Zkoumání vesmíru . Návrhy mimozemského života . Kvíz o Marsu | PBS

Pátrání po mimozemšťanech - je tam ještě někdo?
Designy mimozemského života

Kvíz o Marsu

.

Mars dnes
Mars dnes

Fakty: Před zahájením kosmického výzkumu byl Mars považován za nejlepšího kandidáta na ukrývání mimozemského života. Nyní však víme, že povrch Marsu je mrazivý, suchý a větrný a s atmosférou nehostinnou pro život, jak ho známe. Pokud vědci objeví na Marsu život, mohl by být v podobě, o které dosud neuvažovali, například v ledu na pólech nebo v nepatrných stopách vody, která může někde na planetě stále existovat.

Umělecká koncepce: Mnozí vědci se domnívají, že kanály a rýhy na povrchu Marsu mohly být způsobeny vodou, která na planetě kdysi existovala. Hagen se rozhodl představit si, co mohlo na Marsu existovat před 3,8 miliardami let, tedy v době, kdy se vědci domnívají, že Mars a Země měly paralelní evoluční vývoj, včetně prvků potřebných k udržení života: husté atmosféry, hojnosti tekuté vody a teplot nad bodem mrazu.

Mars tehdy
Jak mohl Mars vypadat před 3,8 miliardami let.

Ačkoli současné poznatky naznačují, že teplé a vlhké období Marsu bylo příliš krátké na to, aby se v něm vyvinul složitý život, je zajímavé spekulovat o tom, co se mohlo vyvinout v trvale obyvatelných nikách. Hagen si představoval, že ekologie rostlin a živočichů na Marsu se vyvinula v oceánech a na vlhkých okrajích pevniny a že základem řetězce života na Marsu byla fotosyntéza.

Podle Hagenovy vize se dařilo různým druhům zooplanktonu, které poskytovaly potravu větším a složitějším druhům. Jako první se objevily houby s velmi jednoduchými typy buněk, následované marťanskými metazoi, které jsou podobné pozemským medúzám a sasankám. V tomto pomyslném scénáři se vyvíjeli tvorové, kteří plavali v hlubokých podpovrchových řekách a jezerech, kde se tekutá voda udržovala díky geotermálnímu teplu ještě dlouho poté, co zmizela z povrchu.

Uhádnete?