Pověsti o obchodu s Alexem Smithem:

Podle Jasona Fitzgeralda z Over the Cap by Alex Smith mohl potenciálně přinést zpět takovou výměnu, jakou Chiefs utratili v první řadě.

Na jaře 2013 otřásl generální manažer Kansas City Chiefs John Dorsey mezisezonním obdobím a nadcházejícím draftem NFL, když vyměnil dva výběry ve druhém kole draftu do San Francisca 49ers, jeden v roce 2013 a druhý v roce 2014, za nového rozehrávače Alexe Smithe. O pět let později se Jason Fitzgerald, muž stojící za serverem Over the Cap, domnívá, že Chiefs by potenciálně mohli získat zpět stejný počet a hodnotu výběrů v draftu, kdyby v nadcházející sezóně prodali Smithe.

Když Chiefs vyměnili Smithe, bývalá jednička draftu zahájila u Niners kariérní obrat, ale zároveň přenechala své startovní místo Colinu Kaepernickovi. V době výměny to Dorsey schytal za to, že při této hodnotě možná licitoval jen sám se sebou. Nepomohlo ani to, že velmi chudý tým Chiefs pravděpodobně potřeboval tyto dva výběry ve druhém kole, aby našel levné dlouhodobé rozehrávače na úderných pozicích.

Pět sezón poté je Smith nejlepším quarterbackem Chiefs za velmi, velmi dlouhou dobu a má za sebou nejlepší sezónu v celé své kariéře, kdy si vytvořil maxima v počtu přihrávek (4 042) a touchdownů (26) a zároveň vyrovnal své kariérní minimum interceptions (5). Smith má v Kansas City v základní části kariéry bilanci 50-26 s 65% úspěšností zakončení, 102 touchdowny a 33 interceptions.

Z finančního hlediska mu zbývá pouze jeden rok smlouvy v hodnotě 17 milionů dolarů, takže je na této pozici velmi dostupný, zatímco týmy by se s ním pravděpodobně snažily dohodnout na novém prodloužení, pokud by byl v této sezoně vyměněn. Brett Veach má před sebou na jaře vážnou volbu, zda Smithe vyložit, nebo ne, ale Fitzgerald se domnívá, že by měl chtít téměř tolik, kolik Dorsey zaplatil v roce 2013.

Myslím, že 2 druhá kola, ale 2. by bylo podmíněno play-off v roce 2018, jinak 2 a 3 https://t.co/2JSwtXGLsW

– Jason_OTC (@Jason_OTC) 31. prosince 2017

Myšlenka, že by se Chiefs mohla vrátit počáteční investice, se zdá poněkud nehorázná vzhledem k tomu, že Smithovi už táhne na třicet. Na druhou stranu prožívá svou celkově nejlepší sezónu, rozkvétá jako nahrávač v poli a je ohromným lídrem týmu, který je profesionálem na všech úrovních. Není pochyb o tom, že by se každému novému týmu líbily jeho výsledky na hřišti i nehmotné vlastnosti a vůdčí schopnosti v šatně, pokud by ho vyměnil.

Zda budou chtít Chiefs v této sezoně prodat Smithe (a jak by se případně mohl vyvíjet jeho trh), bude jedním z hlavních příběhů souvisejících s Chiefs, které budeme letos na jaře v NFL sledovat. Někteří fanoušci by sice Smithův odchod v této chvíli neradi viděli, ale získat za něj takový úlovek by mohlo znamenat dohodu, kterou Veach nemůže odmítnout.