Bruce Bowen

Lupte timpurii (1993-1997)Edit

După ce și-a terminat cei patru ani de eligibilitate la facultate, Bowen a fost eligibil pentru proiectul NBA din 1993, dar nu a fost recrutat. În schimb, el părea să fie destinat să devină un atlet itinerant. Între 1993 și 1997, Bowen a jucat pentru cinci echipe diferite, începându-și cariera profesionistă pentru echipele franceze Le Havre în 1993-94 și Évreux în sezonul următor. În 1995-96 a jucat în CBA cu Rockford Lightning; următorul sezon l-a petrecut din nou în Franța, la Besançon, înainte de a reveni la Lightning în februarie 1997. Bowen și-a făcut debutul în NBA când a fost semnat pentru un contract de zece zile de către Miami Heat în luna următoare. Prestația sa a constat în 1 meci, 1 minut și 1 blocaj.

Acomodarea (1997-2001)Edit

În sezonul 1997-98 NBA, Bowen a reapărut în NBA, după ce a fost semnat de Boston Celtics. Cu Celtics, Bowen s-a stabilit încet-încet în NBA. În primul său an complet ca jucător în NBA, el a jucat în 61 de meciuri (dintre care nouă ca titular) cu Celtics, având o medie de 5,6 puncte, 2,9 recuperări și 1,43 recuperări în 21,4 minute pe meci, aruncând 0,409 de pe teren, 0,339 de la trei puncte și 0,623 de la linia de aruncări libere. Următorul an a fost o dezamăgire pentru el, Bowen apărând în doar 30 de meciuri la Celtics, cu o medie de 2,3 puncte și 1,7 recuperări în 16,5 minute pe meci.

În sezonul 1999-2000 din NBA, Bowen a semnat cu Philadelphia 76ers, fiind ulterior transferat la Chicago Bulls și imediat renunțat, apoi preluat de Miami Heat. În acel sezon, el a purtat tricoul nr. 12 în loc de nr. 3 și a apărut în 69 de meciuri, având o medie de 2,8 puncte și 1,4 recuperări în 12,7 minute pe meci și a marcat de șase ori în două cifre. În anul următor, Bowen a fost păstrat de Heat. În acel an, el a avut sezonul său de debut. Pentru prima dată în cariera sa, el a jucat în toate cele 82 de meciuri din sezonul regulat, a avut o medie de 7,6 puncte, 3,0 recuperări, 1,6 pase decisive și 1,01 recuperări în 32,7 minute pe meci și a stabilit noi recorduri ale carierei pentru un singur sezon în meciuri, puncte, recuperări, pase decisive, blocaje, minute, coșuri de aruncări de câmp marcate și încercate, coșuri de trei puncte marcate și încercate și aruncări libere marcate și încercate. Bowen a înregistrat mai multe minute (2.685 față de 2.678), a marcat mai multe puncte (623 față de 606) și a reușit mai multe aruncări de trei puncte (103 față de 54) decât în primele sale patru sezoane la un loc. Mai ales, Bowen și-a câștigat o reputație de stoper defensiv. Pentru apărarea sa puternică în perimetru, el a fost votat în All-Defensive Second Team.

San Antonio Spurs (2001-2009)Edit

În sezonul 2001-02 din NBA, Bowen a fost semnat de San Antonio Spurs. El s-a alăturat unei echipe de calibru de campionat, condusă de centrul veteran David Robinson, membru al Hall-of-Fame, și tânărul atacant Tim Duncan, completată de jucători de rol talentați precum Steve Smith, Malik Rose, Antonio Daniels și fundașii Terry Porter și Tony Parker. Bowen s-a impus ca titular, fiind titular în fiecare dintre cele 59 de meciuri din sezonul regulat. În acel sezon, Bowen a primit prima din mai multe amenzi: a trebuit să plătească 7.500 de dolari pentru că l-a lovit cu piciorul în față pe Wally Szczerbiak în timpul unui meci din 1 martie 2002. În playoff-ul NBA din 2002, Bowen a fost titular în toate cele 10 meciuri de playoff ale lui Spurs, în care echipa a cedat în cele din urmă în fața lui Los Angeles Lakers. Pentru isprăvile sale, Bowen a obținut a doua nominalizare în cea de-a doua echipă All-Defensive Second Team, deși unii colegi și analiști sportivi l-au acuzat că este un apărător „murdar”.

Bruce Bowen în 2009

În sezonul următor, Bowen a fost titular în toate cele 82 de meciuri din sezonul regulat pentru a doua oară în cariera sa și a avut o medie de 7,1 puncte, 2,9 recuperări și 1,4 pase decisive în 31,3 minute pe meci. Din nou, el a fost votat în All-Defensive Second Team și a fost membru al echipei Spurs care a câștigat finala NBA 2003. La vârsta de 31 de ani, Bowen, cel care fusese cândva un journeyman, câștigase primul său inel de campion ca titular. În următoarele trei sezoane, Bowen și-a stabilit o reputație ca fiind unul dintre cei mai buni apărători de perimetru din NBA, obținând trei alegeri consecutive pentru All-Defensive First Team și terminând de două ori pe locul al doilea în voturile pentru Premiul NBA pentru Jucătorul Defensiv al Anului, pierzând în fața apărătorului de post Ben Wallace.

După ce s-a impus ca fiind cel mai bun jucător de backcourt defensiv, stilul de joc eficient, dar dur, al lui Bowen a intrat în discuție. În special, apărătorii rivali Vince Carter și Steve Francis l-au acuzat că le invadează spațiul de aterizare în timpul săriturilor. Editorialistul M.J. Darnell de la Inside Hoops a comentat: „Ei se plâng pentru că Bruce Bowen i-a frustrat, supărat, rănit sau înfuriat într-un fel sau altul….”. El joacă doar o apărare dură, fizică, nu joacă cu intenția de a răni, dar nu se teme să intre în grătarul cuiva”. Stilul defensiv al lui Bowen nu a reușit să ajute această echipă a lui Spurs să se repete în playoff-ul NBA din 2004, echipa fiind în cele din urmă învinsă cu 4-2 de Los Angeles Lakers în semifinalele Conferinței de Vest.

Bowen și Spurs și-au revenit și au câștigat titlul NBA în 2005, învingându-i pe cei de la Detroit Pistons. Cu toate acestea, Spurs nu au putut câștiga două titluri consecutive și s-au înclinat cu 4-3 într-o serie de șapte meciuri împotriva celor de la Dallas Mavericks în playoff-ul NBA din 2006. Ca o dovadă a stilului său controversat de joc, Bowen a primit o amendă de 10.000 de dolari din partea NBA pentru că l-a lovit pe Ray Allen în spate în timpul unui meci din martie 2006.

În playoff-ul NBA din 2007, Spurs a jucat împotriva lui Phoenix Suns, iar Bowen a devenit centrul controversei. Genunchiul său a intrat în contact cu inghinala fundașului lui Steve Nash de la Phoenix Suns, doborându-l pe Nash la podea. Tot în acea serie, pivotul Amar’e Stoudemire l-a acuzat pe Bowen că l-a lovit cu piciorul în timpul unui meci, dar NBA a revizuit și a respins cererea. Editorialistul ESPN Bill Simmons a comentat că Bowen era „un jucător ieftin care va răni grav pe cineva într-o zi”, dar Simmons a recunoscut, de asemenea, că Bowen „în cele din urmă își face echipa mai bună”. Spurs a continuat să îi învingă pe Suns, iar apărarea lui Bowen a contribuit la câștigarea de către Spurs a celui de-al patrulea campionat în finala NBA 2007.

În sezonul 2007-08 din NBA, veteranul Bowen, acum în vârstă de 36 de ani, a jucat și a fost titular în 81 din 82 de meciuri din sezonul regulat, obținând a cincea nominalizare consecutivă în NBA All-Defensive First Team. Mereu controversat, Bowen a fost amendat cu 7.000 de dolari și suspendat pentru un meci pentru că l-a lovit cu piciorul pe Chris Paul după ce acesta a căzut la podea în timpul unui meci din 12 martie 2008. Bowen a terminat pe locul al doilea, după Marcus Camby, pentru premiul de cel mai bun jucător defensiv al anului din ligă. În playoff-ul NBA din 2008, Bowen nu a reușit să-l oprească pe Kobe Bryant, fundașul lui Los Angeles Lakers, care a avut o medie de 28,3 puncte și a ajutat L.A. să învingă Spurs în cinci meciuri. Bowen a fost titular în toate meciurile Spurs din sezonul regulat și din playoff din 2001 până în 2008.

Sezonul 2008-09 din NBA avea să fie ultimul sezon al lui Bowen la Spurs. Deși a jucat în 80 de meciuri din sezonul regulat, el nu a mai fost titular, așa cum a fost cazul în precedentele șapte campanii ale lui San Antonio. Minutele sale au fost, de asemenea, mult reduse (de la 30+ la 18,9 pe meci), deși cifrele sale de aruncări au rămas constante. Spurs a intrat în playoff-ul NBA 2009 cu un record de 54-28 și ca al treilea cap de serie. Cu influentul shooter Manu Ginóbili accidentat, Spurs au început prost seria și în cele din urmă au pierdut cu 4-1 în fața celor de la Dallas Mavericks, părăsind playoff-ul în primul tur pentru prima dată din 2000 încoace.

La 23 iunie 2009, Bowen a fost tranzacționat împreună cu Kurt Thomas și Fabricio Oberto la Milwaukee Bucks pentru Richard Jefferson. El a fost eliberat la 31 iulie 2009 și s-a retras la 3 septembrie 2009.

La 21 martie 2012, Spurs a retras tricoul #12 al lui Bowen. Tricoul lui Bowen a fost al șaptelea retras de către Spurs. Cu permisiunea lui Bowen, Spurs au reeditat numărul 12 pentru agentul liber LaMarcus Aldridge în 2015.