Věda ví, že potřebujete žít i mimo práci. Takhle to uděláte.

April28, 20176 min read
Opions expressed by Entrepreneur contributors are their own.

Jestliže jste jako většina zaměstnaných Američanů, většinu dne – téměř 9 hodin – strávíte v práci. Pokud jste jako většina podnikatelů (včetně mě), přidejte k tomuto číslu tři až čtyři hodiny.

To vám nezbývá mnoho času na společenský život, pobyt s rodinou nebo pokrok v koníčku či vášnivém projektu, na odpočinek a relaxaci nebo na práci na svém koníčku. A co hůř? Američané odkládají odchod do důchodu tím, že pokračují v práci až do svých sedmdesáti a osmdesáti let.

Je to proto, že jsme workoholici? Ne tak docela.

Na rozdíl od většiny zemí světa neklademe důraz na to, abychom měli nebo tvořili život mimo své zaměstnání. Svoji roli sice hrají faktory, jako je minimální mzda a příliš malá rezerva na důchod, ale nemáme zákony zaručující dovolenou nebo otcovskou/mateřskou dovolenou. Zaměstnavatelé odrazují od delších poledních přestávek a opravdu nechtějí, aby se zaměstnanci odpojili od sítě.

To je velký problém. Přepracovaní zaměstnanci jsou méně produktivní, náchylnější k vyhoření a méně loajální k organizaci. Navíc výzkumy zjistily, že nejspokojenější zaměstnanci jsou ti, kteří mají život i mimo kancelář.

Související:

Proč si musíte pořídit život (mimo práci).

Už si to uvědomme. Ať už jste podnikatel, člověk na volné noze, nebo pracujete od devíti do pěti, práce bude přicházet a odcházet kvůli neúspěchu podnikání, ztrátě klientů nebo proto, že jste přerostli svou současnou pozici. Pokud vaše identita a štěstí závisí na vaší práci, co se stane, když náhle zmizí? Co se stane, když skončíte u nového toxického šéfa?“

„Když vás definuje vaše práce, váš svět se velmi zúží. Myšlenky na práci a výzvy, kterým čelíte, máte neustále na mysli bez ohledu na to, co děláte nebo s kým jste,“ píše Ray Williams, autor knihy Eye of the Storm:

„Nenápadně začnete hodnotit lidi, činnosti a vztahy pouze na základě toho, jak mohou pomoci vaší kariéře. A důsledně stahujete svůj čas, talent a energii z jiných oblastí svého života, abyste se mohli více věnovat své práci, což vás mimo kancelář zanechává emocionálně prázdné. Když vás vaše práce definuje, vše, co se v práci děje, se zdá být osobní,“ dodává Williams.

Dlouhá pracovní doba může poškodit vaše vztahy. Jedna britská studie zjistila, že špatná rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je třetí největší zátěží pro vztahy. To je pochopitelné. Pokud neustále pracujete, nechává to na vašem partnerovi odpovědnost za věci, jako jsou domácí práce a péče o děti. Nemáte dostatek kvalitního času pro vás dva.

Přepracovanost má vážné zdravotní důsledky, včetně špatného spánku, rizika depresí a zvýšeného rizika srdečních onemocnění.

To možná workoholiky překvapí, ale život mimo práci vám pomůže být úspěšnější a produktivnější v profesním životě. Odpočinek od práce snižuje stres, vyčistí vám hlavu a dodá energii. Trávení času s lidmi, cestování a učení se něčemu novému vám může pomoci vnést do vaší práce nové pohledy, podpořit vaši kreativitu a rozvíjet nové dovednosti.

Související:

Podnikání v oboru: Tajemství zvýšené produktivity:

Možná si říkáte: „Chápu to. Je důležité mít i mimopracovní život, ale to pro mě prostě není možné“. Je to možné, pokud se budete řídit těmito radami:

Nastavte si hranice na základě svých priorit.

Některé dny musíte pracovat dlouho, ale musíte si stanovit jasné hranice, aby se to nestalo každý den. Nedělejte si nové závazky, když už máte plný talíř. Neplánujte si schůzku na odpoledne, kdy víte, že musíte být venku kvůli osobním povinnostem. Nepřijímejte dobrovolně nový úkol, pokud musíte navštívit míčový zápas dětí.

Související:

Nemůžete si stanovit své hranice, pokud o nich nikdo neví. Pokud se chystáte na dovolenou, dejte to svým klientům vědět hned. Pokud musíte odejít do půl šesté, informujte o tom ráno své kolegy a nadřízeného, aby vám na poslední chvíli nepředhazovali žádné úkoly.

Související: Přestaňte se snažit být dokonalí.

Nic není dokonalé. Dělejte, co umíte, a jděte dál. To se snáze řekne, než udělá, ale musíte to udělat. Místo dokonalosti to dělám, jak nejlépe umím, a pak to po několika týdnech přehodnotím, až budu mít data, která mi řeknou, jestli je to dokonalé!“

Související: Pokud chcete uspět, tohle je 5 věcí, které musíte dělat jinak

Odpojte se

Vypněte telefon při večeři, venku s přáteli a když jdete spát. Pokud to neuděláte, práce vás bude stále rozptylovat od užívání si okamžiku. Rád mám každý večer 18-20 hodin jako čas bez rozptylování, abych mohl trávit čas s rodinou. Naučte se odpojit se od sítě.

Související:

Naučte se odpojit se od sítě:

Cvičení a meditace.

Oboje nás udržuje duševně i fyzicky zdravé, snižuje stres a pomáhá nám spát. Jste zaneprázdnění, ale můžete si najít pět nebo deset minut na meditaci nebo cvičení denně. Já chodím denně na procházky, abych si pročistil mysl a přišel na nové myšlenky.

Související:

Vyrazte na procházku: Chcete porazit stres, úzkost a obavy? Cvičte, hodně děkujte a používejte aplikaci Calm.

Omezte rozptylování.

Snižte počet rozptylování během pracovní doby. Vypněte upozornění na e-maily a sociální sítě. Na telefonní hovory a e-maily odpovídejte po dávkách. Nekláboste s kolegy. Čím dříve skončíte s prací, tím dříve budete mít pro daný den hotovo.

Související: Zjednodušení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem pomocí těchto 4 kroků

Automatizujte a delegujte.

Automatizujte opakující se procesy, jako jsou aktualizace sociálních médií a opakující se faktury. Pokud podnikáte, zvažte zadání úkolů, jako je účetnictví nebo psaní příspěvků na blog, externistům, abyste snížili svou každodenní pracovní zátěž.

Související:

Život mimo práci je nezbytný k tomu, abyste se stali šťastnějším, produktivnějším a úspěšnějším člověkem. Začněte v malém a začněte stoupat vzhůru pomalým, vytrvalým tempem, místo abyste se do toho pustili najednou.

Přeji vám úžasný život mimo práci!