Astereognozja

Główny artykuł: Agnozja

Astereognozja (lub agnozja dotykowa, jeśli dotknięta jest tylko jedna ręka) to niezdolność do identyfikacji obiektu przez aktywny dotyk rąk bez innych danych sensorycznych, takich jak informacje wzrokowe lub czuciowe. Osoba z agnozją dotykową nie jest w stanie zidentyfikować obiektu poprzez dotyk, pomimo nienaruszonego podstawowego czucia dotykowego, proprioceptywnego i termicznego. Przy braku wzroku (np. przy zamkniętych oczach) osoba z astereognozją nie jest w stanie zidentyfikować przedmiotów trzymanych w dłoni na podstawie takich wskazówek, jak faktura, rozmiar, właściwości przestrzenne i temperatura. W przeciwieństwie do agnozji, kiedy obiekt jest obserwowany wzrokowo, osoba powinna być w stanie z powodzeniem go zidentyfikować.

Astereognozja

Specjalność

Neurologia

Osoby z agnozją dotykową mogą być w stanie zidentyfikować nazwę, przeznaczenie lub pochodzenie obiektu lewą ręką, ale nie prawą, lub odwrotnie, lub obiema rękami. Agnozja dotykowa odnosi się szczególnie do osób, którym brakuje rozpoznawania dotykowego w obu rękach. W dotkniętej ręce (lub rękach) mogą oni być w stanie zidentyfikować podstawowe kształty, takie jak piramidy i kule (z nienaturalnie wysoką trudnością), ale nadal nie są w stanie dotykowo rozpoznać zwykłych przedmiotów na podstawie łatwo rozpoznawalnych i unikalnych cech, takich jak widelec na podstawie jego zębów (chociaż osoba może zgłosić, że czuje długi, metalowy pręt z wieloma spiczastymi prętami odchodzącymi w jednolitym kierunku). Objawy te sugerują, że bardzo specyficzna część mózgu jest odpowiedzialna za tworzenie połączeń pomiędzy bodźcami dotykowymi a funkcjami/relacjami tych bodźców, co wraz ze stosunkowo niewielkim wpływem tego zaburzenia na jakość życia danej osoby, pomaga wyjaśnić rzadkość doniesień i badań nad osobami z agnozją dotykową. Jednak w niektórych przypadkach osoby z agnozją dotykową mogą mieć wiele problemów w życiu codziennym i zawodowym. Przykładem może być zadanie wymagające szybkiego pisania na klawiaturze, ponieważ ten typ agnozji uniemożliwia rozpoznanie klawiszy bez patrzenia na klawiaturę.

Astereognozja jest związana z uszkodzeniami płata ciemieniowego lub grzbietowego lub płata ciemieniowo-potylicznego (tylne obszary asocjacyjne) prawej lub lewej półkuli kory mózgowej. Pomimo wzajemnych powiązań pomiędzy korą grzbietową i brzuszną, wyniki fMRI sugerują, że osoby z uszkodzeniem kory brzusznej są mniej wrażliwe na strukturę 3D obiektów niż osoby z uszkodzeniem kory grzbietowej. W przeciwieństwie do kory brzusznej, kora grzbietowa może obliczać reprezentacje obiektów. Dlatego u osób z zaburzeniami rozpoznawania obiektów bardziej prawdopodobne jest, że doszło do uszkodzenia kory grzbietowej. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera wykazują zmniejszenie stereognozji, czyli zdolności do postrzegania i rozpoznawania kształtu obiektu przy braku informacji wzrokowej i słuchowej. Potwierdza to tezę, że stereognozja wydaje się być zaburzeniem asocjacyjnym, w którym zaburzone są połączenia między informacją dotykową a pamięcią.

Astereognozja charakteryzuje się brakiem rozpoznawania dotykowego w obu rękach, wydaje się być ściśle związana z agnozją dotykową (upośledzenie związane z jedną ręką). Obserwacje agnozji dotykowej są rzadkie i specyficzne dla poszczególnych przypadków. Josef Gerstmann wspomina swoje doświadczenie z pacjentem JH, 34-letnim piechurem, który doznał uszkodzenia tylnego płata ciemieniowego w wyniku postrzału z broni palnej. Po urazie JH nie był w stanie rozpoznać lub zidentyfikować lewą ręką przedmiotów codziennego użytku według ich znaczenia, pochodzenia, przeznaczenia i zastosowania, posługując się wyłącznie wrażeniami dotykowymi. Jego sprawność ruchowa, elementarna wrażliwość i mowa były nienaruszone, a on sam nie wykazywał nieprawidłowości w nerwach mózgowych.

Większość obiektów, których JH dotykał lewą ręką nie była rozpoznawana, ale bardzo proste obiekty (tj. globusy, piramidy, sześciany, itp.) były regularnie rozpoznawane na podstawie samej formy. W przypadku bardziej złożonych obiektów, jego zachowanie i rozpoznawanie zmieniało się codziennie na podstawie jego zasobów dotykowych, które zmieniały się w czasie i zależały od jego zmęczenia. Oznacza to, że zdolność JH do rozpoznawania zależała od jego koncentracji i zdolności do rozpoznawania prostych form i pojedynczych cech, takich jak rozmiar, kształt, itp. Przy dalszych przesłuchaniach i większym wysiłku, JH był w stanie poprawnie zidentyfikować bardziej specyficzne cechy przedmiotu (tj. miękkość, zaokrąglony lub rogaty, szeroki lub wąski) i mógł nawet narysować jego kopię, ale często nie był w stanie zidentyfikować przedmiotu według nazwy, zastosowania lub pochodzenia. Ten deficyt behawioralny występował nawet wtedy, gdy JH trzymał przedmiot w swojej całkowicie nienaruszonej prawej ręce.

Interwencje koncentrują się na pomaganiu tym pacjentom, ich rodzinom i opiekunom w radzeniu sobie z chorobą i przystosowaniu się do niej, a ponadto na pomaganiu pacjentom w niezależnym funkcjonowaniu w ich kontekście.

.