~ THE POOL BUTLER BLOG DETAILY ~

Atlanta je známá svými stromy. Jsme požehnáni, že žijeme v jednom z nejhustěji zalesněných velkých amerických měst. Se všemi těmi stromy však přicházejí i miliony listů. A v tomto ročním období všechno to listí ze stromů opadává. Zaplní naše dvory, příjezdové cesty a chodníky. Na trávnících se tvoří obrovské hromady a plní jeden pytel za druhým. Náporu padající vegetace tak samozřejmě nejsou ušetřeny ani naše bazény. Pokud máte pevný zimní kryt bazénu, téměř jistě se na něm nachází značná vrstva listí. Aby toho nebylo málo, podzimní déšť znamená na vašem krytu kaluže nebo dokonce jednu velkou louži vody. Kombinace listí a vody se může jevit jako výzva k odstranění. Odstraňování listí a vody ze zimního krytu bazénu je však důležitou součástí zimní údržby bazénu.

Důležitost odstraňování listí a vody ze zimního krytu bazénu

Může se to zdát jako zbytečná povinnost. Koneckonců smyslem zimního krytu bazénu je udržet nečistoty mimo bazén. Pokud stačí z krytu bazénu odstranit vodu a listí, proč se na kryt nevykašlat úplně? Stejně snadno byste mohli odstranit listí z bazénu přímo.

Odklízení zimního krytu bazénu je však stále jednodušší a přínosnější než nemít žádný kryt. Uvidíme, že odklizení krytu bazénu není ve skutečnosti tak těžké. Zabere to sice trochu času, ale stačí to udělat jen občas. Pokud byste nechali bazén nezakrytý, museli byste ho čistit každý druhý den, stejně jako během hlavní plavecké sezóny. Používání bazénového krytu vám tedy může ušetřit mnoho hodin náročného stírání, kartáčování a vysávání.

Přesto se může zdát lákavé nechat vodu a listí na krytu jen tak, dokud nebude na jaře čas bazén znovu otevřít. Pak se můžete před otevřením bazénu postarat o všechen nepořádek najednou a mít to za sebou. To by byl také špatný nápad. Zaprvé by to byla obrovská práce po zimě plné zanedbávání. Ale hlavně, čím více vody a nečistot se na zimním krytu bazénu nahromadí, tím méně je účinný. Příliš velké nahromadění vody by mohlo kryt skutečně poškodit.

Druhým problémem při nechávání nahromaděné vody je, že voda je klamně těžká. I několik centimetrů vody po celé ploše bazénu se může sečíst. Jeden centimetr stojaté vody na malém obytném bazénu o rozměrech pouhých 10’x20′ představuje téměř 125 galonů. To je více než 1 000 kilogramů vody.

Odstraňování listí a vody z krytu zimního bazénu

Odstraňování listí a vody z krytu zimního bazénu

Nejprve odstraňte listí a velké nečistoty

Pokud by byl kryt vašeho bazénu zcela suchý a pokrytý pouze listím, bylo by jeho odstranění docela snadné. Můžete použít kartáč, hrábě na bazénový kryt (speciálně vyrobené tak, aby nepoškodily bazénový kryt) nebo dokonce foukač listí. Pojďme si však povědět o běžnější a komplikovanější situaci. Nejčastěji se na krytu bazénu vyskytuje určitá kombinace vody a nečistot. Mokré listí se z krytu bazénu odstraňuje mnohem hůře, protože má tendenci se na něj lepit. Takže první, co chcete udělat, je odstranit co nejvíce vody. Ještě předtím však musíte z vody odstranit co nejvíce velkých nečistot. Pokud je tam necháte, mohly by ucpat čerpadlo nebo vysavač.

Máte několik možností, jak vyčistit velké nečistoty z vody, která se nahromadila na krytu bazénu. Nejjednodušší metodou je vytáhnout odkalovací síť. Připevněte síť na konec teleskopické tyče a začněte sbírat listí. Je to podobné jako při skimmingu vašeho bazénu. Protože bazénový kryt skimujete méně často než nezakrytý bazén, bude v něm více listí. To vám ve skutečnosti může usnadnit práci. Stačí ponořit skimmer do kaluže vody plné listí a začít nabírat.

Pokud jste již skimmerem odstranili všechno listí, které jste mohli, nebo pokud není dostatek listí k nabírání, můžete použít hrábě na bazénový kryt. Na krycí plachtu bazénu nikdy nepoužívejte běžné zahradní hrábě. Mohlo by dojít k poškození materiálu.

Pokud jste listí posbírali, nedávejte je přímo do koše nebo pytle na zahradní odpad. Místo toho použijte plastový odpadkový koš s otvory nebo síťovaný pytel, aby mohla voda vytéct.

Odstraňování vody z krytu bazénu

Po odstranění velkých nečistot se můžete pustit do odstraňování vody. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je použít čerpadlo speciálně určené pro pevné kryty bazénů. Najdete je v každém obchodě s bazénovými potřebami. Pokud máte pevný kryt bazénu a plánujete ho nějakou dobu používat, vyplatí se do něj investovat. Slušná ponorná čerpadla na vodu z bazénového krytu jsou k dostání v ceně do 30 dolarů.

Pokud chcete zvolit levnou a mechanicky jednoduchou metodu, můžete vodu odčerpat. To funguje nejlépe, pokud je váš bazén na svahu kopce nebo na vyvýšeném místě. Klíčem ke každému sifonu je ujistit se, že konečné místo určení vody je níže, než kde voda začíná. K odčerpání vody z krytu bazénu budete potřebovat dlouhou hadici nebo kus plastové trubky. Trubku ponořte do vody tak, aby se zcela naplnila vodou, a pak jeden konec zakryjte prstem, abyste vodu udrželi uvnitř. Druhý konec umístěte do vody na krytu bazénu. V případě potřeby trubku zatěžkejte, aby byla ve vodě co nejníže. Zatímco stále držíte konec trubice, přeneste ji na místo, které je níže než kryt bazénu, a to buď z kopce, nebo po několika schodech dolů. Pusťte prst z konce trubky a sledujte, jak voda začne proudit.

Výhodou sifonu oproti obyčejnému odtoku je, že při správném provedení může voda trubkou skutečně proudit do kopce, pokud je její konec níže než začátek. Výhodou oproti čerpadlu je, že je velmi levný a nevyžaduje elektrickou energii.

Odstraňování listí z krytu zimního bazénu

Po odstranění vody se můžete pustit do odstraňování zbylého listí. Pokud můžete, nechte je trochu zaschnout. Suché listí se odstraňuje mnohem snadněji, protože se nelepí na materiál krytu jako mokré.

Dva nástroje, které je třeba použít na mokré nebo vlhké listí, jsou kartáč a hrábě. Jako kartáč můžete použít běžný bazénový kartáč. V nouzi postačí jakýkoli velký smeták s nylonovými štětinami. Pokud je kryt bazénu ponořený mírně pod bazénovou palubou, zkuste prostě všechno listí dostat na hromádku na okraji bazénu. Možná budete muset vlézt dovnitř a hromadu odstranit rukama. U bezpečnostního krytu, který je naučený a vyrovnaný s palubou, byste je měli být schopni smést rovnou. Pokud používáte hrábě, zkuste si pořídit takové, které jsou vyrobeny pro bazénové kryty. Nejsou tak drahé a chrání váš kryt, který je mnohem dražší. V nouzi můžete použít jakékoli hrábě s plastovými hroty. Čím méně ostré, tím lepší. Hlavní nebezpečí hrozí od roztržení.

Pokud je vaše listí zcela suché, můžete použít fukar na listí, který všechno listí nasměruje mimo kryt. Je to jeden z nejrychlejších a nejjednodušších způsobů, jak vyčistit kryt bazénu. Je však účinný pouze tehdy, když je listí opravdu suché.

Pomoc při čištění zimního krytu bazénu

Bazénový zřízenec nabízí celoroční servis. I když je váš bazén zavřený, jsme tu pro vás, abychom ho udržovali zdravý a bezpečný. To znamená pravidelné čištění krytu bazénu. Máme všechny nástroje a know-how a vy můžete celý proces nechat na nás. Kontaktujte nás ještě dnes, abyste se dozvěděli více informací a získali bezplatnou kalkulaci.