Náplasťové testování a kontaktní dermatitida

Offering Expertise in Diagnosis of Skin Rashes

Watch to Learn About Patch Testing and Contact Dermatitis

What is patch testing?

Alergická kontaktní dermatitida vzniká, když se vaše kůže dostane do kontaktu s látkou, která u vás vyvolá reakci. Cílem náplasťového testování je identifikovat látky, které mohou být příčinou vaší kožní vyrážky.

Při náplasťovém testování se na vaše záda aplikují látky, na které můžete být alergičtí. Vaše kůže je poté vyšetřena na alergické reakce. Při náplasťovém testování nedochází k poškrábání nebo bodnutí do kůže. Nezjišťuje se jím alergie na potraviny, perorální léky nebo vdechované látky.

Jak se mám na náplasťové testování připravit?

Náplasťové testování ve společnosti SLUCarePokud užíváte kortizonové tablety nebo jste v posledním měsíci dostali kortizonovou injekci, informujte o tom svého lékaře. Všechny předepsané kožní krémy můžete používat podle pokynů až jeden týden před náplasťovým testováním. V této době přestaňte používat předepsané krémy na záda (můžete je nadále používat na jiné oblasti).

Můžete pokračovat v používání hydratačních krémů až do aplikace náplasťových testovacích proužků. Po dobu čtyř týdnů před provedením náplasťového testu se vyhýbejte pobytu na slunci nebo v ultrafialovém záření (např. v soláriu).

V den, na který je naplánována aplikace náplastí, si můžete vzít oblečení, u kterého vám nebude vadit, že se ušpiní. Ve vzácných případech může pero použité k označení oblasti, která má být testována, obarvit oblečení.

Jak se provádí náplasťové testování?

Náplasťové testování zahrnuje sérii schůzek, z nichž každá trvá přibližně 20 minut. Tyto schůzky vám naplánuje zdravotní sestra provádějící náplasťové testy.

  • Den 1 – pondělí
    Při první schůzce vám zdravotní sestra aplikuje na záda několik proužků. Každý proužek obsahuje 10 hliníkových disků velikosti desetníku. Každý disk obsahuje jinou látku, na kterou můžete být alergický. K udržení proužků na místě může být použita další páska. (Příležitostně se disky aplikují i na jinou část těla.)
  • 3. den – středa
    Přibližně po 48 hodinách se vrátíte k odstranění disků. Budou Vám vyšetřeny reakce, jako je zarudnutí, zánět nebo otok v místě náplasťového testu. Sdělte zdravotní sestře, zda jste pociťoval/a svědění nebo pálení, když byly disky na místě.
  • 5. den – pátek
    Přibližně po 96 hodinách se vrátíte na další vyšetření. Tak dlouho může trvat, než se objeví kožní reakce.

Co znamenají mé výsledky?“

Pozitivní výsledky – Pokud náplasťový test odhalí, že jste alergičtí na látku nebo látky, je test „pozitivní“. Dostanete informace o látce nebo látkách, které způsobily reakci vaší kůže, včetně jejich alternativních názvů a výrobků, ve kterých se mohou nacházet. Prozkoumání výrobků, které používáte, vám může pomoci vyhnout se látkám, na které jste alergičtí.

Zapomeňte: I v případě pozitivního výsledku může být obtížné přesně určit, jaký výrobek vaši reakci způsobil a zda se na ní podílejí i jiné faktory. Zmírnění nebo odstranění vašich příznaků může trvat delší dobu. Buďte trpěliví a pokračujte ve spolupráci se svým poskytovatelem zdravotní péče, abyste určili nejlepší způsoby zvládání vašeho stavu.

Negativní výsledky – Pokud vaše kůže nevykazuje žádnou reakci na náplasťové testy, jsou vaše výsledky negativní. K tomu může dojít, pokud alergie není příčinou vašich kožních problémů nebo pokud nebyla testována přesná chemická látka, která problém způsobuje. Někdy je nutné opakovat testování dalších chemických látek.

Vedlejší účinky a rizika

Ačkoli může náplasťové testování vyvolat reakci v místě náplasti, test má velmi málo rizik nebo vedlejších účinků. Po ukončení testování můžete mít v místě náplasťového testu svědění, které však obvykle během několika dnů odezní. Pokud disk způsobuje intenzivní svědění, pálení nebo bolest, neprodleně kontaktujte svého lékaře.

SLUCare Poskytovatel náplasťového testování

Dr. Nicole Burkemper

Místa nabízející náplasťové testování

Center for Specialized Medicine 1225 South Grand St. Louis, MO 63104