Pleťové masky mohou dráždit vaši pokožku – jak tomu zabránit

Níže uvádíme několik způsobů, jak pečovat o pokožku při nošení masky.

Naneste zvláčňující přípravek

Podráždění pokožky maskami se nejčastěji vyskytuje podél nosu a uprostřed tváří, kde je upevněna pružná nosní část.

Friedman uvedl, že toto lze minimalizovat použitím hutnějšího zvláčňujícího přípravku, například přípravku Aquaphor, v této oblasti, který zvýší bariérovou funkci pokožky a zajistí promaštění spojení masky s pokožkou.

Moistrujte

Kraffert doporučuje hydratační přípravky lehčí konzistence, ideálně se složkami proti akné, jako je retinol a čištěná nanosíra.

Friedman souhlasil a poznamenal, že jedním z hlavních problémů, které vznikají při celodenním nošení masky, je poškození kožní bariéry.

„U onemocnění, jako je akné a růžovka, to podněcuje a zároveň propaguje abnormální zánětlivou reakci. Takže nejdříve je klíčové obnovit tuto kožní bariéru. To znamená aplikovat na vlhkou pokožku několikrát denně hydratační krém bez obsahu oleje,“ řekl.“

Dalším krokem je podle něj regulace zánětu a zpomalení výměny kůže.

„Když je kůže zanícená, tvoří se příliš rychle, což je v případě akné ještě problematičtější, protože to může vést k ucpání pórů, což stav dále zhoršuje. Na to jsou ideální lokální retinoidy, přičemž existuje jeden volně prodejný s názvem Differin Gel 0,1 procenta,“ řekl.“

Protože všechny retinoidy mohou být vysušující a dráždivé, když je začnete používat poprvé, Friedman řekl, abyste si jejich používání usnadnili tím, že každý druhý večer po dobu několika týdnů nanesete množství o velikosti hrášku na celý obličej a suchou pleť.

Očistěte a odlupujte

Když si masku sundáte, Kraffert řekl, abyste si obličej jemně očistili a odloupli.

Také rutinní čištění masek po jejich sejmutí doporučuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které uvádí, že stačí čistit látkové masky v pračce.

„Jistě, nahromaděný olej, odumřelé kožní buňky a další nečistoty mohou mimo jiné dráždit pokožku. Důležitější je vnější expozice (tj. částice, které dopadají na vnější stranu masky, která vás chrání. To je třeba vyčistit,“ řekl Friedman.

Používejte léky na předpis

Pro mírnější až závažnější exacerbace existují léky na předpis, které vám může dermatolog předepsat prostřednictvím telezdraví, pokud jsou návštěvy na místě omezené.

Friedman řekl, že ignorování podmínek může vést k závažnějším kožním problémům.

„Přetrvávající dráždivá kontaktní dermatitida zvyšuje riziko kožní infekce a neustálé tření a podráždění může u těch, kteří je dostanou, vyvolat propuknutí oparu, ale nevidím to jako největší a nejtrvalejší problém. Chronický zánět může vést k dlouhodobému zbarvení kůže, tzv. pozánětlivé pigmentové změně, zejména u jedinců s tmavší pletí. Na tento znetvořující následek, který může být značně invalidizující, máme nějakou, ale žádnou úžasnou léčbu.“

Cathy Cassata je spisovatelka na volné noze, která se specializuje na příběhy o zdraví, duševním zdraví a lidském chování. Má talent psát s citem a navázat kontakt se čtenáři pronikavým a poutavým způsobem. Více z její práce si můžete přečíst zde.