Bryn Forbes

Anul de boboc (2012-13)Edit

Forbes a jucat în primul an la Cleveland State. El a apărut în 32 meciuri, fiind titular în 18, având o medie de 12.7 puncte, 3.5 recuperări și 1.2 pase decisive în 28.3 minute. Forbes a condus echipa la scoruri în rândul jucătorilor care au jucat în mai mult de șase meciuri. El s-a clasat pe locul 11 în Horizon League la scoruri și pe locul 8 la coșuri de trei puncte pe meci (2,0), iar în meciurile din conferință, a ocupat locul 7 la scoruri (14,9 ppg) și locul 2 la procentajul de aruncări libere (.908). Forbes a marcat în cifre duble în 24 de meciuri, inclusiv patru meciuri de peste 20 de puncte. Recordul său stagional de 24 de puncte a venit atât împotriva lui Valparaiso (2/9), reușind 8 din 10 aruncări, inclusiv 4 din 4 de la trei puncte, cât și împotriva lui Milwaukee (2/17), reușind 9 din 12 aruncări, inclusiv 4 din 7 din spatele arcului. Celelalte meciuri în care a marcat cel mai mult au fost împotriva lui Loyola cu 22 de puncte (1/23) și 21 împotriva lui Detroit (1/12), adăugând un record stagional de opt recuperări împotriva Titanilor și egalând recordul CSU pentru un singur meci cu cinci aruncări de trei puncte. Forbes a adunat opt recuperări la UIC (2/2) și a distribuit cinci pase decisive împotriva lui Notre Dame (Ohio) (19/12), ceea ce reprezintă un record al sezonului. Succesul său în primul an a fost răsplătit cu titlul de Newcomer of the Year 2012-13 Horizon League, Horizon League All-Newcomer Team, CollegeInsider.com Mid-Major Freshman All-America Team și de două ori Newcomer of the Week (3 decembrie și 14 ianuarie) în Horizon League.

Anul Sophomore (2013-14)Edit

Forbes a căutat să se îmbunătățească la începutul anului său sophomore. Tot la Cleveland State, el a început toate cele 32 de meciuri în care a jucat, având o medie de 15,6 puncte, 3,1 recuperări și 1,7 pase decisive în 34,4 minute. Media sa de 15,6 puncte pe meci a condus Cleveland State și s-a clasat pe locul șase în Horizon League, în timp ce s-a clasat pe locul doi în ligă la goluri de trei puncte marcate (2,5 pg), fiind devansat doar de Travis Bader de la Oakland, cel mai bun aruncător de trei puncte din toate timpurile din NCAA. Forbes a condus echipa la un record de 21-12 și 12-4 în Horizon League. Eficiența sa s-a îmbunătățit foarte mult, el ocupând locul al patrulea în Horizon League la procentajul de aruncări de trei puncte (.424), al cincilea la procentajul de aruncări libere (.826) și al patrulea la numărul de minute jucate (34,4 mpg). Forbes a doborât recorduri când a stabilit un record al școlii Cleveland State pentru un singur sezon cu 81 de aruncări de trei puncte, reușind cel puțin o aruncare de trei puncte în fiecare concurs. A înscris ușor, deoarece a marcat în două cifre în 26 din 32 de meciuri, inclusiv în 10 concursuri cu 20 de puncte sau mai mult. El a fost perfect la primele 28 de aruncări libere ale sezonului înainte de a rata. Cele mai mari scoruri ale sezonului au fost înregistrate atât împotriva Notre Dame (Ohio) cu 27 de puncte (12/18), egalând marca CSU pentru un singur meci cu cinci coșuri de trei puncte, cât și împotriva Detroit (1/31), adăugând un record stagional de șapte recuperări împotriva Titanilor. Forbes și-a dovedit capacitatea de a juca pe o scenă mare atunci când a adunat 22 de puncte și cinci recuperări la Universitatea din Kentucky (11/25), reușind 11 din 11 încercări de la linia de fault. El a câștigat a doua echipă NABC All-District 12 și a doua echipă All-Horizon League.

Anul junior (2014-15)Edit

Începând anul junior, Forbes a decis să se transfere. El a vrut să vină la Michigan State în parte pentru a fi mai aproape de casă pentru a avea grijă de fiul său mic și pentru a fi aproape de un membru al familiei cu o problemă medicală. Forbes a primit o dispensă pentru a juca pentru Spartans în sezonul 2014-15. Regulile NCAA impun, de obicei, ca jucătorii transferați să stea pe tușă un an, dar derogările NCAA sunt acordate pentru sportivii care se transferă din cauza dificultăților familiale. Forbes mai avea încă două sezoane de eligibilitate rămase la Michigan State.

Forbes a căutat să aibă un impact imediat din cauza rotației masive din sezonul precedent. Michigan State i-a pierdut pe fundașii Keith Appling, Gary Harris și Russell Byrd. Trei jucători de post care au afișat abilități de aruncare au plecat, de asemenea, Adreian Payne, Kenny Kaminski și Alex Guana. Forbes a apărut în 39 de meciuri, fiind titular în 24, cu o medie de 8,5 puncte, 1,4 recuperări și 1,0 pase decisive în 26,2 minute pe meci. Forbes a continuat să arunce cu precizie, el ocupând locul al patrulea în Big Ten la procentajul total de aruncări de trei puncte (.427), al optulea în meciurile din Big Ten (.405) și al 12-lea în Big Ten la numărul total de aruncări de trei puncte realizate (1,8). A marcat în două cifre în 14 meciuri, inclusiv un record al sezonului de 21 de puncte la Wisconsin (3/1) și a condus MSU la scoruri în trei meciuri împotriva Eastern Michigan (12/17; 14 puncte), Rutgers (1/29; 18 puncte) și Wisconsin (3/1; 21 puncte). Forbes a reușit două sau mai multe coșuri de trei puncte în 19 meciuri, inclusiv cinci meciuri cu patru sau mai multe coșuri de trei puncte, evidențiate de un efort perfect de 5 din 5 din spatele arcului la Wisconsin (3/1). Forbes a avut o aruncare perfectă de 7 din 7 de pe teren, inclusiv 4 din 4 de la trei puncte, în drum spre 18 puncte la Notre Dame (12/3). El s-a clasat pe locul patru în echipă cu 23 de recuperări, evidențiate de trei recuperări la Nebraska (1/24). A aruncat 0,808 (42-52) de la linia de fault, ocupând locul al doilea în echipă și a aruncat 0,450 (9-20) de la trei puncte în timpul turneului NCAA al MSU până la Final Four. El a marcat 14 puncte în două meciuri din Turneul NCAA, împotriva Georgiei (3/20) în turul al doilea și împotriva Louisville (3/29) în Elite Eight și a marcat primele cinci puncte din prelungiri în victoria în prelungiri a lui MSU în Elite Eight, reușind să înscrie un coș de trei puncte la prima posesie din prelungiri. Cel mai bun rezultat al carierei sale, patru pase decisive împotriva Arkansas-Pine Bluff, a avut loc pe 6 decembrie.

Anul senior (2015-16)Edit

Anul senior al lui Forbes a fost unul în care a înregistrat multe îmbunătățiri. El a devenit unul dintre cei mai buni aruncători de trei puncte din țară, reușind aproape 50%. El a primit multe premii și recorduri în timpul ultimului său an la Michigan State. Pe 2 martie 2016, Forbes a reușit un record al echipei și al Conferinței Big Ten, 11 aruncări de trei puncte, în timp ce conducea Michigan State la o victorie cu 97-66 în fața lui Rutgers. Forbes, împreună cu Denzel Valentine, a fost selectat la concursul de trei puncte din cadrul NCAA College Basketball Three-Point Contest după ultimul său an de liceu. Forbes a fost învins de coechipierul său în prima rundă a competiției. Forbes a fost numit USBWA All-District V 1st Team, Media All-Big Ten 2nd Team, Coaches All-Big Ten 2nd Team, și PIT All-Tournament Team.