Brett Cecil

Toronto Blue JaysEdit

2009Edit

Cecil a fost convocat la Toronto Blue Jays pe 1 mai 2009 și și-a făcut debutul în liga majoră pe 5 mai, ca aruncător titular împotriva celor de la Cleveland Indians, acasă. În acel meci, Cecil a aruncat șase reprize, cedând două curse, una câștigată, și șase lovituri, dar a fost creditat cu o decizie fără decizie într-un meci pe care Toronto l-a câștigat în cele din urmă. Următoarea sa titularizare a fost pe 10 mai împotriva celor de la Oakland Athletics, aruncând 8 reprize fără goluri pentru a obține prima sa victorie în Liga Majoră. Cecil a învins Chicago White Sox, menținând Toronto pe primul loc, dar apoi a cedat cinci home run-uri la Boston Red Sox pe 21 mai, pierzând primul său meci, iar Toronto a intrat într-o serie de nouă înfrângeri și a ieșit de pe primul loc. Cecil s-a întors la AAA după ce a pierdut cu Boston, iar apoi a aruncat solid pentru Las Vegas 51s. Problemele continue de accidentare a aruncătorilor de la Blue Jays au făcut ca Cecil să fie rechemat în prima ligă pe 18 iunie și a început meciul cu Washington Nationals pe 20 iunie, înlocuindu-i pe Casey Janssen și Roy Halladay, care s-au accidentat, aruncând 7 reprize și permițând 3 runde câștigate, într-un meci pierdut de Toronto în 12 reprize.

2010Edit

Începând prin a nu face parte din rotația lui Blue Jays, Cecil a fost convocat la începutul sezonului și a devenit un obișnuit în rotația lui Jays, alături de Ricky Romero, Shaun Marcum și Brandon Morrow. La 3 mai 2010, el a dus un joc perfect până în repriza a șaptea împotriva celor de la Cleveland Indians, dar l-a lăsat pe Grady Sizemore la o aruncare. Apoi, două lovituri mai târziu, a permis o lovitură simplă pentru Jhonny Peralta, care l-a înscris pe Sizemore de la a doua bază, punând capăt meciului fără lovituri și eliminării sale. În cele din urmă, a jucat 8 reprize, permițând o lovitură, 2 pase decisive, o alergare și 10 eliminări. În ciuda faptului că nu a făcut parte din echipa inițială de la antrenamentele de primăvară, el a condus echipa la numărul de victorii, cu 15, împreună cu un ERA mult îmbunătățit de 4,22.

2011Edit

Cecil în 2011

Pentru a începe sezonul 2011, Cecil a avut 1-2 cu un ERA de 6,86, ceea ce a dus la faptul că Blue Jays l-a transferat la Triple-A, pentru a-i face loc lui Chris Woodward pe lista de 25 de jucători. El a fost rechemat mai târziu, la sfârșitul lunii iunie, și a pierdut în prima sa partidă, împotriva celor de la Pittsburgh Pirates. Pe 24 iulie, a reușit primul său meci complet fără goluri împotriva lui Texas Rangers. Cecil a terminat sezonul 2011 cu un record de 4-11 și o ERA de 4,73.

2012Edit

Cecil nu a făcut parte din lista Blue Jays la antrenamentul de primăvară și a fost repartizat la Triple-A Las Vegas. După ce Kyle Drabek a fost plasat pe lista persoanelor cu dizabilități, Cecil a fost convocat pe 15 iunie. După ce a înregistrat un record de 2-4 cu un ERA de 5,72 în nouă meciuri începute, Cecil a fost retrogradat la Triple-A Las Vegas 51s pe 4 august.

2013Edit

Cecil a început sezonul 2013 în bullpen-ul lui Blue Jays. Pe 19 iunie, împotriva celor de la Colorado Rockies, Cecil a doborât recordul clubului de a se confrunta cu cei mai mulți lilieci consecutivi fără a permite o lovitură, stabilit de David Cone cu 36. Seria de meciuri fără lovituri a lui Cecil s-a încheiat după 43 de lovituri consecutive pe 25 iunie, împotriva fostului coechipier Yunel Escobar și a celor de la Tampa Bay Rays. Pe 6 iulie, Cecil a fost numit în echipa AL All-Star Team, ceea ce a fost special pentru Cecil, având în vedere faptul că este rar ca un aruncător de rezervă să obțină o apariție în All-Star. Cecil a aruncat 1⁄3 dintr-o repriză în All-Star Game, eliminându-l pe Domonic Brown din 3 aruncări. Pe 31 iulie, Cecil a înregistrat prima sa salvare din carieră într-o victorie cu 5-2 în fața celor de la Oakland Athletics. El a fost plasat pe lista persoanelor cu dizabilități pe 17 septembrie, încheind campania din 2013 cu un record de 5-1, o medie de 2,82 runde câștigate și 70 de eliminări în 602⁄3 intrări.

2014Edit

În ianuarie 2014, Cecil a depus o cerere de arbitraj salarial cu Toronto, dar a ajuns la un acord pentru un contract de 1 an, 1,3 milioane de dolari pe 17 ianuarie. El a aruncat tot sezonul de la bullpen, având un număr de 66 de apariții, cel mai mare din carieră. În 531⁄3 intrări aruncate, Cecil a înregistrat un record de 2-3, cu un ERA de 2,70 și 76 de eliminări. El a înregistrat, de asemenea, 5 salvări și a permis doar 2 home run-uri pentru întregul sezon.

2015Edit

La 15 ianuarie, Cecil a semnat un contract pe un an, 2,475 milioane de dolari cu Toronto pentru a evita arbitrajul salarial. Odată cu plecarea lui Casey Janssen în intersezon, rolul de închizător a rămas vacant în antrenamentul de primăvară. La 24 martie, managerul John Gibbons l-a numit pe Cecil închizătorul lui Blue Jays pentru a deschide sezonul 2015. Cecil s-a zbătut să deschidă sezonul 2015 și a pierdut rolul de închizător mai devreme în favoarea debutantului Miguel Castro. Pe 28 aprilie, Cecil a fost mutat din nou în rolul de închizător. După ce a cedat 8 puncte câștigate în precedentele 21⁄3 reprize aruncate, Cecil a fost din nou scos din rolul de închizător pe 23 iunie. Din 24 iunie și până la sfârșitul sezonului, Cecil nu a permis nicio alergare câștigată, scăzându-și ERA de la 5,96 la 2,48. El a fost numit pe lista de jucători din postsezon și a apărut în primele două meciuri ale lui Blue Jays, însă a suferit o accidentare la gambă în cel de-al doilea meci. Ulterior, s-a stabilit că va rata restul postsezonului din cauza unei rupturi la mușchiul gambei stângi.

2016Edit

La 15 ianuarie 2016, Cecil și Blue Jays au evitat arbitrajul salarial prin încheierea unui contract pe un an, în valoare de 3,8 milioane de dolari. Cecil a reușit a 38-a apariție consecutivă fără goluri pe 4 aprilie împotriva celor de la Tampa Bay Rays, care a egalat recordul MLB pentru apariții consecutive fără goluri stabilit de Craig Kimbrel în 2011. În 2016 a avut 1-7 cu un ERA de 3,93.

St. Louis CardinalsEdit

2017Edit

Cecil a semnat un contract pe patru ani și 30,5 milioane de dolari cu St. Louis Cardinals la 21 noiembrie 2016. În 2017, el a avut 2-4 cu un ERA de 3,88 în 73 de apariții ca jucător de rezervă.

2018Edit

Cecil a început anul pe lista celor 10 zile de invaliditate și a fost activat pe 11 mai. El a fost plasat din nou pe lista persoanelor cu dizabilități pe 27 iulie din cauza unei inflamații la piciorul drept. A fost activat pe 15 august. Cecil și-a încheiat campania din 2018 cu un record de 1-1 și un ERA de 6,89 în 32,2 reprize de rezervă lansate.

2019Edit

Pentru al doilea an consecutiv, Cecil a început anul pe lista accidentaților de 10 zile. El a fost transferat pe IL de 60 de zile pe 29 martie și nu a mai aruncat deloc în timpul sezonului. în timpul sezonului secundar din 2019 – 2020 și în timpul carantinei cauzate de pandemia COVID-19, el a dezvoltat o lansare cu brațul lateral datorită faptului că antrenorul de aruncare al lui Cardinals, Mike Maddux, a spus că toți aruncătorii ar trebui să experimenteze cu orice doresc în timpul carantinei.