Omicrono

Podvodní turistika je v současnosti nejméně využívaným prostředkem kromě lodí s prosklenými prostory nebo těch, kteří mají to štěstí, že se mohou potápět. Tohoto odvětví by mohlo využít Španělsko, které disponuje výrobci ponorek určených speciálně pro cestovní ruch.

Několik modelů se dokáže přizpůsobit prakticky jakékoli potřebě. Od kajut co nejblíže výtahům až po skutečné „autobusy“ schopné plout pod vodou celé hodiny. Nejnovější model této floridské společnosti s názvem Triton je menší ponorka s prostorem pro šest osob a mimořádnou schopností ponoření.

Triton 3300/6 je ponorka navržená tak, aby vydržela tlak 1000 metrů vodního sloupce (3300 stop, odtud název) až pro šest osob. Podle samotné společnosti se jedná o „největší kulový akrylátový tlakový trup na světě“ o průměru nejméně 2,5 metru.

Triton 3300/6

Triton 3300/6 Nick Verola / Triton Submarines Omicrono

Tvorba tohoto typu ponorky je určena k tomu, aby cestující mohli vidět celé prostředí, takže tato prosklená „koule“ je nejlepším oknem k pozorování mořského dna. Triton umožňuje kupujícímu vybrat si různé konfigurace sedadel pro bublinu. Od maximálně šestimístného s velmi omezeným osobním prostorem až po uspořádání s pouhými čtyřmi sedadly.

Ve všech případech je však Triton 3300/6 vybaven klimatizací, která je naprosto nezbytná pro chlazení vzduchu uvnitř kapsle. Přístup do interiéru je dveřmi v zadní části, které procházejí těsně vedle sedadla pilota, které je umístěno blízko dveří, aby nepřekáželo ve výhledu.

Triton 3300/6

Triton 3300/6 Nick Verola / Triton Submarines Omicrono

Podle specifikací je tato malá ponorka napájena bateriemi pro výlety delší než 10 hodin pod vodou při nepříliš vysokých rychlostech. Společnost uvádí, že každý ze dvou motorů o výkonu 12,5 kW pohání Triton rychlostí až 3 uzly, tedy asi 5,5 kilometru za hodinu. Ponorka je také vybavena světly LED, která osvětlují mořské dno a umožňují tak obdivovat přírodu.

Triton 3300/6

Triton 3300/6 Triton Omicrono

Celková hmotnost ponorky Triton 3300/6 je 11 tun při délce 4,55 metru. Váží jako sedm kompaktních automobilů a jeho cena je 5,5 milionu dolarů (asi 4,5 milionu eur). Zatím nebylo zveřejněno, kdy si ji budou moci turisté prohlédnout v provozu. Zdá se však, že v nepříliš vzdálené budoucnosti budeme moci podnikat výlety pod vodou, aniž bychom si museli oblékat skafandr nebo nosit nádrž.