Masivní hlubokomořská „entita“ nechává oceánské vědce „vydechnout“

Vědci ji nazývají sifonofor Apolemia, ale můžete jí říkat i nejdelší „dlouhá žahavá věc na světě“, obří mimozemské chapadlo nebo jen „entita“.“

Příběh pokračuje pod reklamou

Mezinárodní tým oceánských výzkumníků tvrdí, že možná objevil nejdelší žijící … věc … na světě, ačkoli díky cizopasné povaze této věci je těžké ji nazvat jediným živočichem. Ve skutečnosti jde o obří kolonii drobných, geneticky identických klonů, které společně vytvářejí většího dravce podobného medúze v hlubokém moři.

Tvor byl spatřen asi 630 metrů pod hladinou, v temnotě oceánských hlubin.

Výzkumníci ze Schmidtova oceánského institutu se na začátku tohoto týdne podělili o záběry největšího exempláře sifonofora Apolemia, kterého kdy viděli, poté, co jej zaznamenali v „UFO-like“ potravní spirále hluboko pod hladinou Indického oceánu západně od Austrálie, v oblasti známé jako kaňony Ningaloo.

„Zdá se pravděpodobné, že tento exemplář je největší, jaký byl kdy zaznamenán,“ napsali vědci ze Schmidt Ocean Institute na Twitteru.

Příběh pokračuje pod reklamou

Dodali, že vnější prstenec stuhy byl dlouhý asi 47 metrů, ale nebyli schopni získat úplné měření vnitřních prstenců této věci. Většina těchto věcí dorůstá do celkové délky kolem 40 metrů, což znamená, že tato je mnohem, mnohem větší než obvykle.

„Všichni byli ohromeni, když se to objevilo na obzoru,“ uvedly pro ScienceAlert bioložky Nerida Wilsonová a Lisa Kirkendaleová ze Západoaustralského muzea. Patřily mezi několik výzkumných skupin na expedici.

„Ještě musí být oficiálně změřen,“ dodaly. „Zdá se však, že je delší než jakýkoli jiný živočich na planetě.“

Tvor má skutečně obrovské rozměry, ale kdybyste ho viděli zblízka, nikdy byste nepoznali, že je tvořen drobnými organismy. Stužkovitá věc je podle Schmidtova oceánského institutu tlustá asi jako násada od koštěte a vypadá jako hadí tělo, z jehož jedné strany se rozlévá srst. Ta „srst“ je ve skutečnosti soubor chapadel určených k chytání malých tvorů.

Trendy
  • Ontario hlásí 1571 nových případů COVID-19, 10 úmrtí

  • Námořnictvo uzavírá vyšetřování údajných komentářů o „červené místnosti“, aniž by promluvilo se všemi zúčastněnými:

Příběh pokračuje pod inzerátem

Na tomto detailním snímku je vidět obrovský mořský tvor sifonofor Apolemia.
V tomto detailním pohledu je zobrazen obrovský sifonofor Apolemia mořský tvor. Schmidt Ocean Institute/Instagram

Tzv. entita je ve skutečnosti mohutná stuha drobných oceánských organismů zvaných zooidy, které se na sebe navzájem přichycují a klonují, takže mohou působit jako jeden velký soudržný organismus. Zooidi se stávají specializovanými orgány větší kolonie a celý život plní jednu funkci, například bodají kořist, tráví potravu, pohybují se nebo se rozmnožují.

„Celé to vypadá jako jeden živočich, ale je to mnoho tisíc jedinců, kteří tvoří entitu na vyšší úrovni,“ řekl v roce 2014 biolog Stefan Siebert z Brownovy univerzity časopisu Wired.

Příběh pokračuje pod reklamou

Siebert tehdy mluvil o menším exempláři, ale Schmidt Ocean Institute tento týden jeho vysvětlení sdílel jako výstižný způsob popisu jejich nálezu.

Bioložka Rebecca Helmová, která se na Univerzitě Severní Karolíny v Asheville specializuje na studium medúz, na Twitteru uvedla, že jí ze záběrů „běhá mráz po zádech“.

„Tohle je ŽIVOČICH,“ napsala ve vlákně na Twitteru. „Odhaduji, že je přes sto metrů dlouhá a tvoří spirálu uprostřed mořských hlubin.“

„Byla jsem na mnoha expedicích a nikdy, NIKDY, jsem nic takového neviděla.“

V tomto detailním pohledu je vidět obrovský sifonofor Apolemia.
V tomto detailním pohledu je vidět obrovský sifonofor Apolemia. Schmidt Ocean Institute/Instagram

Dodala, že tvor je pozoruhodný tím, že zřejmě loví potravu, a ne se jen tak poflakuje a chytá vše, co projde kolem.

Příběh pokračuje pod reklamou

„Kolonie sifonoforů v řadě vytváří na otevřeném oceánu clonu smrtících chapadel,“ napsala. „V TOMTO případě však živočich loví ve spirále podobné galaxii.“

Lidé se se sifonofory setkávají jen zřídka, ačkoli podle novozélandské vlády je jejich přezdívka „dlouhá strunovitá žahavá věc“ zasloužená díky hrstce takových případů.

Mnoho lidí na Twitteru hlubokomořského vetřelce obdivovalo.

„Neví, že existujeme,“ uvedl jeden uživatel. „Trippy how many different worlds are on this planet!“

„Love this concept,“ napsal v reakci Schmidt Ocean Institute.

„Like AM and FM radio waves, passing each other in the same space, ‚unaware‘ of the other’s existence.“

Přihlásit se k odběru novinek z Global NewsOdhlásit se od odběru novinek z Global News

.