Apdaly Lopez/RPM Off-Road câștigă cea de-a 50-a ediție a SCORE Baja 1000

Marți, 21 noiembrie, 2017 08:23Ultima actualizare miercuri, 13 decembrie, 2017 08:40

0 comentarii

LA PAZ, BAJA CALIFORNIA SUR, MEXIC, Nov. 21, 2017 – Cea de-a 50-a ediție a cursei de deșert SCORE Baja 1000 a adus o concurență acerbă și unul dintre cele mai epuizante trasee din istoria cursei. Pentru BFGoodrich, sponsorul principal al cursei pentru prima dată, a adus, de asemenea, o 29-a victorie la general. Echipele care au concurat cu anvelope BFGoodrich și-au asigurat primele 12 poziții la general și au obținut 18 victorii la clasă.

Apdaly Lopez intră pe primul loc cu anvelope BFGoodrich
În a doua parte a cursei, foarte disputată, piloții BFGoodrich Bryce Menzies, Luke McMillin și Apdaly Lopez au fost umăr la umăr. Pe măsură ce cursa se îndrepta spre linia de sosire, Cameron Steele era aproape în spatele celor trei lideri, așteptând să preia conducerea de la oricine s-ar fi împiedicat. Dar Apdaly Lopez nu s-a împiedicat niciodată, terminând pe primul loc în categoria Trophy Truck.
În echipă cu tatăl său, Juan Carlos Lopez, Apdaly a concurat cu anvelopele BFGoodrich Baja T/A® KR3 și a citat performanța acestora în timp ce ținea un cec ceremonial de 50.000 de dolari pe podium la câteva minute după victoria sa agresivă.

„Tracțiunea pe anvelopele noastre a fost uimitoare. Direcția pe care ne-au dat-o a fost uimitoare”, a declarat Apdaly Lopez. „Nu pot să cer o performanță mai bună de la pneuri. Sunt foarte fericită că fac echipă cu BFGoodrich în acest moment.”

Premiul de 50.000 de dolari pentru câștigătorul final a fost o creștere notabilă față de anii precedenți, a declarat Chris Baker, director motorsport, BFGoodrich Tires și Michelin North America. Premiul a revenit câștigătorului general dacă vehiculul a rulat exclusiv cu anvelope BFGoodrich.

„Acesta a fost un an important pentru noi la SCORE Baja 1000. A fost cel de-al 50-lea an al cursei și primul an în care BFGoodrich a fost sponsorul principal”, a declarat Baker. „Am mărit premiul nostru de contingență atât ca o recompensă semnificativă pentru echipa câștigătoare a cursei, dar și pentru a evidenția acest an de referință pentru seria de curse și pentru compania noastră.”

Decenii de dominație în deșert
Victoria echipei Lopez a fost una dintre multele povești care au încununat tema BFGoodrich din acest an: Decenii de dominație în deșert.

Pe lângă victoria echipei Lopez în categoria Trophy Truck, echipele BFGoodrich au mai câștigat la Clasa 1; Clasa 10; Trophy Truck Spec; Hammer Truck Unlimited; Clasa 12; Clasa 5; Clasa 8; Clasa 7; Heavy Metal; Clasa 3000; Pro UTV Turbo; Clasa 3; Baja Challenge; Clasa 7SX; Stock Full; Clasa 11; și Vintage Pre-82.

Clasa 10 Piloții BFGoodrich se impun
În categoria Clasa 10, care include monoposturi sau monoposturi cu două locuri de până la 1.650 cmc, echipa echipată cu BFGoodrich din care fac parte Cody Reid, Adam Pfankuch, Rick St. John, Sammy Ehrenberg și Brian Bowles a ocupat
locul întâi, cu o medie de 49,9 mile pe oră. Alergând pe anvelopele BFGoodrich Baja T/A® KR2, echipa a reușit să depășească toate vehiculele mai puternice din clasa 1 pentru a obține victoria generală la buggy.

Echipa COPS se întoarce la BFGoodrich, pe podium
În categoria Trophy Truck Spec, John Langley și echipa sa de curse COPS au revenit la BFGoodrich Tires la acest eveniment, alergând pe anvelopele BFGoodrich Baja T/A® KR2. Echipa a terminat pe primul loc la această categorie, cu un timp de 23:34:54. Echipa COPS nu a fost singura. La ediția din acest an a SCORE Baja 1000, opt echipe care au concurat în categoriile Trophy Truck și Trophy Truck Spec au ales să concureze cu anvelope BFGoodrich după ce au concurat anterior cu alte mărci.
Frații Currie câștigă categoria Hammer Truck Unlimited

Echipa fraților Casey și Cody Currie a dominat categoria Hammer Truck Unlimited. Concurând cu anvelopele BFGoodrich Baja T/A® KR3, ei nu au efectuat niciun schimb de pneuri spate pe toată durata cursei, o performanță aproape nemaiîntâlnită în Baja 1000. Și nu au fost singuri. Jon Walker, care a concurat la categoria Class 1 Unlimited, a concurat cu anvelope BFGoodrich Baja T/A® KR2 și nu și-a schimbat niciodată pneurile spate pe toată durata cursei, încheind cu o victorie convingătoare la categoria sa.

O victorie mare pentru BFGoodrich la categoria Pro UTV
La categoria Pro UTV, echipa pilotului BFGoodrich Brandon Schueler a terminat pe primul loc, devansând următorul UTV cu mai mult de o oră și jumătate. Din echipa lui Schueler au făcut parte Miles Martin, Pat Stone, Mitch Guthrie Jr., Matt Park și Jason Spiess. UTV-ul a concurat cu pneuri BFGoodrich® All-Terrain KR2 de 32 de inch.

Victorie la categoria Baja Challenge
În categoria Baja Challenge, echipa BFGoodrich Performance Team a obținut primul loc. Echipa a terminat cursa cu aceleași patru anvelope BFGoodrich Mud-Terrain T/A® KM3 care au fost folosite pentru a parcurge în prealabil traseul, nefiind niciodată nevoie să se oprească pentru a repara sau înlocui o anvelopă.

„Această cursă nu este pentru fricoși”, a declarat pilotul echipei BFGoodrich Performance Team, Lance Clifford, care a concurat la categoria Baja Challenge. „Echipa noastră este dură, dar anvelopele noastre sunt și mai dure. Am condus 1.134 de mile fără să facem pană de cauciuc. Sunt mândru să fac parte din această echipă și să ajut la dezvoltarea următoarei generații de anvelope BFGoodrich.”

Echipa BFGoodrich care a concurat la categoria Baja Challenge i-a inclus pe Brian Finch, Bill Weber, Bob Bower, Lance Clifford, Kyle Tucker, Larry McRae și Brad Lovell.

O legendă vie călărește din nou
Unul dintre cei mai istorici piloți de curse off-road din toate timpurile a alergat la Baja 1000 pentru a 50-a oară. Rod Hall, care nu a ratat nicio cursă de la începutul seriei 1000, a concurat la categoria Stock Full-Sized Truck pe anvelope BFGoodrich. Hall, care și-a sărbătorit cea de-a 80-a aniversare la doar câteva zile după cursă, a concurat alături de coechipierii Chad Hall, Frank DeAngelo, Austin Hall și Chris Woo.

Utilizând cursa Baja 1000 ca pe un laborator
Echipele BFGoodrich dezvoltă mereu următoarea generație de anvelope în Baja. Echipele care au concurat cu anvelope BFGoodrich în acest an au rulat cu BFGoodrich All-Terrain T/A® KO2, BFGoodrich Mud-Terrain T/A® KM2, BFGoodrich Baja T/A® KR și Baja T/A® KR2 și KR3, printre alte anvelope. Performanța acestor anvelope în epuizantul deșert Baja a fost un laborator de cercetare și dezvoltare în lumea reală timp de peste 40 de ani.
În 1975, inginerii BFGoodrich au călătorit în Baja pentru a testa o anvelopă radială pentru camioane ușoare pentru utilizare off-road și on-road. Ei știau că dacă anvelopele puteau performa pe scena neiertătoare de la Baja, puteau performa cam oriunde.

Restul este istorie. BFGoodrich a făcut parte din comunitatea de curse off-road încă de la acea primă călătorie din 1975. În timp ce SCORE a sărbătorit cea de-a 50-a aniversare a Baja 1000 la cursa din acest an, BFGoodrich a sărbătorit faptul că este pentru prima dată sponsorul principal al cursei. Cursa din acest an a fost o piatră de hotar semnificativă pentru marcă și nu ar fi fost posibilă fără reperele compuse în ultimele patru decenii:

1976: BFGoodrich concurează cu prima anvelopă radială All-Terrain T/A® în deșert
2014: BFGoodrich introduce All Terrain T/A® KO2 în Baja, Mexic
2016: Anvelopele BFGoodrich îl ajută pe Rob MacCachren să obțină a treia victorie consecutivă la Baja 1000
2017: BFGoodrich devine sponsorul principal pentru SCORE Baja 1000 și mătură primele 12 locuri în clasamentul general

Despre anvelopele BFGoodrich® Tires
Cu o moștenire de peste 100 de ani, BFGoodrich® Tires este dedicată furnizării de anvelope de înaltă performanță pentru cei care au o pasiune pentru condus în aproape orice mediu. Combinând expertiza tehnică cu 45 de ani de experiență în sporturile cu motor, BFGoodrich oferă anvelope pentru o gamă completă de experiențe de condus, de la performanțe ultra-înalte pe stradă până la terenuri off-road, cu o temă comună – performanță extremă. Veniți să vă îmbunătățiți performanța cu BFGoodrich și să vedeți unde vă pot duce anvelopele noastre la www.BFGoodrichTires.com, www.BFGoodrichRacing.com, pe Facebook la www.Facebook.com/BFGoodrichTires sau pe Twitter sau Instagram la @BFGoodrichTires.

Contact media:
Phil Watson
phil.watson

Tags: 1000, 50th, Apdaly, Baja, Baja 1000, Lopez, RPM, SCORE
Acest articol a fost publicat marți, 21 noiembrie 2017 la 8:23 amși este încadrat la BFGoodrich, Off Road.Puteți urmări orice răspuns la această intrare prin intermediul feed-ului RSS 2.0. Puteți lăsa un răspuns sau puteți face un trackback de pe propriul site.