Šéf posádky vítězů šampionátu Barry Dodson zemřel ve věku 64 let

SOUvisející:

Barry Dodson, důvtipný šéf posádky, který dovedl člena Síně slávy NASCAR Rustyho Wallace k jeho jedinému prvenství v premiérové sérii v roce 1989, ve středu zemřel. Bylo mu 64 let.

Dodson pracoval s několika nejlepšími jezdci tohoto sportu a má na svém kontě 19 vítězství v dnešní sérii Monster Energy NASCAR Cup. Kromě Wallace působil Dodson také jako šéf posádky Tima Richmonda a člena Síně slávy Darrella Waltripa.

John Dodson potvrdil bratrovo úmrtí prostřednictvím prohlášení rodiny: „Barryho odchod nás všechny zanechává s těžkým srdcem. Zanechal stopu v dějinách NASCAR a sloužil tomuto sportu s vášní, které se jen málokdo vyrovná. Milovali jsme ho a chybí nám.“

Trent Owens, nevlastní syn Barryho Dodsona a šéf posádky vozu JTG Daugherty Racing č. 37, rovněž vyjádřil soustrast prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Wallace také na Twitteru nabídl vlastní vzpomínku.

NASCAR ve středu vydal prohlášení, v němž vzdal hold legendárnímu šéfovi posádky: „Talent Barryho Dodsona jako šéfa posádky byl zřejmý, vyhrál šampionát v roce 1989 a řadu závodů během kariéry, která trvala část tří desetiletí na nejvyšší úrovni sportu,“ uvádí se v prohlášení NASCAR. „Jeho mimořádným schopnostem u závodního vozu konkurovala pouze jeho vášeň pro sport a vytrvalost tváří v tvář nepřízni osudu. NASCAR vyjadřuje soustrast rodině a přátelům Barryho Dodsona. Bude nám chybět.“

Po letech služby jako člen posádky byl Barry Dodson najat majitelem vozu Raymondem Beadlem na své první místo šéfa posádky v nejvyšší divizi NASCAR. Po jedné sezóně s Richmondem za volantem Pontiacu č. 27 týmu Blue Max Racing se Dodson spojil s Wallacem na úspěšných pět sezón, které vynesly jezdce, tým i šéfa posádky mezi elitu závodů sériových vozů.

Když Dodson zajišťoval dvojí službu šéfa posádky a servis nad stěnou, Wallace vyhrál v každém z jejich společných let několik závodů. Jejich titulové tažení bylo podtrženo šesti vítězstvími a čtyřmi pole position. Předloni Wallace s Dodsonem také dosáhli půl tuctu vítězství, ale k dalšímu titulu jim chyběl jen kousek; ve strhujícím závěru sezony vyhráli čtyři ze šesti závodů, ale skončili těsně druzí za Billem Elliottem.

Dodsonův život byl také poznamenán tragédií. Jeho dvě dospívající děti – sedmnáctiletý syn Trey a šestnáctiletá dcera Tia – zahynuly jako spolujezdci při autonehodě jednoho vozu v listopadu 1994 v Jižní Karolíně.

Starší Dodson se stáhl ze záře reflektorů, aby truchlil, ale následující rok dosáhl s jezdcem Kylem Pettym emotivního vítězství na Dover International Speedway. Petty se vyhnul havárii 19 vozů ve 3. kole a dominoval, když vedl 271 z 500 kol. Bylo to Pettyho první vítězství po dvou letech, poslední vítězství v Monster Energy Series pro něj i Dodsona.

Dodson věnoval triumf – který přišel den po jeho 42. narozeninách – svým dětem. „Cítil jsem, že kdybychom letos nemohli vyhrát závod pro mé děti, víte, možná bych udělal něco jiného,“ řekl Dodson novinářům. „Věděl jsem, že to dokážeme, cítil jsem, že to dokážeme, a světe div se, dokázali jsme to.“

Dodson také dosáhl s majitelem týmu Jimem Smithem a jezdcem Mikem Blissem v letech 1995-98 šesti vítězství v seriálu NASCAR Camping World Truck Series. Později byl najat jako generální manažer, když Wallace založil svůj vlastní tým v dnešní sérii NASCAR Xfinity Series.