Griezmann: Nu mă voi tunde chiar dacă Barcelona îmi va cere să o fac

Antoine Griezmann spune că va refuza să se tundă chiar dacă Barcelona îi va cere să își schimbe părul.

Griezmann, în vârstă de 29 de ani, a purtat părul lung în cea mai mare parte a carierei sale și a continuat să își lase părul să crească de când s-a mutat la Barcelona de la Atletico în vara anului 2019.

Griezmann s-a luptat să își mențină consistența în timpul petrecut pe Camp Nou și a primit critici din partea fanilor Barcelonei, care s-au extins adesea și în afara terenului.

De multe ori, fanii lui Barca au dat vina pe părul lung al internaționalului francez pentru performanțele sale slabe, dar Griezmann a promis că nu-și va tăia părul, chiar dacă clubul însuși i-ar cere acest lucru.

Articolul continuă mai jos

Atacantul a recunoscut, de asemenea, că s-a săturat de comentariile pline de ură la adresa sa din partea suporterilor.

„Îmi voi păstra părul lung, chiar dacă îmi vor cere să îl tai. Copiii mei și soția mea vor să îl păstrez”, a declarat Griezmann pentru Jorge Valdano în ultima ediție a emisiunii Universo Valdano .

„De la sosirea mea la Barcelona, nu am mai vorbit. Am spus atunci că vreau să vorbesc doar pe teren, nu și în public.

„Am suportat multe comentarii diferite, iar acum am spus că e suficient. Este timpul să îndrept lucrurile.”

Griezmann a marcat două goluri și a oferit o pasă de gol în opt meciuri din La Liga până acum în acest sezon.

Consumul său de conversie a marilor ocazii (50%) este la cel mai ridicat nivel din 2017-18, când a fost de 59,3% și a marcat 19 goluri în campionat pentru Atletico Madrid.

Show Player

Cu toate acestea, implicarea sa la Barca în comparație cu Atletico este în scădere. Doar o singură dată în cele cinci sezoane petrecute la Atletico – în 2014-15 – a avut mai puține pase reușite la 90 de minute decât până acum în acest sezon (28,4). Cele 43,4 atingeri ale sale la 90 de minute din această campanie sunt mai mici decât cele pe care le-a avut în oricare dintre sezoanele sale la Atletico.

Griezmann și-a creat, de asemenea, doar 0,7 ocazii la 90 de minute în La Liga în 2020-21, și nu o singură dată a avut o cifră mai mică la Atletico.

Venind după o înfrângere cu 1-0 la Atletico, Barcelona vizitează marți Dinamo Kiev în Liga Campionilor.