Bruce Bowen

Rané boje (1993-1997)Upravit

Po ukončení čtyřletého studia se Bowen mohl zúčastnit draftu NBA v roce 1993, ale nebyl draftován. Místo toho se zdálo, že je předurčen k tomu, aby se stal podřadným sportovcem. V letech 1993-1997 hrál Bowen za pět různých týmů, profesionální kariéru zahájil ve francouzských týmech Le Havre v sezoně 1993-94 a Évreux v následující sezoně. V sezóně 1995-96 působil v CBA v týmu Rockford Lightning, další sezónu strávil opět ve Francii v Besançonu a v únoru 1997 se vrátil do Lightning. Bowen debutoval v NBA, když následující měsíc podepsal desetidenní smlouvu s týmem Miami Heat. Jeho výkon se skládal z 1 zápasu, 1 minuty a 1 bloku.

Usazování (1997-2001)Upravit

V sezóně 1997-98 se Bowen znovu objevil v NBA, když podepsal smlouvu s Boston Celtics. U Celtics se Bowen pomalu etabloval v NBA. Ve svém prvním kompletním ročníku NBA nastoupil za Celtics v 61 zápasech (z toho v devíti jako rozehrávač) s průměrem 5,6 bodu, 2,9 doskoku a 1,43 zisku za 21,4 minuty na zápas, střelbou 0,409 z pole, 0,339 z tříbodové vzdálenosti a 0,623 z čáry trestných hodů. Následující ročník byl pro něj zklamáním, protože Bowen nastoupil pouze ve 30 zápasech Celtics s průměrem 2,3 bodu a 1,7 doskoku za 16,5 minuty na zápas.

V sezóně 1999-2000 podepsal Bowen smlouvu s Philadelphií 76ers, později byl vyměněn do Chicaga Bulls a ihned vyřazen, poté si ho z waivers vyzvedli Miami Heat. V této sezóně oblékal dres č. 12 místo č. 3 a nastoupil v 69 zápasech s průměrem 2,8 bodu a 1,4 doskoku za 12,7 minuty na zápas a šestkrát zaznamenal dvouciferný počet bodů. V následujícím ročníku si Bowena Heat ponechali. V tomto roce zažil svou průlomovou sezónu. Poprvé v kariéře odehrál všech 82 zápasů základní části, měl průměr 7,6 bodu, 3,0 doskoku, 1,6 asistence a 1,01 krádeže za 32,7 minuty na zápas a stanovil nová kariérní maxima v jedné sezoně v počtu zápasů, bodů, doskoků, asistencí, bloků, minut, střelených a zkusených míčů, tříbodových střel a pokusů a trestných hodů. Bowen odehrál více minut (2685 oproti 2678), nastřílel více bodů (623 oproti 606) a trefil více trojek (103 oproti 54) než ve svých prvních čtyřech sezonách dohromady. Zejména si Bowen vysloužil pověst defenzivního stopera. Za svou silnou obranu na perimetru byl zvolen do druhého týmu obránců.

San Antonio Spurs (2001-2009)Upravit

V sezoně 2001/02 NBA podepsal Bowen smlouvu s týmem San Antonio Spurs. Připojil se k týmu mistrovského kalibru, vedenému veteránem Síně slávy Davidem Robinsonem a mladým power forwardem Timem Duncanem, které doplňovali talentovaní hráči v rolích jako Steve Smith, Malik Rose, Antonio Daniels a rozehrávači Terry Porter a Tony Parker. Bowen se prosadil jako rozehrávač a nastoupil v každém z 59 zápasů základní části. V této sezóně dostal Bowen první z několika pokut: musel zaplatit 7 500 dolarů za kopnutí Wallyho Szczerbiaka do obličeje během zápasu 1. března 2002. V play-off NBA v roce 2002 nastoupil Bowen ve všech 10 zápasech play-off Spurs, v nichž tým nakonec podlehl Los Angeles Lakers. Za své výkony si Bowen vysloužil druhou nominaci do druhého týmu obránců, ačkoli mu někteří kolegové a sportovní analytici vyčítali, že je „špinavý“ obránce.

Bruce Bowen v roce 2009

V následující sezóně Bowen podruhé v kariéře nastoupil ve všech 82 zápasech základní části a za 31,3 minuty na zápas zaznamenal průměr 7,1 bodu, 2,9 doskoku a 1,4 asistence. Opět byl zvolen do druhého týmu obránců a byl členem týmu Spurs, který v roce 2003 vyhrál finále NBA. V 31 letech získal někdejší podkošový hráč Bowen svůj první mistrovský prsten v roli rozehrávače. V následujících třech sezonách si Bowen vybudoval pověst jednoho z nejlepších obránců na perimetru v NBA, třikrát za sebou byl zvolen do prvního týmu obránců a dvakrát skončil na druhém místě v hlasování o cenu pro nejlepšího obránce NBA, kde prohrál s postovým obráncem Benem Wallacem.

Když se Bowen etabloval jako nejlepší obránce na zadních pozicích, začalo se diskutovat o jeho efektivním, ale tvrdém stylu hry. Zejména soupeřovi obránci Vince Carter a Steve Francis mu vyčítali, že při výskoku zasahuje do jejich přistávacího prostoru. Sloupkař Inside Hoops M.J. Darnell se k tomu vyjádřil: „Fňukají, protože je Bruce Bowen nějakým způsobem frustroval, naštval, zranil nebo rozzlobil….. On prostě hraje tvrdě, fyzicky brání, nehraje s úmyslem zranit, ale nebojí se někomu vlézt do grilu“. Bowenův obranný styl nepomohl tomuto týmu Spurs zopakovat účast v play-off NBA v roce 2004, protože tým byl nakonec v semifinále Západní konference poražen Los Angeles Lakers 4:2.

Bowen a Spurs se odrazili ode dna a v roce 2005 získali titul NBA, když porazili Detroit Pistons. Spurs se však nepodařilo získat tituly zpět a v play-off NBA 2006 podlehli v sedmizápasové sérii Dallasu Mavericks 4:3 na zápasy. O jeho kontroverzním stylu hry svědčí i to, že Bowen dostal od NBA pokutu 10 000 dolarů za to, že v březnu 2006 kopl Raye Allena do zad.

V play-off NBA 2007 hráli Spurs proti Phoenixu Suns a Bowen se stal středem kontroverze. Jeho koleno se dotklo třísel strážce Phoenixu Suns Steva Nashe a srazilo Nashe na zem. V této sérii také útočný středopolař Amar’e Stoudemire obvinil Bowena, že ho během zápasu kopl, ale NBA toto tvrzení přezkoumala a zamítla. Komentátor ESPN Bill Simmons poznamenal, že Bowen je „laciný hráč, který jednou někoho vážně zraní“, ale Simmons také uznal, že Bowen „nakonec dělá svůj tým lepším“. Spurs pak Suns porazili a Bowenova obrana přispěla k tomu, že Spurs ve finále NBA 2007 získali svůj čtvrtý mistrovský titul.

V sezóně 2007-08 NBA nyní 36letý veterán Bowen odehrál a nastoupil v 81 z 82 zápasů základní části a vysloužil si pátou nominaci v prvním týmu obránců NBA v řadě. Stále kontroverzní Bowen byl potrestán pokutou 7 000 dolarů a suspendován na jeden zápas za kopnutí Chrise Paula poté, co Paul spadl na palubovku během zápasu 12. března 2008. Bowen skončil na druhém místě za Marcusem Cambym, který získal ocenění pro nejlepšího obránce ligy. V play-off NBA v roce 2008 se Bowenovi nepodařilo zastavit strážce Los Angeles Lakers Kobeho Bryanta, který měl průměr 28,3 bodu a pomohl L.A. porazit Spurs v pěti zápasech. Bowen nastoupil ve všech zápasech základní části i play-off Spurs v letech 2001 až 2008.

Sezóna 2008-09 NBA měla být Bowenovou poslední v týmu Spurs. Přestože odehrál 80 zápasů základní části, nebyl již rozehrávačem, jako tomu bylo v předchozích sedmi kampaních San Antonia. Výrazně se také snížila jeho minutáž (z více než 30 na 18,9 minuty na zápas), ačkoli jeho střelecká čísla zůstala konzistentní. Spurs vstoupili do play-off NBA v roce 2009 s bilancí 54-28 a jako třetí nasazený tým. Se zraněním vlivného střelce Manu Ginóbiliho měli Spurs špatný start do série a nakonec prohráli 4:1 s Dallasem Mavericks a poprvé od roku 2000 vypadli z play-off v prvním kole.

Dne 23. června 2009 byl Bowen spolu s Kurtem Thomasem a Fabriciem Obertem vyměněn do Milwaukee Bucks za Richarda Jeffersona. Dne 31. července 2009 byl propuštěn a 3. září 2009 ukončil kariéru.

Dne 21. března 2012 Spurs vyřadili Bowenův dres s číslem 12 z kolekce. Bowenův dres byl sedmým vyřazeným dresem Spurs. S Bowenovým svolením Spurs v roce 2015 znovu vydali dres s číslem 12 pro volného hráče LaMarcuse Aldridge.