Félix Auger-Aliassime

JuniorsEdit

Auger-Aliassime 2015-ben

2015 februárjában Auger-Aliassime megnyerte első ITF junior egyéni címét a querétarói G3-on. Egy héttel később zsinórban második ITF junior egyéni címét és első páros címét szerezte meg a Zapopanban rendezett G4-en. 2015 augusztusának végén a College Parkban honfitársa, Denis Shapovalov felett aratott győzelmével megszerezte első G1-es junior bajnoki címét. A 2015 szeptemberében megrendezett US Openen, első junior Grand Slam-tornáján egyesben a második fordulóig jutott, párosban pedig kanadai honfitársával, Denis Shapovalovval megnyerte a bajnoki címet. 2015 októberében Auger-Aliassime honfitársaival, Denis Shapovalovval és Benjamin Sigouin-nal együtt megnyerte a junior Davis-kupa-elsőséget, a történelem során először Kanadának. 2015 decemberében az Eddie Herr International Tennis Championshipen megszerezte második G1-es egyéni címét, miután a döntőben legyőzte Alex De Minaurt. 2016 júniusában a francia nyílt teniszbajnokság juniorversenyén első Grand Slam-versenyének egyes döntőjébe jutott, ahol Geoffrey Blancaneaux-tól szenvedett vereséget három szettben, annak ellenére, hogy a bajnoki pont birtokában volt. 2016 júliusában Wimbledonban Auger-Aliassime egyesben a negyeddöntőig, párosban pedig Denis Shapovalovval a döntőig jutott. A 2016 szeptemberében megrendezett US Openen a fiúk egyéni címét Miomir Kecmanović elleni sima szettes győzelemmel nyerte meg. Párosban is döntőbe jutott kanadai társával, Benjamin Sigouin-nal.

Juniorként 79-19-es győzelem/vereség mérleggel rendelkezik egyesben.

Junior Grand Slam eredmények – egyes:

Australian Open: 3R (2016)
French Open: (2016)
US Open: Wimbledon: QF (2016)
US Open: V: 2015 márciusában a Challenger Banque Nationale de Drummondville versenyen Auger-Aliassime lett a történelem legfiatalabb játékosa, aki 14 és fél évesen bejutott egy ATP Challenger főtáblára. Ehhez legyőzte honfitársát, Jack Mingjie Lint, a korábbi világranglista-67. Chris Guccione-t és a világranglista-433. Fritz Wolmaranst. Az első körös mérkőzése előtt azonban hasizomhúzódás miatt vissza kellett vonulnia. A megszerzett pontokkal Auger-Aliassime ismét történelmet írt, hiszen ő az első olyan játékos, aki a 2000-es években született, és ATP-rangsorral rendelkezik. A 2015 júliusában megrendezett Challenger Banque Nationale de Granby versenyen a kanadai Jack Mingjie Lin és a világranglista 574. helyén álló Jean-Yves Aubone legyőzésével kvalifikálta magát második ATP Challenger főtáblájára. A nyitófordulóban sima szettben nyert a világranglista 493. helyén álló Andrew Whittington ellen, és ezzel ő lett a legfiatalabb játékos, aki ATP Challenger főtáblás mérkőzést nyert. A következő fordulóban a világranglista 205. helyén álló Darian King ellen nyert sima szettben. A negyeddöntőben a világranglista 145. helyén álló Yoshihito Nishioka állította meg három szettben. A negyeddöntőbe jutás után Auger-Aliassime lett a valaha volt legfiatalabb játékos, aki az ATP-ranglistán a 749. helyen állva bejutott a legjobb 800 közé.

2016 májusában első profi egyéni döntőjébe jutott a lleidai ITF 10K versenyen, ahol Ramkumar Ramanathan ellen maradt alul. 2016 novemberében a birminghami ITF Futures tornán Juan Manuel Benitez Chavarriaga felett aratott győzelmével megszerezte első profi címét. A következő héten a Niceville-i Futures versenyen Patrick Kypson partnerével megszerezte első profi páros bajnoki címét.

2017: Szerkesztés

Januárban Auger-Aliassime bejutott a Plantationben megrendezett ITF Futures döntőjébe, de három szettben kikapott Roberto Cid Subervitől. Márciusban Sherbrooke-ban Gleb Sakharov ellen nyerte meg a címet, ez volt a második ITF Futures győzelme. A következő héten Drummondville-ben a világranglista 124. helyén álló Peter Polansky ellen aratott győzelmével bejutott az ATP Challenger 75K elődöntőjébe, de ott kikapott honfitársától és későbbi bajnokától, Denis Shapovalovtól. Júniusban, az Open Sopra Steria de Lyonon Auger-Aliassime megszerezte első ATP Challenger-győzelmét, ezzel ő lett az első 16 éves játékos, aki 2009 óta, Bernard Tomic 2009-es Maccabi Men’s Challenger-győzelme óta Challenger-győztes egyesben, és a hetedik legfiatalabb a történelemben. Szeptemberben a Copa Sevillán megszerezte második ATP Challenger-címét a szezonban, miután a döntőben legyőzte a korábbi világranglista-56. Íñigo Cervantest. Győzelme után Rafael Nadal 2002 decembere óta ő lett a legfiatalabb játékos, aki betört a top 200-ba, és a második legfiatalabb, aki több ATP Challenger-címet nyert, csak Richard Gasquet mögött.

2018: Szerkesztés

Februárban Budapesten Auger-Aliassime megszerezte első ATP Challenger páros címét, legyőzve Marin Draganja és Tomislav Draganja párost Nicola Kuhn partnerével. Auger-Aliassime a Rotterdam Openen is debütált ATP főtáblán, ahol az első fordulóban három szettben kikapott a világranglista 38. helyén álló Filip Krajinovićtól. Márciusban Indian Wellsben kvalifikálta magát első ATP Masters 1000-es főtáblájára. Az első fordulóban a kanadai Vasek Pospisil ellen játszott, akit sima szettben győzött le, és ezzel megnyerte első tornaszintű mérkőzését. A következő fordulóban egy másik honfitársától, Milos Raonic-tól szenvedett vereséget. Áprilisban Auger-Aliassime wildcardot kapott a Monte-Carlo Mastersre, ahol a nyitómérkőzését három szettben elveszítette a világranglista 55. helyén álló Mischa Zverev ellen. Júniusban a lyoni ATP Challengeren sikeresen megvédte címét a döntőben Johan Tatlot ellen aratott győzelmével, és ezzel ő lett a történelem legfiatalabb játékosa, aki meg tudta védeni ATP Challenger-címét. Augusztusban Auger-Aliassime wild cardot kapott a 2018-as Rogers Cup főtáblájára. Az első fordulóban Lucas Pouille-t győzte le (6-4, 6-3), a második fordulóban pedig Daniil Medvedevtől kapott ki (3-6, 6-4, 7-6). Auger-Aliassime három selejtezőmérkőzésen keresztül szerzett helyet a US Open főtábláján. Ezután az első fordulóban (5-7, 7-5, 4-1, ret.) a honfitársa, Denis Shapovalov ellen feladta a mérkőzést, miután a nagy hőség okozta szívdobogástól szenvedett.

2019: Három ATP-döntő, Davis Kupa-döntőSzerkesztés

A 18 éves Auger-Aliassime minden idők legfiatalabb ATP 500-as döntőse lett a Pablo Cuevas elleni győzelmével (6-3, 3-6, 6-3), amellyel bejutott a Rio Open címvédő mérkőzésére. A döntőben sima szettben kapott ki Laslo Đere-től. A következő, São Pauló-i tornán Auger-Aliassime ismét kikapott Đere-től – ezúttal a negyeddöntőben. Az Indian Wells Mastersen megszerezte első győzelmét egy top 10-es játékos ellen, amikor a második fordulóban sima szettben legyőzte Stefanos Tsitsipas-t (aki akkor az ATP-ranglista 10. helyén állt).

A Miami Openen Auger-Aliassime a negyedik fordulóban Nikoloz Basilashvilit, a negyeddöntőben pedig Borna Coricot győzte le, így a torna történetének legfiatalabb elődöntőse lett. Az elődöntőben két szoros szettben kikapott a címvédő és későbbi második helyezett John Isnertől, annak ellenére, hogy mindkét szettben brékkel vezetett.

Vilárd kártyát kapott a 2019-es Mutua Madrid Openre. Auger-Aliassime bejutott a második fordulóba, ahol Rafael Nadaltól kapott ki sima szettben. A Lyon Openen második ATP-döntőjébe dolgozta be magát, legyőzve John Millmant, Steve Johnsont és az első helyen kiemelt Nikoloz Basilashvilit. Ezt követően Benoit Paire-től kapott ki sima szettben.

A Mercedes Kupán harmadik döntőjébe jutott, olyan tapasztalt játékosok legyőzésével, mint Ernests Gulbis, Gilles Simon és Dustin Brown. A döntőbe jutásért sétarepülést kapott, amikor Milos Raonic visszalépett. A döntőben Matteo Berrettinitől szenvedett vereséget, annak ellenére, hogy szettlabdája volt a második szett megnyerésére.

A Queen’s Clubban Auger-Aliassime legyőzte Grigor Dimitrovot és Nick Kyrgiost, mindkét mérkőzést ugyanazon a napon játszották, mivel a hét elején eső miatt késett a versenyprogram. A negyeddöntőben a második győzelmét jegyezte Stefanos Tsitsipas ellen. Auger-Aliassime az elődöntőben a későbbi bajnok Feliciano Lópeztől kapott ki.

Wimbledonban 19. kiemeltként lépett pályára, és profiként első győzelmét aratta Slam-tornán, honfitársa, Vasek Pospisil legyőzésével. Miután négy szettben legyőzte Corentin Moutet-t, a harmadik fordulóban Ugo Humbert állította meg.

A US Openen sorozatban másodszor kapott ki az első fordulóban Denis Shapovalovtól.

2020: Auger-Aliassime a 2020-as Australian Openen az első fordulóban kikapott Ernests Gulbistól

A 2020-as US Openen a 15. helyen kiemelt Auger-Aliassime a negyedik fordulóba jutott, miután az első három fordulóban legyőzte Thiago Monteirót, Andy Murrayt és Corentin Moutetet. Ezt követően sima szettben kikapott a második kiemelt és későbbi bajnok Dominic Thiemtől.

Felix ezután részt vett az újratervezett French Openen, ahol az első fordulóban Yoshihito Nishiokától kapott ki.

Októberben a németországi Kölnben megrendezett Bett1Hulks Indoors torna döntőjébe jutott, ahol a hazai kedvenc Alexander Zverevtől kapott ki. Auger-Aliassime párosban a Paris Mastersen párostársa, Hubert Hurkacz oldalán párosban bajnoki címet szerzett, öt bajnoki pontot mentve első páros döntőjében.

2021Szerkesztés

A 2021-es Australian Openen Felix a negyedik fordulóban kikapott a selejtezős orosz Aslan Karatsevtől, annak ellenére, hogy 2 szettlabdáról 2 szettre vezetett.