PCOS a operace na snížení hmotnosti:

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální porucha, která postihuje ženy v reprodukčním věku. Pro mnoho žen je PCOS znepokojující diagnózou, která může ovlivnit plodnost a způsobit řadu nepříjemných příznaků. Jednou z hlavních strategií léčby PCOS je zdravé hubnutí. V některých případech ženy s PCOS přistupují k chirurgickému snížení hmotnosti, aby tento stav zvládly. V tomto článku se seznámíme s problematikou PCOS a hubnutí a s důvody, proč se někdy uvažuje o chirurgickém snížení hmotnosti.

PCOS postihuje ženy v plodném věku a může mít vliv na plodnost.

V současné době není přesně známo, co PCOS způsobuje, ale zdá se, že se na něm podílí řada faktorů:

 • Genetika, pokud máte v rodině někoho s genetickou predispozicí k PCOS, můžete mít vyšší riziko onemocnění.
 • Inzulinová rezistence, což je stav, kdy tělo nereaguje dobře na vlastní inzulin. Inzulínová rezistence může způsobit, že tělo uvolňuje velké množství inzulínu.
 • Vysoká hladina mužských hormonů, známých také jako androgeny. Všechny ženy mají malé množství androgenů, ale ženy s PCOS mají abnormálně vysoké hladiny androgenů. Tyto androgeny mohou způsobovat mnoho příznaků spojených s tímto onemocněním.
 • Faktory prostředí, jako jsou toxiny nebo expozice v děloze.
Co způsobuje PCOS? Vědci si nejsou zcela jisti, ale zdá se, že určitou roli hrají geny.

Přes slovo „polycystický“ v názvu se cysty na vaječnících objevují jen u některých žen s PCOS. Diagnóza PCOS zahrnuje tři kritéria, přičemž diagnózu zpravidla potvrdí kterákoli dvě z následujících.

 • Snížení nebo absence menstruace.
 • Vysoká hladina androgenů.
 • Polycystické vaječníky.

Příznaky PCOS souvisejí s nerovnováhou hormonů a mohou zahrnovat následující:

 • Růst vlasů na nežádoucích místech.
 • Akné.
 • Řídnutí vlasů.
 • Přibývání na váze.
Akné je vedlejším účinkem nadbytku androgenů.

Proč se při PCOS doporučuje hubnutí?

Ačkoli přesná příčina PCOS není jasná, příznaky lze léčit zlepšením citlivosti na inzulín. Jedním z nejjasnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je zhubnout.

S každým zhubnutým kilogramem je tělo schopno efektivněji využívat vlastní inzulin. Bylo prokázáno, že 5-10% změna hmotnosti výrazně zlepšuje ukazatele inzulínové rezistence.

Pokud se inzulínová rezistence zlepší, tělo již nemusí nadměrně kompenzovat uvolňování velkého množství inzulínu. To následně sníží aktivitu androgenů a v konečném důsledku zmírní příznaky PCOS.

Z těchto důvodů je PCOS úzce spojen s obezitou a snížení hmotnosti je často léčbou první volby pro zvládnutí tohoto stavu.

Zpravidla to bude zahrnovat změnu životního stylu včetně úpravy stravy a zvýšení pohybu.

U osob s těžkou obezitou, s více než 100 kilogramy nadváhy nebo indexem tělesné hmotnosti (BMI) vyšším než 35, může být doporučena operace na snížení hmotnosti.

Bariatrická operace je obecně indikována u osob s BMI vyšším než 35 se zdravotním stavem souvisejícím s obezitou.

Rozhodování, zda je operace na snížení hmotnosti tou správnou cestou

Výzkumy naznačují, že bariatrická operace neboli operace na snížení hmotnosti může lidem pomoci shodit až 60-80 % jejich nadváhy. Toto snížení hmotnosti může zvrátit inzulinovou rezistenci a obnovit metabolické funkce.

U žen s PCOS studie naznačují, že ovulace a menstruační cykly se u většiny žen po bariatrické operaci vrátí do normálu.

Většina bariatrických operací je minimálně invazivní s použitím chirurgické techniky známé jako laparoskopie, při které se provádějí pouze velmi malé řezy.

Přes tyto výhody PCOS a operace na snížení hmotnosti by se rozhodnutí podstoupit bariatrickou operaci nemělo brát na lehkou váhu. Některé bariatrické zákroky jsou nevratné a po operaci je zapotřebí několik změn životního stylu, včetně:

 • Musíte před operací i po ní držet tekutou dietu.
 • Nemůžete pít tekutiny k jídlu.
 • Omezit nebo se zdržet alkoholu.
 • Nemůžete opět jíst normální porce jídla.
 • Omezit svůj výběr při jídle.
 • Nežádoucí účinky, jako je žaludeční nevolnost nebo reflux, pokud si nedáte pozor na stravu.

Která operace na snížení hmotnosti je pro PCOS nejlepší?

Snížení hmotnosti je velmi účinný způsob, jak zvládnout inzulinovou rezistenci.

Existuje několik typů bariatrických operací, přičemž nejčastějšími zákroky jsou sleeve gastrectomy a Roux-en-Y žaludeční bypass. Hlavní postupy jsou shrnuty níže.

 • Sleeve gastrektomie: Žaludek je zmenšen asi na 15 % své původní velikosti a připomíná „rukáv“ ve tvaru banánu. Nový rukáv žaludku omezuje množství jídla, které lze sníst najednou, a provádí změny hormonů, které se podílejí na pocitu hladu.
 • Roux-en-y žaludeční bypass: Žaludek je zmenšen na malý vak a připojen ke střední části tenkého střeva. Tento zákrok mění hormony hladu, výrazně snižuje množství jídla, které lze sníst, a snižuje množství jídla, které lze vstřebat.
 • Nastavitelná žaludeční páska: Nafukovací páska je umístěna kolem horní části žaludku v místě, kde se setkává s jícnem, omezuje množství potravy vstupující do žaludku a zajišťuje větší pocit sytosti po jídle.
 • Biliopankreatická diverze s duodenálním přepojením: Při této operaci se zmenší velikost žaludku a obejde se přibližně 60 % tenkého střeva. Tím se výrazně sníží vstřebávání potravy. Podobně jako u žaludečního bypassu a sleeve se mění i hormony hladu.

Při zvažování PCOS a operace na snížení hmotnosti mají jednotlivé zákroky svá pro a proti, přičemž některé přinášejí větší úbytek hmotnosti, ale zvýšený výskyt komplikací a jiné jsou reverzibilní. V konečném důsledku jde o pečlivé rozhodnutí, které se dělá mezi pacientem a jeho lékařem.