Záhada cizího chrliče na vrcholu starobylého skotského kostela je vyřešena

„Cizí“ chrlič vytesaný na exteriéru skotského opatství z 12. století vyvolává vlny na sociálních sítích.

Předpokládá se, že opatství Paisley Abbey z 12. století bylo založeno jako svaté místo v 7. století svatým Mirinem (nebo svatým Mirrenem) a je skotským farním kostelem skotské církve, který se nachází na východním břehu řeky White Cart Water v centru města Paisley v hrabství Renfrewshire, asi 12 mil (19 km) západně od Glasgow.

Chrlič vytesaný vysoko na střeše opatství vyvolává vlny na sociálních sítích, protože zrcadlí xenomorfa z filmu Vetřelec z roku 1979, a podle Glasgow Live se fotografie šíří na Facebooku a Twitteru.

Vnější strana opatství Paisley ve Skotsku, kde je vidět chrlič Vetřelce. (Lairich Rig / CC BY-SA 2.0)

Vnější strana opatství Paisley Abbey ve Skotsku, kde je vidět mimozemský chrlič. (Lairich Rig / CC BY-SA 2.0 )

Natažený pro ochranu

Architektonicky jsou chrliče kamenickými nástroji, pečlivě vytesanými chrliči, které mají za úkol odvádět vodu z boků budov, a bránit tak dešťové vodě v erozi zdiva a jeho spojovací malty. Středověcí architekti někdy vytvářeli řady „grotesků“ s vodními žlábky vyříznutými v hřbetech chrličů a důvod, proč tato fantastická stvoření často vypadají „roztahaně“, spočívá v tom, že čím delší byl chrlič, tím dále byla dešťová voda odváděna od zdí.

Duchovním uplatněním chrliče však bylo především znázornění zla prostřednictvím podoby trýznivě vyhlížejícího tvora. Sám o sobě věřil, že zastrašuje zlé duchy a chrání ty, které střeží v kostele. Chrlič z opatství Paisley Alien má však zcela jiný příběh. Než si začnete myslet, že měl možná pravdu Giorgio A. Tsoukalos z pořadu History Channel Ancient Aliens, a začnete si myslet, že kameník z 12. století možná cestoval v čase dopředu, shlédl film a skočil zase zpátky, odpověď je mnohem jednodušší.

V opatství Paisley byl v 90. letech 20. století spatřen mimozemšťan

Reverend Alan Birss řekl zpravodajskému serveru BBC News, že během rekonstrukce opatství na počátku 90. let 20. století bylo vyměněno 12 středověkých chrličů, které byly na opatství stovky let, a domnívá se, že jeden z kameníků se musel „trochu pobavit“. Z původních chrličů dnes před opatstvím zůstal jen jeden, který demonstruje, jak mohly vypadat původně, než se jich ujali cizinci. V interiéru budovy jsou také středověké grotesky.

12 chrličů opatství Paisley bylo nahrazeno v roce 1991. Sada obsahuje chrliče

12 chrličů z opatství Paisley bylo vyměněno v roce 1991. Sada obsahuje chrliče „see no evil“, „speak no evil“, „hear no evil“ a chrliče mimozemšťanů. Colin / CC BY-SA 3.0

Pan Birss uvedl, že na vytvoření nových chrličů byl v době, kdy byl film „poměrně nový“, najat kameník z jedné edinburské firmy, ale myslí si, že kameník nekopíroval mimozemšťana z filmu záměrně a šlo jen o „koncept mimozemšťana“. Pan Birss také uvedl, že internetové vyhledávání ukázalo, že na podobnost někdo upozornil již v roce 1997.

Od mimozemských chrličů ke stokám plným pokladů

Kromě vyřezávaného mimozemšťana na střeše opatství Paisley, který přitahuje pozornost, byla počátkem 90. let 20. století znovu objevena mimořádně kvalitně provedená klenutá stoka ze 13. století vedoucí z opatství do řeky White Cart. Podle dokumentu Historic Environment Scotland nazvaného Paisley Abbey , měří odtok nejméně 90 metrů na délku (295 stop), až 2 metry na šířku (6,5 stopy) a až 2,2 m na výšku (7 stop) a než se k němu archeologové dostali, museli odčerpat vodu.

Na stěnách starověké stoky jsou stopy po kamenících a bylo v ní nalezeno mnoho předmětů, z nichž některé jsou nyní vystaveny v opatství, včetně: břidlice popsané notovým zápisem, která je nejstarším příkladem polyfonní hudby nalezeným ve Skotsku. Podle knihy Kennetha Elliota z roku 2000 Musical Slates: Paisley Abbey Fragments, se ve stoce nacházely také importované plátěné pečeti, komorní hrnce z 15. století, pinzety a vyřezávané kostěné rukojeti. Pokud chcete, můžete se na YouTube podívat na virtuální prohlídku stoky.

  • The Wallace Sword: Was it truly Wielded by the Famous Scottish ‚Braveheart‘?
  • Největší historické filmové omyly všech dob
  • Nevyprávěný skutečný příběh Roberta Bruce, krále psance, má být hitem Netflixu

Paisley Abbey je muzeem filmů

Paisley Abbey Drain je označeno organizací Historic Environment Scotland jako Scheduled Ancient Monument a jak by také mohlo být úžasné, možná historicky nejvýznamnějším prvkem opatství je hrobka v chóru obsahující ženskou podobiznu, o níž se všeobecně věří, že je to Marjorie Bruce , matka Roberta II. Naproti Marjorie Bruce leží hrobky Roberta III. skotského a Simona fitz Alana a navíc je opatství Paisley také pohřebištěm všech šesti nejvyšších správců Skotska a manželek Roberta II. a krále Roberta III.

Socha Marjorie Bruceové na její hrobce v opatství Paisley, kde je k vidění chrlič cizích zvířat. (Stephencdickson / CC BY-SA 4.0)

Socha Marjorie Bruceové na její hrobce v opatství Paisley, kde je vidět cizí chrlič. (Stephencdickson / CC BY-SA 4.0 )

Těm návštěvníkům Skotska, kteří se vydají po stopách dalšího trháku 90. let, Statečného srdce , článek v Glasgow Live připomíná, že opatství Paisley je spojeno s legendárním Williamem Wallacem , a že se můžete dozvědět více, když se v úterý a ve čtvrtek ve 14 hodin zúčastníte komentovaných prohlídek v opatství.