ze stovek možných pozic v oblasti marketingu

A mnoho marketingových pozic, jako je například kariéra v prodeji, nabízí vynikající potenciál příjmů. Pozice v prodeji vám také může nabídnout flexibilitu a možnost stanovit si vlastní denní rozvrh. Zde jsou některé z nejoblíbenějších kariér v oblasti prodeje.

Prodej není nic pro vás? Příležitostí je mnoho v oblasti průzkumu trhu, reklamy, propagace a vztahů s veřejností. Zatímco mnoho pracovních pozic v marketingu vyžaduje kreativní schopnosti, jako je například pozice copywritera nebo manažera značky, jiné vyžadují lidi se silnými analytickými schopnostmi, jako je například pozice analytika trhu nebo reklamního account manažera. Pro začátek prozkoumejte těchto 5 povolání v marketingu.

Nepřehlédněte digitální marketing a marketing v elektronickém obchodě:

Přesvědčeni, že marketing je pro vás to pravé? Zjistěte, jak proniknout do profesní oblasti marketingu nebo jak vyniknout v oblasti growth hackingu.