Clasamentul jucătorilor Barcelonei vs Athletic Bilbao: 9/10 trio Messi, Pedri, de Jong conduc spectacolul; restul primesc 6 sau mai mult

Lionel Messi, Pedri și Frenkie de Jong au fost decisivi pentru ca Barcelona să vină din urmă și să învingă miercuri pe Athletic Bilbao cu 3-2.

Barcelona a avut cel mai prost început de meci posibil, deoarece Inaki Williams a adus-o pe Athletic Bilbao în avantaj în minutul 3, învingându-l pe Marc-Andre ter Stegen din interiorul careului, după ce s-a sustras unei intervenții timide a lui Clement Lenglet. Vizitatorii, însă, au crescut încet în joc, după ce Bilbao a dominat primele schimburi.

Jocul a revenit la egalitate în minutul 14, când Frenkie de Jong a dat dovadă de o conștientizare și o mișcare extraordinară pentru a prinde pasa lungă a lui Lionel Messi înainte de a trimite mingea spre un Pedri nemarcat, care a trimis-o cu capul în plasă. Pedri a devenit apoi furnizor, când l-a servit pe Messi pentru o lovitură de pedeapsă la șapte minute de la pauză, după ce l-a surprins pe Unai Simon cu piciorul greșit.

Barcelona a continuat să împingă în față și să creeze ocazii, iar Messi a fost cel care a fost din nou pe lista de goluri imediat după ora de joc, când a fost la locul potrivit în momentul potrivit pentru a transforma mingea tăiată a lui Antoine Griezmann. Messi a fost de asemenea refuzat de două ori de lemn și a fost o minune cum de Barcelona nu a pus scorul la dispoziția lui Bilbao înainte de ultimul sfert de oră al meciului.

Bilbao a avut speranțe de revenire pe final când căpitanul Iker Muniain a marcat un gol strălucit de la distanță în ultimul minut al timpului regulamentar. Barcelona, însă, a rezistat pentru a aduna toate cele trei puncte și a urca pe locul trei în clasamentul La Liga. Hard Tackle face acum legea asupra oamenilor lui Ronald Koeman după o victorie crucială împotriva lui Athletic Bilbao miercuri.

Marc-Andre ter Stegen: 6/10

Embed from Getty Images

Au existat și alte vedete de la Barcelona care au fost mai vinovate pentru golul de deschidere pe care Inaki Williams l-a marcat. Cu toate acestea, pentru calitatea pe care o are, ter Stegen ar fi putut face mai bine să respingă șutul atacantului de la Athletic Bilbao. Cu toate acestea, el a făcut câteva parade pentru a se asigura că Barcelona și-a păstrat intact avantajul. Totuși, nu ar fi putut face nimic pentru a-l împiedica pe Iker Muniain.

Sergino Dest: 6/10

Destul a avut un început slab de meci și a fost cel care a pierdut mingea mai sus pe teren înainte ca Bilbao să declanșeze contraatacul expres care a dus la primul gol. Ulterior, însă, nu a greșit cu adevărat în defensivă, câștigând fiecare dintre cele 3 dueluri la sol pe care le-a disputat. Însă, acesta a fost un alt meci în care produsul său final nu a fost la înălțime. Trebuie să se ocupe de asta.

Ronald Araujo: 7/10

Cel mai bun din lotul de fundași ai Barcelonei, Araujo a făcut câteva tacklinguri critice, a făcut 4 degajări și câteva intercepții, câștigând 6 din cele 7 dueluri pe care le-a disputat. Și-a arătat calitățile din ce în ce mai bune pe minge, pierzând posesia de doar 4 ori în timp ce căuta să împingă Barcelona în față.

Clement Lenglet: 6/10

Într-un început de meci de neuitat, Lenglet a lăsat mult de dorit cu provocarea sa fără tragere de inimă pentru a-l opri pe Inaki Williams în calea sa. Ulterior, însă, francezul s-a curățat bine și a fost deosebit de impunător în aer. Precis ca întotdeauna cu mingea la picioare, greșind doar 5 pase.

Jordi Alba: 6.5/10

Aceasta a fost o prestație foarte puțin asemănătoare cu cea a lui Alba din partea spaniolului, care nu a avut prea multe șanse de a modela ocaziile. A sfârșit prin a-și crea o șansă mare și a fost implicat în construcția celui de-al doilea gol al lui Lionel Messi, dar în rest nu a reprezentat aproape deloc o amenințare. În defensivă, a fost destul de solid și a făcut nu mai puțin de 6 intercepții.

Pedri: 9/10

1 – În vârstă de 18 ani și 42 de zile, Pedri González de la @FCBarcelona 🇪🇸 a devenit cel mai tânăr jucător care a marcat și a dat o pasă de gol într-un meci de @LaLigaEN pe noul San Mamés. Botez. pic.twitter.com/jkkIK8sFwZ

– OptaJose (@OptaJose) January 6, 2021

Nu există pur și simplu nici o modalitate de a-l opri pe micul geniu, care a fost încă o dată foarte implicat în ultima treime. Adolescentul-minune a fost primul la locul potrivit în momentul potrivit pentru a înscrie cu capul golul egalizator pentru Barcelona. Momentul ingenios al serii, însă, a fost cel în care Pedri l-a servit pe Messi pentru prima sa reușită cu o lovitură inteligentă de călcâială cu spatele, după ce l-a surprins pe Unai Simon pe picior greșit. A mai creat și alte 2 ocazii.

Sergio Busquets: 6/10

Un meci de lovituri și ratări pentru Busquets. Mijlocașul veteran i-a lăsat în mod inutil pe apărătorii Barcelonei după ce a încărcat pentru a închide spațiul înainte de primul gol al lui Bilbao. În restul meciului, însă, nu s-a plâns aproape deloc, deși lipsa sa de mobilitate îl limitează foarte mult în aceste zile. Ordonat ca întotdeauna în posesie și a jucat câteva mingi inteligente.

Frenkie de Jong: 9/10

Se pare că de Jong își intră încet, dar sigur, în drepturi la Barcelona și stocul său a continuat să crească miercuri. Olandezul a arătat o mișcare strălucită și o conștientizare fină pentru a-l servi pe Pedri pentru golul său. Mai târziu în meci, de Jong ar fi putut obține un alt assist, doar că Messi nu a găsit poarta. De obicei, a făcut o schimbare în afara mingii, completând 6 intercepții.

Antoine Griezmann: 8/10

8 – Împotriva lui Athletic (3 șuturi, 1 assist și 3 pase cheie), Antoine Griezmann 🇫🇷 a făcut opt recuperări, mai mult decât în orice alt meci pentru @FCBarcelona în toate competițiile. Muncă. pic.twitter.com/7hsjVh16lh

Căutarea lui Griezmann pentru un gol a continuat împotriva lui Bilbao, dar aceasta a fost totuși o performanță superbă a francezului. Câștigătorul Cupei Mondiale FIFA 2018 a fost intenționat în afișarea sa, atacând în față cu hotărâre.

În altă zi, poate că ar fi găsit spatele porții, dar miercuri, el l-a servit pe Messi pentru al doilea său gol cu o tăietură inteligentă. Ca întotdeauna, nu s-a ferit de îndatoririle defensive, făcând un număr impresionant de 8 recuperări, care reprezintă maximul meciului.

Lionel Messi: 9/10

O prestație aproape perfectă a lui Messi. Arătând mult mai determinat, Messi a deschis jocul cu măiestrie în faza premergătoare golului lui Pedri. El a produs apoi două finalizări strălucitoare pentru a obține o dublă. Într-o altă zi, căpitanul Barcelonei ar fi putut sărbători chiar un hat-trick, cu două dintre șuturile sale care au lovit lemnul. Cu toate acestea, Messi a cedat mingea pentru al doilea gol al lui Bilbao, în singura sa scăpare din această seară.

2 – Lionel Messi 🇦🇷 a devenit primul jucător de la @FCBarcelona care înscrie o dublă pe noul San Mamés în @LaLigaEN – precedentul jucător care a marcat două goluri într-un meci de LaLiga în deplasare pentru club împotriva lui Athletic Club a fost Javier Saviola 🇦🇷 în aprilie 2002, pe vechiul San Mamés. Sfințit. pic.twitter.com/gaS429I0xw

Ousmane Dembele: 7/10

Încă o apariție impresionantă a lui Dembele, în ciuda faptului că nu a marcat un gol și nici nu a oferit o pasă de gol. Cu toate acestea, Dembele a furnizat o injecție de energie atât de necesară în ultima treime, aducând ceva diferit față de ceilalți din jurul său. Francezul i-a atacat pe apărătorii lui Bilbao de fiecare dată când a avut ocazia și a creat și 3 deschideri. Superb.

SUBSTANȚE

Oscar Mingueza: N/A

Intrat pentru Dest cu 15 minute înainte de final, Mingueza a fost în mare parte solid în faza finală a jocului.

Martin Braithwaite: N/A

Braithwaite l-a înlocuit pe Dembele în minutul 75 și a presat eficient mai sus pe teren, dar nu a jucat suficient pentru a justifica un rating.