Bruce Bowen

Wczesne zmagania (1993-1997)Edit

Po zakończeniu swojej czteroletniej kwalifikacji do college’u, Bowen kwalifikował się do draftu NBA w 1993 roku, ale nie został wybrany. Zamiast tego, wydawało się, że jego przeznaczeniem jest stać się zawodnikiem journeyman. W latach 1993-1997 Bowen grał dla pięciu różnych drużyn, rozpoczynając swoją profesjonalną karierę we francuskich drużynach Le Havre w sezonie 1993-94 i Évreux w następnym. W sezonie 1995-96 grał w CBA w Rockford Lightning, kolejny sezon spędził we Francji w Besançon, po czym w lutym 1997 roku wrócił do Lightning. Bowen zadebiutował w NBA, kiedy to w następnym miesiącu został podpisany dziesięciodniowy kontrakt przez Miami Heat. Jego dorobek składał się z 1 meczu, 1 minuty i 1 bloku.

Getting settled (1997-2001)Edit

W sezonie 1997-98 NBA, Bowen ponownie pojawił się w NBA, po tym jak został podpisany przez Boston Celtics. Z Celtics, Bowen powoli zadomowił się w NBA. W swoim pierwszym pełnym roku w NBA wystąpił w 61 meczach (w tym w dziewięciu jako starter) z Celtics, notując średnio 5.6 punktu, 2.9 zbiórki i 1.43 steala w 21.4 minuty na mecz, trafiając .409 z pola, .339 za trzy punkty i .623 z linii rzutów wolnych. Kolejny rok był dla niego rozczarowaniem, gdyż Bowen wystąpił w zaledwie 30 meczach Celtics, notując średnio 2,3 punktu i 1,7 zbiórki w 16,5 minuty na mecz.

W sezonie 1999-2000 NBA, Bowen podpisał kontrakt z Philadelphia 76ers, a następnie został przehandlowany do Chicago Bulls i natychmiastowo zwolniony, a następnie odebrany z rąk Miami Heat. W tamtym sezonie nosił koszulkę #12 zamiast #3 i wystąpił w 69 meczach, notując średnio 2.8 punktu i 1.4 zbiórki w 12.7 minuty na mecz, a sześciokrotnie zaliczał double-figures. W kolejnym roku Bowen został zatrzymany przez Heat. W tym samym roku miał swój przełomowy sezon. Po raz pierwszy w karierze zagrał we wszystkich 82 meczach sezonu regularnego, notował średnio 7,6 punktu, 3,0 zbiórki, 1,6 asysty i 1,01 steala w 32,7 minuty na mecz i ustanowił nowe jednosezonowe career-highs w meczach, punktach, zbiórkach, asystach, blokach, minutach, wykonanych i próbowanych rzutach z gry, wykonanych i próbowanych rzutach za trzy punkty oraz wykonanych i próbowanych rzutach wolnych. Bowen spędził więcej minut (2,685 vs 2,678), zdobył więcej punktów (623 vs 606) i trafił więcej trójek (103 vs 54) niż w swoich pierwszych czterech sezonach razem wziętych. Przede wszystkim Bowen zapracował sobie na reputację defensywnego stopera. Za swoją silną obronę na obwodzie został wybrany do All-Defensive Second Team.

San Antonio Spurs (2001-2009)Edit

W sezonie 2001-02 NBA, Bowen został podpisany przez San Antonio Spurs. Dołączył do mistrzowskiego zespołu, prowadzonego przez weterana, centra Hall-of-Fame Davida Robinsona i młodego power forwarda Tima Duncana, uzupełnionego przez utalentowanych role players jak Steve Smith, Malik Rose, Antonio Daniels i point guardów Terry’ego Portera i Tony’ego Parkera. Bowen ugruntował swoją pozycję jako starter, rozpoczynając każdy z 59 meczów sezonu regularnego. W tamtym sezonie Bowen otrzymał swoją pierwszą z kilku kar: musiał zapłacić $7,500 za kopnięcie Wally’ego Szczerbiaka w twarz podczas meczu z 1 marca 2002 roku. W playoffach NBA w 2002 roku Bowen wystąpił we wszystkich 10 meczach Spurs, w których ostatecznie drużyna uległa Los Angeles Lakers. Za swoje wyczyny Bowen zdobył swoją drugą nominację do All-Defensive Second Team, choć niektórzy koledzy i analitycy sportowi zarzucali mu, że jest „brudnym” obrońcą.

Bruce Bowen w 2009 roku

W kolejnym sezonie Bowen po raz drugi w karierze wystartował we wszystkich 82 meczach sezonu regularnego i notował średnio 7,1 punktu, 2,9 zbiórki i 1,4 asysty w 31,3 minuty na mecz. Ponownie został wybrany do All-Defensive Second Team i był członkiem drużyny Spurs, która wygrała Finały NBA 2003. W wieku 31 lat, Bowen zdobył swój pierwszy mistrzowski pierścień jako starter. W kolejnych trzech sezonach Bowen zyskał reputację jednego z najlepszych obwodowych obrońców w NBA, zdobywając trzy z rzędu wybory do All-Defensive First Team i dwukrotnie kończąc jako wicelider w głosowaniu na NBA Defensive Player of the Year Award, przegrywając z obrońcą Benem Wallacem.

Po ustanowieniu siebie jako najlepszego defensywnego gracza backcourtu, skuteczny, ale twardy styl gry Bowena stał się przedmiotem dyskusji. W szczególności, rywale Vince Carter i Steve Francis oskarżali go o wkraczanie w ich przestrzeń do lądowania podczas jumpshot’ów. Felietonista Inside Hoops M.J. Darnell skomentował: „Oni marudzą, bo Bruce Bowen w jakiś sposób ich sfrustrował, zdenerwował, zranił lub rozgniewał…. On po prostu gra twardą, fizyczną obronę, nie gra z zamiarem wyrządzenia krzywdy, ale nie boi się wpaść komuś w oko”. Defensywny styl Bowena nie pomogły ten skład Spurs powtórzyć w 2004 NBA playoffs, jak zespół został ostatecznie pokonany 4-2 przez Los Angeles Lakers w Western Conference Semi-Finals.

Bowen i Spurs odbił się i zdobył tytuł NBA w 2005 roku, pokonując Detroit Pistons. Spurs nie udało się jednak zdobyć kolejnych tytułów, a w playoffach 2006 NBA ulegli 4-3 w siedmiomeczowej serii przeciwko Dallas Mavericks. Jako świadectwo jego kontrowersyjnego stylu gry, Bowen podniósł 10.000 dolarów grzywny NBA za kopanie Ray Allen w plecy podczas gry w marcu 2006.

W 2007 NBA playoffs, Spurs grał przeciwko Phoenix Suns, a Bowen stał się centrum kontrowersji. Jego kolano zetknęło się z pachwiną strażnika Phoenix Suns Steve’a Nasha, powalając Nasha na podłogę. Również w tamtej serii, skrzydłowy Amar’e Stoudemire oskarżył Bowena o kopnięcie go podczas meczu, ale NBA przejrzała i odrzuciła tę skargę. Felietonista ESPN Bill Simmons skomentował, że Bowen był „tanim graczem, który pewnego dnia poważnie kogoś skrzywdzi”, ale Simmons przyznał również, że Bowen „ostatecznie sprawia, że jego drużyna jest lepsza”. Spurs poszli dalej, aby pokonać Suns, a obrona Bowena przyczyniła się do zdobycia przez Spurs czwartego mistrzostwa w Finałach NBA 2007.

W sezonie 2007-08 NBA, 36-letni obecnie weteran Bowen grał i zaczynał w 81 z 82 meczów sezonu regularnego, zdobywając swoją piątą z rzędu nominację do NBA All-Defensive First Team. Zawsze kontrowersyjny, Bowen został ukarany grzywną w wysokości 7000 dolarów i zawieszony na jeden mecz za kopnięcie Chrisa Paula po tym, jak Paul upadł na podłogę podczas meczu 12 marca 2008 roku. Bowen zajął drugie miejsce, za Marcusem Camby, w wyścigu po nagrodę defensywnego gracza roku. W playoffach NBA 2008, Bowen nie był w stanie zatrzymać obrońcy Los Angeles Lakers, Kobego Bryanta, który zdobywał średnio 28.3 punktów i pomógł L.A. pokonać Spurs w pięciu meczach. Bowen rozpoczął w każdym meczu sezonu regularnego i playoffów Spurs od 2001 do 2008.

Sezon 2008-09 NBA miał być ostatnim Bowena ze Spurs. Mimo, że zagrał w 80 meczach sezonu zasadniczego, nie był już starterem, jak to miało miejsce w poprzednich siedmiu kampaniach San Antonio. Jego minuty również zostały znacznie zredukowane (z ponad 30 do 18.9 na mecz), choć jego statystyki rzutowe pozostały niezmienne. Spurs weszli do playoffów NBA w 2009 roku z bilansem 54-28 i jako trzeci seed. Z wpływowym shooting guard Manu Ginóbili kontuzji, Spurs dostał się na zły początek serii i ostatecznie przegrał 4-1 z Dallas Mavericks, bowing out z playoffs w pierwszej rundzie po raz pierwszy od 2000.

On 23 czerwca 2009, Bowen został sprzedany wraz z Kurt Thomas i Fabricio Oberto do Milwaukee Bucks za Richard Jefferson. Został zwolniony 31 lipca 2009 roku i przeszedł na emeryturę 3 września 2009 roku.

21 marca 2012 roku, Spurs wycofali koszulkę Bowena #12. Koszulka Bowena była siódmą, która została wycofana przez Spurs. Za zgodą Bowena, Spurs ponownie wydali numer 12 dla wolnego agenta LaMarcusa Aldridge’a w 2015 roku.