Vítězové a poražení v žebříčku AP College Football Top 25 ve 4. týdnu

Čtvrtý týden fotbalové sezóny 2020 přinesl nejen návrat SEC, ale také spoustu chaosu.

V sobotu vládly neúspěchy, když jak třetí Oklahoma, tak šestá LSU podlehly nezařazeným týmům. Tato překvapení měla za následek několik dramatických posunů v žebříčku AP Top 25, v jehož čele stále figurují Clemson a Alabama.

Ano, seznam vítězů a poražených má tendenci odrážet doslova výsledky víkendu. Zklamání z vítězství však může mít za následek i pokles – zejména u týmů, které nepatří do velmocenských konferencí.

A protože se do žebříčku AP Top 25 mohly dostat i týmy z Big Ten, Pac-12, Mountain West a MAC, jejich návraty vyvolaly další změny.

Butch Dill/Associated Press

Kentucky se v prvním poločase důsledně pohybovalo s míčem, ale skórovalo pouze v úvodu. Všechny ostatní tři útoky se dostaly na 39 yardů nebo lépe, ale tresty, negativní hry, nepovedený čtvrtý down a zachycení na brankové čáře je zhatily.

Promarněné šance stály „kočky“ hodně.

Obrana Auburnu hrála po přestávce mnohem lépe a obnovení fumble a nepovedený falešný punt UK ve čtvrté čtvrtině změnily vývoj zápasu. Vedení Tigers rychle poskočilo z 15:13 na 29:13 a útok Kentucky neměl na tento deficit odpověď.

Divoké kočky mají šanci vrátit se příští víkend vítězstvím nad Ole Miss, ale vypadly z Top 25.

Vítěz: Big Ten a Oregon

Michael Conroy/Associated Press

Jednou z hlavních změn je, že AP umožnila hlasujícím zohlednit všechny týmy, které mají v této sezoně hrát.

Díky tomu se do Top 25 tento týden dostalo pět programů z Big Ten a Pac-12. Na čele této skupiny je Ohio State na 6. místě a Penn State doplnil nejnovější Top 10.

• Ohio State (6)
  • Penn State (10)
  • Oregon (14)
  • Wisconsin (19)
  • Michigan (23)

Těmto programům se budeme věnovat později, vzhledem k tomu, že do začátků těchto konferencí zbývá přibližně měsíc. Nicméně oba jsou tento týden pozoruhodné a vlivné.

Prohráli: Oklahoma Sooners

Sue Ogrocki/Associated Press

Ještě necelé tři minuty před koncem třetí čtvrtiny vedla Oklahoma na hřišti Kansas State pohodlně 35:14.

Ale pak se útok zhroutil. A ani obrana OU příliš nepomohla.

Následujících pět útoků Oklahomy zahrnovalo 20 her a pouhých 50 yardů, což vyústilo ve tři body a dva obraty. K-State mezitím zaznamenal tři touchdowny v řadě a Blake Lynch kopl gól z 50 yardů, který nakonec zajistil Wildcats vítězství 38:35.

„Je to záležitost výsledků a my jsme selhali,“ řekl obranný koordinátor Sooners Alex Grinch podle Ryana Abera z The Oklahoman.

Oklahoma klesla na 1-1 v sezóně a propadla se o 15 pozic ze třetího na 18. místo – což je její nejnižší umístění v AP od roku 2016.

Vítěz: Miami Hurricanes

The U is not back.

Ale je téměř nemožné nebýt ohromen ‚Canes, kteří se zlepšili na 3-0 demolicí 52-10 rivala Florida State. Ještě nikdy v této rivalitě žádný z týmů nepřekonal hranici 50 bodů a bylo to druhé největší vítězství Miami.

Hvězdný quarterback D’Eriq King hodil 267 yardů a dva touchdowny, k tomu přidal 65 yardů za běhu. Cam’Ron Harris a Donald Chaney Jr. skórovali dvakrát po zemi a Miami skončilo s celkovým počtem 14 z 22 na třetím a čtvrtém downu. Obrana udržela FSU na pouhých 4,5 yardů na hru a zachytila tři přihrávky.

Miami poskočilo z 12. místa na národní úrovni na osmé a přeskočilo Oklahomu, LSU, Texas, Texas A&M a Severní Karolínu. (Ohio State vstoupilo do ankety na 6. místě.)

Po volném víkendu příští sobotu ‚Canes pojedou do nejlépe umístěného Clemsonu. A my se dozvíme, jestli je The U skutečně zpátky.

Prohra: Pitt Panthers

Keith Srakocic/Associated Press

Zatímco většina pozornosti ACC se soustředí na Clemson, Notre Dame a Miami, Pitt v tichosti předvedl skvělý start do roku 2020.

Po vyřazení Austin Peay a silném defenzivním výkonu, kterým porazil Syracuse, Panthers převálcovali 24. Louisville 23:20. Povolili jen 223 yardů, vynutili si tři obraty a omezili Cardinals na 2 ze 13 třetích a čtvrtých downů.

„Vím, že ocelová opona je Pittsburgh Steelers, ale dnes dominantní vepředu,“ řekl novinářům trenér Pittu Pat Narduzzi.

Jelikož se do ankety vrátily programy Big Ten a Pac-12, 3-0 Pitt klesl z 21. na 24. místo.

Vítěz:

Ahoj, Mississippi State Bulldogs

Gerald Herbert/Associated Press

No, ahoj, Mississippi State.

Buldoci vstoupili do sezony bez umístění a s relativně malými očekáváními, ale při debutu Mikea Leache šokovali triumfem 44:34 na LSU. K. J. Costello, který přestoupil ze Stanfordu, vypálil na přestavěnou obranu LSU 623 yardů a pět touchdownů, přičemž trefil tři terče po více než 120 yardech.

„Nemohli jsme se těch kluků držet,“ řekl poté novinářům trenér LSU Ed Orgeron. Velká pochvala od úřadujících národních šampionů, že?“

Mississippi State také předvedla slušný obranný výkon, když zaznamenala sedm sacků, které pomohly odčinit čtyři obraty v útoku. Navíc tento celek propustil jen 125 yardů při 31 pokusech o útoky, které se neodehrávaly v sacku.

Poté, co se v roce 2019 nikomu nepodařilo proniknout do Top 25, je návrat do ankety AP na 16. místo dalším důvodem k oslavám ve Starkville.

Prohrál: Louisiana Ragin‘ Cajuns

John Amis/Associated Press

Louisiana klesla z 19. místa kvůli dvěma faktorům.

Na hřišti Ragin‘ Cajuns nyní sotva přežili dva soupeře ze Sun Beltu, protože rozrušili Iowa State. Minulý týden podlehli v prodloužení Georgii State 34:31 a v sobotu díky 53-yardovému gólu v nastaveném čase přiklepli Georgii Southern 20:18.

Vzhledem k nejistým výkonům v poslední době by Louisiana pravděpodobně stejně nedostala tolik hlasů. Podobně jako v případě Pittu ji však stál návrat týmů z Big Ten a Pac-12.

Po několika týdnech v anketě jsou Ragin‘ Cajuns opět bez umístění. Alespoň mají skóre 3:0!