2018 Daytona 500 rezultate, clasament, câștigător: Austin Dillon cucerește coroana în OT

DAYTONA BEACH, Fla. — În urmă cu 20 de ani, Dale Earnhardt Sr. a câștigat singurul său Daytona 500. Austin Dillon avea doar 7 ani. Douăzeci de ani mai târziu, Dillon a câștigat Marea Cursă Americană cu numărul 3 al lui Earnhardt.

Dillon, în vârstă de 27 de ani, a câștigat duminică, în prelungiri, cea de-a 60-a ediție a cursei Daytona 500, după ce s-a rotit și l-a depășit pe Aric Almirola în ultimul tur. Este a doua victorie a carierei lui Dillon și înseamnă că se va întoarce în playoff pentru a concura pentru un campionat NASCAR mai târziu în acest sezon.

Camera rula într-o singură linie cu 10 tururi înainte de final, în timp ce Ryan Blaney a continuat să conducă după ce a condus mai mult de 100 de tururi, când William Byron s-a învârtit în apropierea liniei de start-finisaj pentru a aduce avertismentul și pentru a stabili finalul.

La reluarea cursei, Blaney a amestecat conducerea cu Denny Hamlin și cu Kurt Busch, câștigătorul Daytona 500 din 2017, înainte de a coborî cel mare. Se pare că Blaney a intrat în bara de protecție spate a lui Busch, trimițându-l în picaj și eliminându-l împreună cu Alex Bowman, cel care a plecat din pole-starter, Matt DiBenedetto, Ricky Stenhouse Jr, Ryan Newman și campionul Cupei 2017, Martin Truex Jr. Accidentul masiv a trimis cursa în prelungiri.

Niciun anunț disponibil

Hamlin a condus plutonul la verde în prelungiri, dar a fost depășit de Almirola pe banda din spate. Ajungând la steagul în carouri, Dillon a intrat în spatele lui Almirola și l-a învârtit în drum spre linia de sosire.

Etapa 1: Kurt Busch câștigă în timp ce mai mulți piloți din playoff naufragiază

Kurt Busch a condus cele mai multe tururi pe parcursul primei etape a cursei și a continuat în turul 60 când în spatele său și al lui Alex Bowman a apărut un mare naufragiu.

2017 Rookie of the Year Erik Jones a scăpat căutând să facă o depășire în ultimul tur al etapei și a luat cu el în zid o mulțime de alte mașini, inclusiv pe Jimmie Johnson, de 7 ori campion al seriei.

Jones, Johnson, Ty Dillion, Daniel Suarez, William Byron, Ryan Blaney, Martin Truex Jr., Ricky Stenhouse Jr. și Kyle Larson au fost implicați oficial în accident. Jones, Johnson, Suarez și Ty Dillion nu vor reveni în cursă. Iată o privire asupra top 10 și a totalurilor de puncte după etapa 1.

Cezură mare în etapa 2

În ultima parte a etapei a doua, Chase Elliott a intrat în derapaj pe banda din spate și și-a distrus mașina în totalitate, eliminându-i în acest proces pe Danica Patrick, Kasey Kahne, Michael McDowell, David Ragan și pe favoritul din Vegas, Brad Keselowski. Kevin Harvick și-a asumat, de asemenea, o cantitate considerabilă de daune în urma accidentului.

Pentru Patrick, epava a fost cea care i-a pus capăt carierei. Daytona 500 a fost ultima cursă NASCAR din cariera lui Patrick. De-a lungul a cinci sezoane, Patrick a obținut șapte clasări în top 10 și un pole position obținut în timpul ediției din 2013 a Marii Curse Americane. Sportiva în vârstă de 35 de ani este prima femeie care a condus tururi sub verde în Cup Series, precum și care a condus un tur și s-a calificat în pole position.

„Băieții – întreaga echipă – au făcut o treabă foarte bună. Știu că am pus totul la punct nu cu mult timp în urmă – acum o lună – este o sarcină dificilă să pregătești o mașină pentru un superspeedway care să fie competitivă. Dar așa a fost. Am spus mai devreme astăzi că simt că totul a fost o imagine perfectă cu GoDaddy pe mașină și cu acel verde din nou”, a spus Patrick. „Dar pur și simplu nu a fost menit să fie astăzi. Dar sunt mândru – am alergat întreaga cursă – în afară de un pic la sfârșitul primei etape, când am privit prostește cu toate mașinile fără cauciucuri și cauciucuri. În afară de asta, am alergat. A fost o cursă competitivă. Asta e tot ce poți face. Acesta este pariul despre Daytona.”

Harvick a încercat să revină pe pistă după epavă, dar a ieșit la timp la boxe și a terminat pentru astăzi. Mai târziu în etapă, Ricky Stenhouse Jr. a scuipat aburi din mașina sa, dar a reușit să o aducă la boxe și să revină pe pistă.

Dacă ați ratat ceva din acțiunea de la Marea Cursă Americană, nu ezitați să vă puneți la curent cu blogul nostru live de mai jos. Dacă întâmpinați probleme în vizualizarea blogului, vă rugăm să faceți clic aici.