Student UCLA, který natočil video proti Asiatům, měl zřejmě další plány

Student UCLA, jehož video proti Asiatům nasbíralo miliony zhlédnutí na internetu a vyvolalo intenzivní reakce, měl zřejmě ambice vytvářet podobná videa jako součást blogu.

Krátce poté, co Japonsko v pátek zpustošilo zemětřesení a tsunami, zveřejnila dvacetiletá Alexandra Wallaceová na serveru YouTube tříminutové video, v němž se vysmívala asijským jazykům a vyjadřovala svou nelibost nad tím, že asijští studenti v knihovně hlasitě hovoří mobilními telefony, včetně těch, kteří po smrtící tsunami volají do Japonska, aby zkontrolovali své příbuzné.

Po ohlasech se Wallaceová v pondělí omluvila a uvedla, že „nedokáže vysvětlit, co mě vedlo k tomu, abych k tomuto tématu přistupovala tak, jak jsem to udělala“.

Podle všeho však původní video nemělo být jednorázovým hitem.

„Moje dcera si chce založit blog,“ napsal Wallaceův otec na své stránce na Facebooku.

John Wallace, maloobchodní developer z oblasti Sacramenta, napsal v pátek v 11:17: „Žádá o návrhy domén pro ‚Asiaty na mobilech v knihovně! Zatímco píšu, natáčí videa.“

John Wallace také 3. března napsal, že jeho dcera byla vybrána mezi diváky reunion show „Jersey Shore“ na MTV.

Otec ani dcera na četné pokusy The Bee o komentář nereagovali.

Wallace v roce 2008 absolvoval střední školu Bella Vista High School ve Fair Oaks, uvedl mluvčí San Juan Unified Trent Allen.

V době, kdy Wallace video s tirádou stáhl, se již stalo virálním – bylo zveřejněno na bezpočtu facebookových profilů, osobních blogů a stránek YouTube.

Wallaceová v neděli zavolala policii UCLA a oznámila, že jí stovky rozzlobených lidí zanechaly telefonické a e-mailové vzkazy, že je její tiráda urazila, uvedl mluvčí kampusu Phil Hampton.

Většina z nich byla spíše obtěžující než výhružná,“ řekl Hampton. „Policie kampusu však z opatrnosti prošetřuje malý počet z nich, aby zjistila, zda nedošlo ke spáchání trestného činu.“

Podrobnosti výhrůžek nechtěl upřesnit.

Někteří studenti a absolventi UCLA vyzvali, aby byl Wallace vyloučen. Vedení kampusu zvažuje, zda video opravňuje k disciplinárním opatřením.

„Je to rovnováha mezi zcela jasnými otázkami svobody projevu a otázkami kodexu chování,“ řekl Hampton.

Na Facebooku byly vytvořeny falešné stránky a parodická videa a na několika internetových stránkách byla zveřejněna její adresa a telefonní číslo ve Fair Oaks.

Situace Wallaceové může sloužit jako varovný příklad pro lidi, pokud jde o zveřejňování materiálů na internetu, řekl Jesse Drew, ředitel Technokulturních studií na Kalifornské univerzitě v Davisu.

„Jakmile je to jednou venku, nemůžete to zastavit,“ řekl Drew. „Nemáte žádnou možnost, jak to stáhnout zpět. Je to zcela mimo vaši kontrolu. Dokonce i studenti, kteří si myslí, že se v těchto věcech docela vyznají, neuvažují o tom, jaký to má dopad.“

Drew řekl, že bezprostřední zpětná reakce není to jediné, čeho se Wallace bude muset obávat.

„Tyto věci mohou zůstat venku velmi dlouho a strašit vás velmi dlouho,“ řekl Drew. „Stále častěji se stává, že pokud si o vás lidé chtějí udělat charakterovou referenci, je běžné, že zadají vaše jméno do vyhledávače a právě tyto věci najdou.“