Rusko se blíží k dokončení arktické vojenské základny na Alexandřině zemi pro 150 vojáků

21.10.2015

Rusko je podle svých představitelů blízko dokončení stálého vojenského komplexu na severním ostrově Alexandřina země. Základna může „pohodlně“ ubytovat 150 vojáků s dostatkem zásob na 18 měsíců.

Komplex „Arktický trojlístek“, který se nachází na 80. rovnoběžce severní šířky, byl vybudován za použití nejnovějších technologií, které zabraňují energetickým ztrátám, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany.

Stavební týmy podle úředníků vydláždily silnice na odlehlém ostrově a hlavní budova je hotova z 97 procent.

Po dokončení by základna umožnila „pohodlné ubytování a plnění vojenských povinností pro skupinu 150 osob“, uvedlo ministerstvo na svých internetových stránkách.

Vojáci by se mohli pohybovat mezi jednotlivými částmi základny, aniž by museli vycházet ven a čelit extrémním mrazům. Zimní teploty v oblasti klesají až k minus 47 stupňům Celsia (-57 stupňů Fahrenheita).

Armáda také vybudovala na Alexandřině zemi čerpací stanici, která by přečerpávala palivo z cisteren a předávala ho do areálu.

Základna o rozloze 14 000 metrů čtverečních by měla být schopna autonomně fungovat rok a půl.

Arktické národy se hádají

Rusko na základě nedávno aktualizované námořní doktríny posílilo svou vojenskou přítomnost na dalekém severu a uvědomuje si strategický význam Arktidy a jejích přírodních zdrojů.

Začátkem letošního roku Moskva podala v OSN žalobu zahrnující rozsáhlý pás této oblasti včetně severního pólu. Podle ruských odhadů se na tomto území nachází 4,9 miliardy tun fosilních paliv. Její námořnictvo také na dalekém severu pořádá vojenská cvičení.

Rusko již vybudovalo základnu podobnou „arktickému trojúhelníku“ na 75. rovnoběžce ve Východosibiřském moři.